V posledných rokoch sme však svedkami, že jar príde doslova zo dňa na deň. Aj keď sa môže zdať, že zvýšenie množstva slnečného svetla má na náš organizmus iba pozitívny vplyv, nemusí to byť pravidlo. Príchod jari býva sprevádzaný aj menej príjemným pocitom, dobre známou „jarnou únavou“.
Faktom je, že pociťovanie únavy v prvých jarných týždňoch sa týka takmer každého z nás, hoci konkrétne príznaky a ich intenzita môžu byť u každého odlišné. Niektorí svoj stav opisujú ako fyzickú a psychickú únavu, občas sprevádzanú dokonca depresívnymi stavmi či celkovou apatiou. Pomerne časté môžu byť bolesti hlavy, ospalosť a podráždenosť, pričom omnoho viac ňou trpí staršia populácia.
Hľadáme príčiny
Jar prináša zmeny v prírode, ktoré sa odzrkadľujú v našom organizme. Mení sa teplota a tlak vzduchu a dni sa predlžujú. V zime produkuje naše telo viac melatonínu – hormónu spánku. Ako sa však dni predlžujú, jeho tvorba sa znižuje a začínajú sa tvoriť iné hormóny, ako napríklad sérotonín. Celá táto adaptácia môže chvíľu potrvať, čoho následkom je práve pocit vyčerpanosti.
Nedostatok pohybu, čerstvého vzduchu, obmedzený pobyt v spoločnosti, nedostatočný príjem tekutín, ale aj nedostatok vyváženej stravy plnej živín a vitamínov môžu byť jedným zo spúšťačov jarnej únavy. Ale pozor aj na nadbytok nesprávnych zvyklostí, ktoré môžu prispieť k jarnej nepohode.
Napríklad nadbytok nevhodnej a ťažkej stravy, priveľa času stráveného pred televíznou obrazovkou alebo pred počítačom. Nemôžeme však zabudnúť, že za pocit únavy a vyčerpania môže byť zodpovedný aj stres, prípadne pracovné preťaženie. Celkové vyčerpanie organizmu totiž znižuje schopnosť nášho tela adaptovať sa na zmeny, ktoré jar so sebou prináša.
Nové zážitky fungujú ako liek
S vyčerpaním prichádza ruka v ruke aj pocit psychickej záťaže, vyhorenia, prípadne depresie. Možno sa zdá nelogické, že so slnečným počasím prichádza vyšší výskyt zhoršenia psychického stavu obyvateľstva. Jar prináša veľa zmien, ktoré pôsobia na psychiku a na telo stresujúco. Zvýšený výskyt jarných peľových alergií túto situáciu nezlepšuje. Výsledkom môže byť smútok, frustrácia a pocit nepokoja.