7 dôležitých rád pre diabetika-začiatočníka

25. 3. 2021 · 5 minút na prečítanie

Keď človeku diagnostikujú cukrovku, je normálne, že má obavy, avšak so správne liečenou cukrovkou sa dá viesť plnohodnotný život.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
7 dôležitých rád pre diabetika-začiatočníka

Diabetes mellitus patrí medzi rozšírené choroby, nie ste teda s touto diagnózou sami. Dôležité je, že vám cukrovku diagnostikovali včas. Mnoho ľudí o svojom ochorení netuší a dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi im poškodzuje orgány.

Cukrovka  je ochorenie, s ktorým nemôžete existovať bez zmeny životného štýlu a bez aktívneho prístupu k liečbe. V laboratóriu sa cukrovka zistí jednoducho - v krvi je vyššia hladina cukru, než by sme mali mať. S jej rozpoznaním v bežnom živote to už ale také jednoduché nie je. Ak človek prehliada varovné signály, môže byť diabetikom dlho bez toho, aby o tom vedel. To však znamená neustále vysokú hladinu glukózy v krvi, ktorá mu postupne poškodzuje orgány, najčastejšie oči, obličky, nervy, srdce a cievy. Skorému odhaleniu ochorenia pomáha skríning, teda pravidelné vyšetrovanie glykémie nalačno u ľudí, ktorí patria do rizikových skupín.

Medzi rizikové faktory patria:

U ľudí, ktorí majú vyššie riziko diabetu, sa odporúča kontrolovať glykémiu nalačno každý rok.

Medzi príznaky ochorenia patria:

  • neustály smäd
  • nadmerné močenie
  • celková vyčerpanosť
  • poruchy ostrosti zraku
  • pocit brnenia či pálenia v končatinách
  • opakujúce sa kožné alebo pohlavné infekcie
  • pomalé hojenie rán
  • schudnutie bez známej príčiny.

Keď človeku diagnostikujú cukrovku, je normálne, že má obavy, ako bude s touto chorobou ďalej žiť. Obáva sa života pod ustavičnou kontrolou, bojí sa bolesti a vážnych zdravotných problémov. Nič z toho sa však nemusí udiať. So správne liečenou cukrovkou sa dá viesť plnohodnotný život. Skorá diagnostika a včasná, správne zvolená liečba spolu s dodržiavaním zásad životného štýlu, pravidelnou kontrolou hodnôt cukru v krvi a správnou výživou dokáže zabrániť vážnym komplikáciám diabetu, alebo ich významne oddialiť. Diabetes je dlhodobé, chronické ochorenie, ktoré sa dá udržať pod kontrolou vďaka pomoci diabetológov, podpore rodiny, ale najmä vďaka aktívnemu prístupu pacienta k svojmu životu s cukrovkou. Život s cukrovkou nemusí byť životom na hrane, ak pacient pozná hraničné hodnoty, ktoré je potrebné dodržiavať a zvládne hraničné situácie, ktoré choroba môže priniesť.

Hraničné situácie v živote diabetika

Existuje niekoľko hodnôt, ktoré doslova ohraničujú život diabetika a jeho normálne fungovanie. Iba tie „správne čísla“  mu pomôžu udržať sa na hrane. V živote diabetika je najdôležitejšou normou hladina cukru v krvi, teda glykémia. Hladina krvného cukru sa v priebehu dňa mení u každého človeka. U zdravých ľudí však nikdy neklesne pod 3,3 mmol/l a nalačno nestúpne nad 5,5 mmol/l. Len krátko po jedle je trochu vyššia, ale do dvoch hodín už klesá pod 7,8 mmol/l a dostáva sa do rozmedzia 3,3 - 5,5 mmol/l. Súhra hormónov inzulínu, glukagónu a adrenalínu zaisťuje v tele účinné hospodárenie s glukózou. Umožňuje jej prísun do celého tela, jej dobré spracovanie a využitie a spoľahlivo udržuje hornú i dolnú neprekročiteľnú hranicu glykémie. Pri diabete toto hospodárenie nefunguje.

 

Diabetik-začiatočník

Význam správnej hladiny cukru v krvi


Diabetes mellitus je porucha, pri ktorej glykémia buď stúpa a vzniká hyperglykémia, alebo klesá až príliš a človek sa dostane do hypoglykémie. Časté vzostupy a pády hladín cukru sú pre diabetikov veľmi nebezpečné. Môžu spôsobiť rôzne akútne aj chronické komplikácie cukrovky. Priveľa cukru v krvi (hyperglykémia) postupne poškodzuje cievy a dôležité orgány. Nízka hladina cukru (hypoglykémia) môže bez rýchlej pomoci vyústiť do diabetickej kómy, poškodenia mozgu a dokonca aj smrti. Jediné, čo v prípade upadnutia do kómy pomôže, je volať záchranku.

Kolísanie hladín cukru spôsobuje neliečená alebo zle liečená cukrovka. Aj diabetici, ktorí užívajú lieky či inzulín, môžu trpieť výkyvmi krvného cukru. Existuje totiž viacero faktorov, ktoré môžu viesť ku zmenám glykémie. Medzi tie, ktoré diabetik vie ovplyvniť, patrí najmä stravovanie, cvičenie a užívané lieky, vrátane inzulínu. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré diabetik nemôže kontrolovať, medzi ne patrí výskyt iných ochorení, stresová záťaž, či užívanie iných ako diabetických liekov.

Faktory ovplyvňujúce glykémiu:

  • jedlo môže rýchlo ovplyvniť glykémiu, ktorá stúpne
  • stres a ochorenie môžu znížiť citlivosť organizmu na inzulín, čo sa zvyčajne prejaví vzostupom glykémie
  • fyzická aktivita má tendenciu znižovať glykémiu
  • lieky majú priamy dopad na glykémiu – ich dávkovanie, načasovanie, vzájomné pôsobenie s inými než diabetickými liekmi môže spôsobiť vzostup i pokles glykémie.

Opäť je dobré zdôrazniť, že pri kontrole výkyvov glykémie je dôležitá dobrá spolupráca pacienta s lekárom.

7 dôležitých rád pre diabetika-začiatočníka

  1. Začnite plánovať. Pravidelné jedlo, cvičenie a spánok by sa mali stať pevnou súčasťou vášho dňa, pričom každá zo zmienených aktivít by mala mať vyhradený svoj čas.
  2. Buďte aktívni. Pri cukrovke je nutný pravidelný pohyb, snažte sa preto chodiť pešo, plávajte, jazdite na bicykli a podobne.
  3. Relaxujte. Odpočinutý organizmus dokázateľne funguje lepšie.
  4. Nepreťažujte sa. Vyhnite sa aktivitám, pri ktorých si siahnete až na dno, ako v práci, tak i v športe.
  5. Neprejedajte sa. Obezita priebeh cukrovky výrazne komplikuje. Ak máte cukrovku a obezitu v rodine, dbajte na to, aby sa aj vaši blízki zdravo stravovali, obmedzíte tým riziko, že v budúcnosti dostanú cukrovku.
  6. Netrápte sa. Nedávajte si za vinu vznik svojej choroby. Naopak, zamerajte sa na zdravší životný štýl, ktorým môžete svoje zdravotné výsledky zlepšiť. Ak vás však vaša situácia trápi, alebo trpíte pocitmi úzkosti, radšej to preberte so psychológom. Pre kompenzáciu diabetu je veľmi dôležitým faktorom aj dobrý psychický stav.
  7. Choďte pravidelne na kontroly k lekárovi. Pravidelný selfmonitoring a spolupráca s diabetológom je najlepší spôsob, akým dostanete diabetes pod kontrolu.

Ďalšie články k téme 7 dôležitých rád pre diabetika-začiatočníka

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora