Podovolenková depresia existuje! Dá sa jej vyhnúť?

1. 10. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Pokiaľ už máte dovolenku za sebou, nevešajte hlavu a zistite, ako si pocit oddýchnutia udržať čo najdlhšie!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Podovolenková depresia existuje! Dá sa jej vyhnúť?

VEDECKY POTVRDENÁ

Pokiaľ už máte dovolenku za sebou, zrejme len hmlisto spomínate na dlhé večery, lenivé rána či nevšedné chute a zážitky, spojené s vašou vysnívanou destináciou. Fenoménom podovolenkovej depresie alebo „post-vacation blues“ sa zaoberajú mnohí psychológovia. 

Asi vás neprekvapí, že hoci je vo svete považovaná za seriózny problém, u nás sa o smútení za oddychom hovorí len pozvoľna. 

Symptómami sú nepokoj, podráždenosť, bolesti hlavy, poruchy spánku, strata chuti do jedla a neschopnosť sústrediť sa. Vo všeobecnosti platí, že čím viac ste si voľno užili, tým horšie vaše telo reaguje na návrat do reality všedných dní.

SÚVISÍ S PRÁCOU

S podovolenkovým blues sa v živote stretne skoro každý. Zvyčajne tento stav sám zmizne po 2-3 dňoch. Najčastejšie sú ohrození pracovníci, ktorí nie sú spokojní so svojím zamestnaním, práca pre nich znamená stres a nerozumejú si ani s kolegami či nadriadenými. Práve počas oddychu sa totiž naladia na pohodovú vlnu, ktorá sa im v pracovnom týždni nedarí dosiahnuť za žiadnych okolností. Pokiaľ vás pred návratom domov pobolieva žalúdok, zbystrite pozornosť!

Ďalšou cieľovou skupinou sú workoholici, prípadne vysoko postavení manažéri, ktorí dovolenku vnímajú ako stratu času, prípadne obetu voči rodine, a tak niekoľkokrát počas dňa kontrolujú emaily či vybavujú telefonáty. Rovnaké úzkostné stavy postihujú aj zamestnancov, ktorí si nevedia pracovné povinnosti zorganizovať tak, aby im po nástupe doslova nespadli na hlavu. Depresie sa tiež dotýkajú ľudí, ktorí si z finančných dôvodov nemôžu dovoliť pobyty v atraktívnych destináciách, zatiaľ čo ich kolegovia na tieto miesta bežne cestujú. Toto porovnávanie im spôsobuje stres nielen po dovolenke, ale už počas jej trvania.

POZOR NA FINANCIE

Apropó, financie sú častou príčinou vnútorného nepokoja. Hoci je dovolenka odvodená od slova „dovoliť si“, nikdy by nemala ohroziť vaše finančné fungovanie doma. Je dobré stanoviť si vopred rozpočet, ktorý môžete minúť suveníry, zmrzliny, výlety či drobné radosti, ktoré vás spontánne oslovia. Tú si následne vložte na účet, z ktorého budete na dovolenke čerpať, prípadne si pripravte adekvátnu hotovosť. Bezhlavé míňanie počas voľna totiž dokáže narobiť s rodinným rozpočtom poriadnu šarapatu – a vy si tak koledujete o riadnu finančnú depresiu!

PREDPRIPRAVTE SA

V dnešnej dobe sa stáva pravidlom, že za svoje pracovné povinnosti zodpovedá každý zamestnanec výlučne sám. A tak sa pred odchodom snažíte postíhať čo najviac práce a doslova si „predpracovať“ čas, počas ktorého nebudete dostupná. Prvé dni voľna preto v hlave ešte dokončujete projekty, spomínate si, na čo ste zabudli a spamätávate sa z príšerného režimu, ktoré ste svojmu telu v ostatných dňoch nastavili. Zásadné je uvedomiť si, že nie ste najdôležitejší pracovník na svete a bez vás práca rozhodne nespadne. Naopak, tým, že sa naučíte plnohodnotne vypnúť, ochránite svoje telo pred vyhorením a zároveň posilníte svoju kreatívnu stránku.

 

Ak je možné prehodiť svoje povinnosti na iného kolegu, bez výčitiek to urobte. Vrátite mu to, keď bude chcieť ísť oddychovať on. Do emailov si nastavte formulku o dovolenke a v akom dátume je možné vás opäť kontaktovať. Zásadnou vecou je nechať pracovný mobil a počítač doma. Takýto digitálny detox nemávate často, preto ho treba naplno využiť práve počas uhorkovej sezóny :)

 

 

PODOVOLENKOVÝ REŽIM

Doprajte si jeden deň voľna navyše, ktorý strávite doma aklimatizáciou, vybaľovaním, telefonátmi s blízkymi či príjemným stretnutím s rodinou, ktorej môžete dosýta porozprávať všetky zážitky. Do práce by ste mali nastúpiť pozvoľna a zbaviť sa pocitu, že sa od vás hneď očakávajú olympijské výkony. Prejdite si emaily a roztrieďte ich podľa dôležitosti. Mnoho vecí sa za vašej neprítomnosti vyriešilo, preto je lepšie druhej strane priamo zavolať a ušetriť si tak energiu i čas. Zorganizujte si povinnosti podľa priority, doprajte si krátke prestávky a nenoste si prácu zo sebou domov.

V mimopracovnom čase si môžete pretriediť tie najlepšie dovolenkové zábery a pripomenúť si tak príjemné pocity, ktoré ste v danom momente zažívali. Výborným spôsobom, ako si predĺžiť pocit dovolenky, je priniesť si domov nejaké obľúbené jedlo, nápoj či zvyk, ktoré vám dokážu okamžite vylepšiť náladu. Vyberte sa do kina alebo do divadla, zorganizujte večeru s priateľmi alebo sa objednajte ku kaderníčke.

 

Ďalšie články k téme Podovolenková depresia existuje! Dá sa jej vyhnúť?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie