Mozog už stáročia fascinuje vedcov a lekárov. Jeho fungovanie je pre nás dodnes čiastočne záhadou, no zároveň ho zvykneme považovať za samozrejmosť. S pribúdajúcim vekom sa však mozog mení. Strata pamäte, nástup psychických porúch či starecká demencia patria k našim najväčším strašiakom. Dobrou správou je, že existuje mnoho účinných spôsobov, ako si svoj mozog udržiavať zdravý. A môžete ich naučiť aj vaše deti.
Prečo je dôležité starať sa o svoj mozog rovnako ako o telo?
Najviac situácií, pri ktorých ľudia konštatujú, že ich rozum akosi prestáva poslúchať, pozorujeme okolo 60. až 70. roku života. V tej chvíli však existuje už len malá šanca na zlepšenie.
„Výsledky viacerých vedeckých štúdií čoraz častejšie dokazujú, že správnou a včasnou prevenciou sa ochorenia, spojené s poklesom kognitívnych funkcií mozgu, dajú úspešne oddialiť, ak nie sa im úplne vyhnúť“, vysvetľuje PharmDr. Kristína Ferencik z Dr. Max.
Pre dosiahnutie maximálneho prínosu na nič nečakajte a začnite s „cvičením“ už dnes. Ak týmto smerom povediete aj vaše deti, môžete im pomôcť nielen v lepšom zvládaní učiva, ale aj v prirodzenom udržiavaní duševného zdravia v dospelosti. Odborníci odporúčajú aplikovať kombináciu z nasledujúcich zdravých zásad, a to každý deň.
Vedeli ste, že obezita, vysoký krvný tlak a cukrovka negatívne ovplyvňujú nielen zdravie nášho tela, ale aj mozgu? Veľmi dôležitá je pestrá a vyvážená strava s nižším obsahom tukov a vyšším podielom zeleniny, ovocia vlákniny. Nezabúdajte ani na dostatok vitamínov a omega tri mastných kyselín, ktoré zvyknú deťom v našich končinách chýbať.
Nepodceňujte ani kvalitný oddych. Pokiaľ bude vaše dieťa počas dňa unavené, bude mať tendenciu viac siahať po sladkostiach a menej sa hýbať. Okrem toho, nedostatok spánku preukázateľne vedie k problémom s pamäťou a myslením. Zabezpečte vášmu drobcovi vhodné podmienky pre dobré spanie a sledujte čas, kedy sa u vás doma zhasína.