Aktivuje predovšetkým vrodenú imunitu, ktorá nám umožňuje brániť sa proti infekciám už od narodenia. Podieľa sa na tvorbe veľkého množstva látok, ktoré v našom tele rozpoznávajú a ničia širokú škálu škodlivín vrátane baktérií a vírusov. Bez dostatočného prísunu vitamínu D nie sú tieto látky schopné reagovať a poraziť infekcie, ktoré nás napádajú. Zistilo sa, že pacienti s nízkou hladinou vitamínu D v krvi majú znížený počet buniek imunitného systému a bývajú častejšie chorí a unavení. Jeho podávanie je preto nevyhnuté najmä u ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami, ktoré súvisia s poruchou imunity.
Vitamín D ako prevencia chrípky a prechladnutia
V období chrípok a prechladnutí máme zaužívané zvýšiť dávky vitamínu C. Je to však práve vitamín D, po ktorom by sme mali v prvom rade siahnuť. Množstvo štúdií preukázalo súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D v zime a zvýšeným výskytom ochorení dýchacích ciest ako je prechladnutie a chrípka, ale aj tuberkulóza. Vitamín D má pred týmito ochoreniami významné preventívne účinky. Už dávka 800 IU denne výrazne znižuje pravdepodobnosť ochorenia sezónnou chrípkou.
5 tipov, ako zabezpečiť dostatok vitamínu D
- V jarnom a letnom období stačí dva až trikrát týždenne slniť odhalenú tvár, ruky a plecia po dobu 10 až 30 minút.
- Pri opaľovaní sa nemôžete vitamínom D predávkovať, pretože telo si ho vytvorí len toľko, koľko potrebuje. Takáto zásoba nám vydrží 2 – 4 mesiace.
- Dôležité je, že nesmiete byť natretí krémom s vyšším ochranným faktorom, inak sa žiadny vitamín D nevytvorí.
- Po opaľovaní by sa nemali používať mydlá ani sprchové gély, iba sa umyť čistou vodou. Mydlá totižto vitamín D vytvorený v povrchovej vrstve pokožky odstránia.
- Vitamín D sa nachádza aj v potrave. Najvyššie množstvo je v morských rybách ako losos, tuniak, makrela a sardinka, menej je vo vaječnom žĺtku, treščej pečeni, tukoch a mliečnych výrobkoch. Určité množstvo obsahujú aj rastlinné zdroje – kokos, ďatle, kvasnice, hríby sušené na slnku. Potraviny však dokážu zabezpečiť iba 5 – 10% potrebného množstva.
Opaľovanie v soláriu je väčšinou neúčinné, nakoľko v dnešnej dobe väčšina solárií používa UVA lúče, ktoré nie sú schopné vytvoriť účinnú formu vitamínu D.