V strave – vitamín D nájdeme v potravinách ako sú mastné ryby (napríklad losos, makrela, sardinky), rybí tuk, pečeň, vajcia a obohatené potraviny, vrátane niektorých druhov mlieka a obilnín.
Vitamínové doplnky – keďže je ale dosiahnutie dostatočného príjmu vitamínu D len zo stravy náročné, ďalšou možnosťou sú výživové doplnky ako kapsuly, kvapky a tablety.
Pretože je vitamín D rozpustný v tukoch, je lepšie ho podávať spolu s jedlom, ktoré obsahuje tuk. Vitamínové preparáty, ktoré obsahujú tukový nosič (rybí tuk, kokosový olej) môžete vitamínový môžete užívať kedykoľvek počas dňa. Pre jeho ešte lepšie vstrebanie ho kombinujte s vitamínom K2.
Aká je potrebná denná dávka vitamínu D?
Odporúčaná denná dávka vitamínu D sa môže líšiť v závislosti od veku, pohlavia, zdravotného stavu, životného štýlu a množstva slnečného žiarenia, ktoré človek prijíma. Vo všeobecnosti, mnohé zdravotné organizácie odporúčajú pre dospelých denný príjem približne 600 až 800 IU. Endokrinologická spoločnosť v USA zas odporúča pre dospelých príjem vo výške 1 500 až 2000 IU denne. Ak však trpíte chronickým nedostatkom vitamínu D, lekár vám môže odporučiť ešte vyššie dávky na jeho doplnenie. Pre deti sa odporúčané dávky líšia v závislosti od ich veku, s nižšími dávkami pre mladšie deti a vyššími pre staršie deti a tínedžerov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a iné zdravotnícke úrady poskytujú konkrétne smernice pre rôzne vekové skupiny. S presným dávkovaním vám pomôže lekár.