Cukrovka je ochorenie, s ktorým nemôžete existovať bez zmeny životného štýlu a bez aktívneho prístupu k liečbe. V laboratóriu sa cukrovka zistí jednoducho - v krvi je vyššia hladina cukru, než by sme mali mať. S jej rozpoznaním v bežnom živote to už ale také jednoduché nie je. Ak človek prehliada varovné signály, môže byť diabetikom dlho bez toho, aby o tom vedel. To však znamená neustále vysokú hladinu glukózy v krvi, ktorá mu postupne poškodzuje orgány, najčastejšie oči, obličky, nervy, srdce a cievy. Skorému odhaleniu ochorenia pomáha skríning, teda pravidelné vyšetrovanie glykémie nalačno u ľudí, ktorí patria do rizikových skupín.
Medzi rizikové faktory patria:
U ľudí, ktorí majú vyššie riziko diabetu, sa odporúča kontrolovať glykémiu nalačno každý rok.
Medzi príznaky ochorenia patria:
- neustály smäd
- nadmerné močenie
- celková vyčerpanosť
- poruchy ostrosti zraku
- pocit brnenia či pálenia v končatinách
- opakujúce sa kožné alebo pohlavné infekcie
- pomalé hojenie rán
- schudnutie bez známej príčiny.
Keď človeku diagnostikujú cukrovku, je normálne, že má obavy, ako bude s touto chorobou ďalej žiť. Obáva sa života pod ustavičnou kontrolou, bojí sa bolesti a vážnych zdravotných problémov. Nič z toho sa však nemusí udiať. So správne liečenou cukrovkou sa dá viesť plnohodnotný život. Skorá diagnostika a včasná, správne zvolená liečba spolu s dodržiavaním zásad životného štýlu, pravidelnou kontrolou hodnôt cukru v krvi a správnou výživou dokáže zabrániť vážnym komplikáciám diabetu, alebo ich významne oddialiť. Diabetes je dlhodobé, chronické ochorenie, ktoré sa dá udržať pod kontrolou vďaka pomoci diabetológov, podpore rodiny, ale najmä vďaka aktívnemu prístupu pacienta k svojmu životu s cukrovkou. Život s cukrovkou nemusí byť životom na hrane, ak pacient pozná hraničné hodnoty, ktoré je potrebné dodržiavať a zvládne hraničné situácie, ktoré choroba môže priniesť.
Význam správnej hladiny cukru v krvi
Diabetes mellitus je porucha, pri ktorej glykémia buď stúpa a vzniká hyperglykémia, alebo klesá až príliš a človek sa dostane do hypoglykémie. Časté vzostupy a pády hladín cukru sú pre diabetikov veľmi nebezpečné. Môžu spôsobiť rôzne akútne aj chronické komplikácie cukrovky. Priveľa cukru v krvi (hyperglykémia) postupne poškodzuje cievy a dôležité orgány. Nízka hladina cukru (hypoglykémia) môže bez rýchlej pomoci vyústiť do diabetickej kómy, poškodenia mozgu a dokonca aj smrti. Jediné, čo v prípade upadnutia do kómy pomôže, je volať záchranku.