Objavte zásady na podporu myslenia a duševnej odolnosti vášho dieťaťa

28. 10. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Často sa hovorí o dôležitosti zdravého životného štýlu pre naše telo, ale zamýšľali ste sa niekedy nad udržiavaním vitality mozgu? Odborníci tvrdia, že s tým by sa malo začať už v mladom veku.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Objavte zásady na podporu myslenia a duševnej odolnosti vášho dieťaťa

Všade počúvame, ako je zdravá životospráva dôležitá pre naše telo.  Napadlo vás však niekedy starať sa o vitalitu mozgu? Podľa odborníkov je  ideálne začať už v rannom veku.

Mozog už stáročia fascinuje vedcov a lekárov. Jeho fungovanie je pre nás dodnes čiastočne záhadou, no zároveň ho zvykneme považovať za samozrejmosť. S pribúdajúcim vekom sa však mozog mení. Strata pamäte, nástup psychických porúch či starecká demencia patria k našim najväčším strašiakom. Dobrou správou je, že existuje mnoho účinných spôsobov, ako si svoj mozog udržiavať zdravý. A môžete ich naučiť aj vaše deti.

Prečo je dôležité starať sa o svoj mozog rovnako ako o telo?

Najviac situácií, pri ktorých ľudia konštatujú, že ich rozum akosi prestáva poslúchať, pozorujeme okolo 60. až 70. roku života. V tej chvíli však existuje už len malá šanca na zlepšenie.

„Výsledky viacerých vedeckých štúdií čoraz častejšie dokazujú, že správnou a včasnou prevenciou sa ochorenia, spojené s poklesom kognitívnych funkcií mozgu, dajú úspešne oddialiť, ak nie sa im úplne vyhnúť“, vysvetľuje PharmDr. Kristína Ferencik z Dr. Max.

Pre dosiahnutie maximálneho prínosu na nič nečakajte a začnite s „cvičením“ už dnes. Ak týmto smerom povediete aj vaše deti, môžete im pomôcť nielen v lepšom zvládaní učiva, ale aj v prirodzenom udržiavaní duševného zdravia v dospelosti. Odborníci odporúčajú aplikovať kombináciu z nasledujúcich zdravých zásad, a to každý deň.

Šport, spánok a zdravá strava

Odborníci dlhodobo upozorňujú na súvislosť medzi fyzickou aktivitou a zníženým rizikom kognitívneho poklesu aktivity mozgu. Nechajte vaše dieťa poriadne sa zapotiť pri športe a budujte v ňom radosť z primeranej fyzickej aktivity každý deň. Buďte však opatrní a chráňte ho pred zranením hlavy nosením prilby či dodržiavaním bezpečnostných opatrení.

 

Vedeli ste, že obezita, vysoký krvný tlak a cukrovka negatívne ovplyvňujú nielen zdravie nášho tela, ale aj mozgu? Veľmi dôležitá je pestrá a vyvážená strava s nižším obsahom tukov a vyšším podielom zeleniny, ovocia vlákniny. Nezabúdajte ani na dostatok vitamínov a omega tri mastných kyselín, ktoré zvyknú deťom v našich končinách chýbať.

Nepodceňujte ani kvalitný oddych. Pokiaľ bude vaše dieťa počas dňa unavené, bude mať tendenciu viac siahať po sladkostiach a menej sa hýbať. Okrem toho, nedostatok spánku preukázateľne vedie k problémom s pamäťou a myslením. Zabezpečte vášmu drobcovi vhodné podmienky pre dobré spanie a sledujte čas, kedy sa u vás doma zhasína.

Zvládanie úzkostí, stresu a odstup od sociálnych sietí

Niektoré štúdia spájajú depresiu so zvýšeným rizikom kognitívneho poklesu funkcie mozgu. Ak dieťa bojuje s pocitmi strachu, úzkosti alebo smútku, jeho mozog je nimi natoľko zaneprázdnený, že nedokáže dať priestor iným veciam, zážitkom alebo učeniu. Nepodceňujte varovné signály u vášho dieťaťa a pokiaľ ho niečo trápi, skúste to najprv vyriešiť spoločne. V prípade neúspechu neváhajte kontaktovať odborníka.

Rovnako podstatné je naučiť vaše dieťa vyrovnávať sa so stresom. Ten je bežnou súčasťou nášho života. Čím skôr sa s ním naučí pracovať, tým väčší bude mať priestor na osvojovanie si nových zručností, zážitkov a spoznávanie ľudí okolo seba. Zapájanie sa do aktivít s komunitou môže veľmi účinne podporovať zdravie mozgu.

Hoci hranie videohier a sledovanie sociálnych sietí môže pôsobiť ako vhodný stimulant nášho mozgu, nie je to celkom pravda. O nástrahách priskorého kontaktu detí s elektronickými zariadeniami sme už písali v tomto článku.

U starších je dobré sledovať, koľko hodín vaše dieťa strávi online oproti svojim „offline“ aktivitám. Na zlepšenie kognitívnych funkcií mozgu sa totiž omnoho viac osvedčili zručnosti, ktoré získajú v reálnom svete a s reálnymi ľuďmi.

Toto môžete pre svoj mozog urobiť ešte dnes:

  • Udržiavajte izbu pred spaním tmavú a chladnú. Minimálne hodinu pred uspávaním vypnite televízor, mobil alebo tablet.
  • Podporujte správny mikrobióm čriev u vašich detí. Zvýšte príjem potravín bohatých na vlákninu, fermentovaných potravín, prípadne zvoľte dopĺňanie formou výživových doplnkov.
  • Na detskom tanieri by nemalo chýbať pestré ovocie a listová zelenina.
  • Pre udržanie zdravého mozgu je potrebné konzumovať primerané množstvo rýb, cereálií a orechov.
  • Dbajte o zubnú hygienu aspoň dvakrát denne a pravidelne navštevujte zubára.
  • Naučte deti cvičiť jogu alebo inú aktivitu, pri ktorej musia zapájať myseľ.
  • Veďte ich k čítaniu kníh a podporujte ich v učení.
  • Rozvíjajte ich kritické myslenie spoločnými rozhovormi.
  • Nepúšťajte ich k mobilom, počítačom a tabletom v príliš mladom veku.
  • Podporujte ich v budovaní si priateľských i rodinných vzťahov „naživo“.
  • Veľa sa smejte.

Ďalšie články k téme Objavte zásady na podporu myslenia a duševnej odolnosti vášho dieťaťa

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie