Cukrovka je ochorenie, pri ktorom v organizme nastane porucha hospodárenia s cukrom. Podľa stupňa závažnosti sa lieči zmenou stravovacích návykov a pohybom, tabletkami (antidiabetikami) a inzulínom, čo pacientom pomáha využiť glukózu z prijatej potravy a znížiť tak hladinu cukru v krvi na primeranú hodnotu. Diabetikom 2. typu niekedy stačí dodržiavať jednoduchú zásadu, a to menej jesť a viac sa pohybovať. Zredukujú tak hmotnosť a glykémia sa upraví. V horšom prípade sa postupne stanú odkázanými na lieky, prípadne aj na inzulín, rovnako ako diabetici 1. typu. Cieľ liečby diabetikov 1. aj 2. typu a postupnej zmeny ich životného štýlu je jasný. Je potrebné stabilizovať glykémiu na normálnych hodnotách, ktoré majú zdraví ľudia, a mať ju počas celého dňa pod kontrolou.
,,Diabetici, ktorí prichádzajú na edukáciu do ústavu v Ľubochni, sprvu neveria, že by to dokázali zvládnuť. Stačia dva týždne a ich glykémie sú stabilizované. Potom uveria, že sa glykémia dá dlhodobo udržať v norme," dodáva pani Štefáková.
Existujú všeobecné princípy alebo pre každého platí individuálny prístup?
Najlepšie je systém stravovania „šiť priamo na mieru“ každému pacientovi. Množstvo jedla a jeho zloženie má byť primerané potrebám konkrétneho diabetika, úmerne jeho veku, pohlaviu, pravidelne vykonávaným aktivitám.
Laici si často predstavujú diabetickú stravu zjednodušene tak, že je to „jedlo bez cukru“, ale v zásade sa stravovanie diabetika nelíši od racionálneho stravovania zdravej populácie:
- energetický príjem má byť prispôsobený energetickému výdaju,
- základné živiny, ako bielkoviny, tuky a sacharidy, majú byť zastúpené v správnom pomere,
- strava pestrá, bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu,
- potraviny kvalitné, s primeraným obsahom cholesterolu,
- dostatočný pitný režim.
Diabetik by však mal o zásadách zdravého stravovania vedieť viac ako zdravý človek, pretože príjem potravy musí vždy dokázať disciplinovane zladiť s liečbou a s každodennými činnosťami. Musí sa orientovať v sacharidových potravinách (SJ), dobre si z nich vybrať a správne ich rozdeliť na niekoľko porcií jedla počas dňa. Skrátka, dopriať si kvalitu pred kvantitou. Len potom sa ako odmena dostaví uspokojivá glykémia.
Výber jedál je veľmi široký, v klasickej strave sa netreba obmedzovať. Obmedzením by bolo nedovoliť mu jesť to, na čo má chuť. Ak sa naučí, aké množstvo ktorej potraviny môže zjesť, aby nemal problémy s glykémiou, môže byť jeho jedálny lístok pestrý. Zvažovať treba, samozrejme, typicky sladké jedlá. Predovšetkým diabetici, ktorí sú na liečbe inzulínom, musia vedieť dať svoj príjem do správneho pomeru s dávkou inzulínu. Musia poznať ten "svoj" inzulín, jeho účinok a množstvo jedla na dávku inzulínu. Zároveň musia vedieť prispôsobiť dávku inzulínu počtu SJ v jedle, čo sa im zíde pri mimoriadnych životných situáciách, keď budú jesť menšiu, alebo, naopak, väčšiu dávku jedla. I keď takéto výkyvy v jedení by nemali realizovať príliš často.