Mnohí sa spoliehajú na výrobky s označením DIA, už len preto, že je na nich uvedený prepočet sacharidov na SJ, čo na obale podobného bežného výrobku nenájdu. Hoci je na DIA-výrobkoch nápis, že sú určené diabetikom, neznamená to, že ich môžete konzumovať v neobmedzených množstvách. Aj DIA-výrobky obsahujú cukry, ktoré ovplyvňujú výšku glykémie. A hoci je odpoveď glykémie pomalšia, tiež bude výrazná, preto treba aj konzumáciu DIA-výrobkov započítať do SJ, a to podľa obsahu sacharidov na obale. DIA-výrobky majú dôvod vyhľadávať hlavne diabetici, ktorým glykémia po jedle rýchlo stúpne a potom u nich nastanú problémy s vyššou glykémiou. Majú ich v obľube aj deti a mladí diabetici, ktorí sa ešte nenaučili potrebnej sebadisciplíne. Treba pripomínúť, že diabetik, či už 1. alebo 2. typu, ktorý má vyššiu hmotnosť, by nemal konzumovať ani DIA-keksíky, ani DIA-oblátky.
Na etiketách niektorých výrobkov nenájdete prepočet sacharidov na SJ, len údaj o obsahu sacharidov. Môžete si vypočítať, koľko SJ má daný výrobok, napr. DIA-oblátka s arašidovou náplňou bez sacharózy. Podľa údajov z obalu obsahuje v 100 g 51,96 g sacharidov, pričom oblátka váži 35 g. Výpočet znie tak, že 51,96 g sacharidov vydelíme 10 (lebo 1 SJ = 10 g sacharidov). Dostaneme výsledok 5,2 SJ. Toto číslo 5,2 delíme 100 g a násobíme 35 g, čo vychádza 1,8 SJ. Jedno balenie DIA-oblátok teda zodpovedá necelým 2 SJ.
Ak vás v obchode zaujme potravinársky výrobok, na obale ktorého nenájdete ani údaje o ich sacharidovom obsahu, potom musíte použiť logické myslenie a otestovať výrobok na vlastnej glykémii. Odmeriate si glykémiu pred jedlom a 2,5 – 3 hodiny po jedle. Porovnanie oboch hodnôt ukáže, koľko inzulínu budete potrebovať, keď budete chcieť nabudúce toto jedlo opäť konzumovať.