Jarná únava nie je depresia! Ako s ňou bojovať?

27. 3. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Aj keď sa môže zdať, že zvýšenie množstva slnečného svetla má na náš organizmus iba pozitívny vplyv, príchod jari býva sprevádzaný aj menej príjemným pocitom, dobre známou „jarnou únavou“.

Mgr. Slávka Čanigová
Mgr. Slávka Čanigová
Jarná únava nie je depresia! Ako s ňou bojovať?

Žijeme v klimatickom pásme, pre ktoré je typické striedanie štyroch ročných období. Ak je prechod pozvoľný, naše telo má dostatok času adaptovať sa na teplotné zmeny. 

V posledných rokoch sme však svedkami, že jar príde doslova zo dňa na deň. Aj keď sa môže zdať, že zvýšenie množstva slnečného svetla má na náš organizmus iba pozitívny vplyv, nemusí to byť pravidlo. Príchod jari býva sprevádzaný aj menej príjemným pocitom, dobre známou „jarnou únavou“.

Faktom je, že pociťovanie únavy v prvých jarných týždňoch sa týka takmer každého z nás, hoci konkrétne príznaky a ich intenzita môžu byť u každého odlišné. Niektorí svoj stav opisujú ako fyzickú a psychickú únavu, občas sprevádzanú dokonca depresívnymi stavmi či celkovou apatiou. Pomerne časté môžu byť bolesti hlavy, ospalosť a podráždenosť, pričom omnoho viac ňou trpí staršia populácia.

Hľadáme príčiny

Jar prináša zmeny v prírode, ktoré sa odzrkadľujú v našom organizme. Mení sa teplota a tlak vzduchu a dni sa predlžujú. V zime produkuje naše telo viac melatonínu – hormónu spánku. Ako sa však dni predlžujú, jeho tvorba sa znižuje a začínajú sa tvoriť iné hormóny, ako napríklad sérotonín. Celá táto adaptácia môže chvíľu potrvať, čoho následkom je práve pocit vyčerpanosti.

Nedostatok pohybu, čerstvého vzduchu, obmedzený pobyt v spoločnosti, nedostatočný príjem tekutín, ale aj nedostatok vyváženej stravy plnej živín a vitamínov môžu byť jedným zo spúšťačov jarnej únavy. Ale pozor aj na nadbytok nesprávnych zvyklostí, ktoré môžu prispieť k jarnej nepohode.

Napríklad nadbytok nevhodnej a ťažkej stravy, priveľa času stráveného pred televíznou obrazovkou alebo pred počítačom. Nemôžeme však zabudnúť, že za pocit únavy a vyčerpania môže byť zodpovedný aj stres, prípadne pracovné preťaženie. Celkové vyčerpanie organizmu totiž znižuje schopnosť nášho tela adaptovať sa na zmeny, ktoré jar so sebou prináša.

Nové zážitky fungujú ako liek

S vyčerpaním prichádza ruka v ruke aj pocit psychickej záťaže, vyhorenia, prípadne depresie. Možno sa zdá nelogické, že so slnečným počasím prichádza vyšší výskyt zhoršenia psychického stavu obyvateľstva. Jar prináša veľa zmien, ktoré pôsobia na psychiku a na telo stresujúco. Zvýšený výskyt jarných peľových alergií túto situáciu nezlepšuje. Výsledkom môže byť smútok, frustrácia a pocit nepokoja.

Aj s týmito nepríjemnými pocitmi si dokážeme poradiť. Odborníci sa zhodujú, že liekom na tieto problémy môže byť zvýšenie produkcie hormónov šťastia v organizme. Skúste zaradiť do vašej dennej rutiny viac pohybovej aktivity. Pri nej sa totiž do tela vylučujú endorfíny. Sú to látky, ktoré majú priaznivý vplyv na celý organizmus vrátane nálady a pocitu pohody a pokoja.

Jarné obdobie prináša mnoho nových možností na rodinné výlety. Prechádzky v prírode alebo ľahšie túry vás nabijú pozitívnou energiou, ktorá bude trvať celé dni. Navyše si vytvoríte nezabudnuteľné spomienky, čím si automaticky jar začnete spájať s príjemnými udalosťami a jarnej únave nedáte čas ani priestor.

 

Jarná únava nie je depresia! Ako s ňou bojovať?

Čomu sa vyhnúť

Sme náchylnejší siahať po jednoduchých riešeniach. Zajedanie zlých pocitov sladkým je jeden z najčastejších zlozvykov, po ktorých človek pri jarnej únave siaha. Rýchla energia a dobrý pocit zo sladkostí je iba krátkodobý a celý stav môže iba zhoršiť. Prejedanie sa a priberanie na hmotnosti je presný opak toho, čo si telo skutočne v tomto ročnom období žiada. Ak zatúžite po sladkom, odporúčame radšej zdravšie verzie, ako napríklad ovocie, oriešky či jogurty.

Hoci nám jarná únava vie toto ročné obdobie znepríjemniť, môžeme si s ňou hravo poradiť, ak sa budeme riadiť jednoduchými odporúčaniami. V tom prípade, že by ste sa necítili lepšie ani po dvoch týždňoch, alebo ak by sa váš fyzický či psychický stav zhoršoval, odporúčame vám navštíviť lekára. Ten dokáže vylúčiť, prípadne včas podchytiť vážnejší zdravotný stav.

Tipy na zvládnutie jarnej únavy

Napriek tomu, že hovoríme o bež­nom stave, ktorý každoročne trápi pomerne veľkú časť populácie, existuje zopár trikov, ako ju z nášho života eliminovať:

  1. Čerstvý vzduch – predĺžte si pobyt vonku. Stačí každodenná krátka prechádzka v prírode, čím telu doprajete potrebný čerstvý vzduch.
  2. Slnečné lúče – ako možno viete, vďaka slnečným lúčom sa tvorí v našom tele vitamín D, ktorý je veľmi prospešný pre správnu funkciu imunity, pre dobrú náladu a pre celkovú psychickú pohodu.
  3. Spánok – doprajte si dostatok spánku, ten je dôležitý pre regeneráciu tela aj mysle.
  4. Strava – Skúste, ak sa vás to týka, obmedziť ťažké jedlá a zaraďte do jedálnička viac ovocia a zeleniny. Keďže v skorom jarnom období veľa sezónneho ovocia ešte nenájdete, môžete vitamíny doplniť formou výživových doplnkov.

Zvlášť vhodné sú multivitamínové prípravky so ženšenom, ktorý je prezývaný ako „životabudič“. Ženšen obsahuje takzvané adaptogény, čo sú látky schopné adaptovať telo na pôsobenie vonkajších zmien a stresu. Prospešné sú aj antioxidanty (vitamín C, Resveratrol,...), flavonoidy, koenzým Q10 či omega-3 mastné kyseliny. Ak sa nemôžete z akýchkoľvek dôvodov slniť, je dobré zvážiť doplnenie vitamínu D. So správnym výberom vám ochotne pomôže odborný personál lekárne.

Autor: Mgr. Slávka Čanigová, farmaceut z lekárne Dr. Max Žiar nad Hronom

Ďalšie články k téme Jarná únava nie je depresia! Ako s ňou bojovať?

O autorovi
Mgr. Slávka Čanigová
Mgr. Slávka Čanigová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Slávka Čanigová
Mgr. Slávka Čanigová
Čítať viac od autora

Upozornenie