Ako premôcť stres?

25. 10. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Stres sa stáva čoraz častejšou civilizačnou výzvou, s obrovským vplyvom na naše zdravie a pohodu. Jeho negatívne účinky môžu prispieť k vzniku rôznych zdravotných problémov. Ak sa pýtate, ako s ním bojovať, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako zmierniť jeho dopad.
 
 
 
 
 

PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Ako premôcť stres?

Stres je vraj nová civilizačná choroba s vplyvom na rozvoj viacerých zdravotných ťažkostí. Ako proti nemu bojovať?

Hovorí sa, že keď nejde o život, nejde o nič. Znamenalo by to, že jediné kvôli čomu je potrebné sa stresovať, sú život ohrozujúce situácie. Lenže aj blížiaci sa termín odovzdania projektu v práci, ranná dopravná zápcha alebo pokazený televízor môže byť pre niekoho rovnako stresujúci. Stres je vraj nová civilizačná choroba. Dá sa však proti nemu bojovať.

Varuje pred nebezpečenstvom

Stres sa považuje za ochranný mechanizmus. Vďaka nemu dokázali ľudia prežiť aj v nepriaznivých podmienkach. Jeho pôvodný význam sa však zmenil a dnes ho zažívame v rôznych podobách každý deň. Rozlišujeme dva druhy stresu. Eustres – pozitívny stres, ktorý motivuje, pomáha dosahovať ciele a podávať výkony. Na opačnej strane je distres – negatívny stres, pôsobí rušivo a vyvádza z rovnováhy. Ľudia vnímajú stres rozdielne. Zatiaľ čo pre jedného je prezentácia na porade katastrofou a spúšťačom stresových prejavov, pre druhého je hnacím motorom a zdrojom energie. Je zrejmé, že eustres nám pomáha, ako však zatočiť s distresom?

Stresová reakcia má tri fázy 

Objavuje sa jemné napätie a nervozita. Uvedomenie môže viesť k vyriešeniu situácie tak, aby prestala byť stresová. Keď však prerastie cez hlavu, nastupuje druhá fáza. Neustála snaha dostať situáciu pod kontrolu však vedie k vyčerpávaniu energie, pocitu frustrácie a zvyšovaniu nervozity.

 

Tretia fáza sa prejavuje únavou, vyčerpaním, negativizmom, často bezdôvodnou zlosťou, úzkosťou až depresiou.

Stres je sprevádzaný rôznymi fyzickými prejavmi ako búšenie srdca, bolesti hlavy, zažívacie ťažkosti – nechutenstvo, hnačka, plynatosť, taktiež potenie, poruchy spánku či oslabenie imunity – časté sú  virózy a herpesy. Málokto si uvedomuje, kde môže byť pravá príčina a liečba často len na krátky čas potlačí tieto symptómy.

So stresom dokáže úspešne bojovať magnézium

Vo vypätej situácii najrýchlejšie zaúčinkuje magnézium v jednorazových vreckách, ktoré sa vysypú priamo do úst. Na dlhodobé užívanie sú vhodné tablety, ktoré obsahujú aj vitamín B6 pre lepšie vstrebávanie horčíka. Prirodzene vysoký obsah horčíka majú morské riasy, slnečnicové semená, banány, vlašské orechy, mandle, arašidy a kešu.

Upokojujúce účinky liečivých rastlín

Najčastejšie používanými liečivými rastlinami sú chmeľ, valeriána alebo levanduľa. Sú dostupné vo forme čajov alebo ako súčasť výživových doplnkov. Rovnako pôsobí aj ľubovník, avšak pri súčasnom užívaní niektorých liekov je potrebné byť opatrný. Relaxačne účinkuje aj levanduľa, často používaná vo forme oleja do aromatických lámp alebo ako prísada sprchových gélov.

Ďalšie možnosti zvládania nadmerného stresu

V boji proti stresu sa osvedčila aj aminokyselina L-tryptofán. Prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému a psychiky a tým znižuje pocit stresu a vyčerpania.          

 Na rýchle upokojenie je vhodné vyskúšať tzv. minútovú meditáciu 
Sedí sa vzpriamene so zatvorenými očami a myseľ sa sústreďuje na prirodzené dýchanie. Po chvíľke síce začne blúdiť a prichádzajú myšlienky, avšak to je prirodzené. Vtedy sa jednoducho treba vrátiť k dýchaniu. Po  krátkej dobe zväčša dôjde k celkovému uvoľneniu a upokojeniu.

V živote je dôležitá rovnováha. Treba ,,zabrať", ale tiež ,,vypnúť". Vedieť odpočívať je dnes takmer umenie. Niekedy však stačí len občasná zmena prostredia, víkend s rodinou, pravidelná športová aktivita s priateľmi, či meditácia osamote. Stres si treba uvedomiť, pripustiť a následne eliminovať.


Pre viac informácií si stiahnite náš

e-book

Odborný e-book o všetkom, čo potrebujete vedieť o starostlivosti o svoju duševnú pohodu a zvládanie stresu, ako aj základné informácií o úzkostných poruchách a depresii.

Stiahnite si ho jednoducho kliknutím na tlačidlo úplne zadarmo.

  • 5.0
    (2)
    Výživový doplnok s obsahom vysokej dávky vitamínov skupiny B.
  • Výživový doplnok s obsahom vitamínu C.
  • Dr. Max Multivitamin + Minerals

    1×20 tbl, šumivé tablety
    Multivitamin + Minerals dopĺňa množstvo vitamínov a minerálov. Príchuť pomaranča.
  • Dr. Max Železo + Vitamín C

    1×90 tbl, výživový doplnok
    Výživový doplnok obsahuje kombináciu železa (14 mg) a vitamínu C (40 mg) v 1 tablete.
  • Dr. Max Lutein Complex Premium

    1×90 cps, výživový doplnok
    Výživový doplnok obsahuje karotenoidy luteín a zeaxantín, rybí olej, selén, zinok, meď, vitamíny C a E a beta-karotén- prekurzor vitamínu A, ktorý spolu so zinkom prispievajú k udržaniu dobrého zraku.
  • Výživový doplnok s obsahom horčíka (vo forme citrátu), draslíka a vitamínov B6 a E.

    Ďalšie články k téme Ako premôcť stres?

    • Ako večer rýchlo zaspať?

      Ako večer rýchlo zaspať?

      · 3 minúty na prečítanie
      Problémy so zaspávaním sú pomerne časté. Ako si pomôcť a po čom siahnuť pre rýchlejšie zaspanie?
    • Máloktorý sviatok so sebou nesie toľko rôznych emócii. Deň zaľúbených buď milujete alebo doslova neznášate. Zbavte sa zbytočných predsudkov a užite si ho tento rok naplno!
    • Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

      Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

      · 3 minúty na prečítanie
      Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny sú nevyhnutné pre naše zdravie, avšak telo ich samo nevytvára, preto je potrebné ich prijímať v potrave.Rewrite 
    O autorovi
    PharmDr. Zdenka Bartošová
    PharmDr. Zdenka Bartošová
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    PharmDr. Zdenka Bartošová
    PharmDr. Zdenka Bartošová
    Čítať viac od autora