Ste pred pôrodom a bojíte sa novorodeneckej žltačky?

1. 8. 2015 · 2 minúty na prečítanie

Prvé dni života bábätka sú spojené najmä s krásnymi pocitmi. Ale taktiež s obavami, aby bol drobec zdravý a v poriadku. Preto je to najmä pre rodičov často ťažké, ak už hneď po narodení trpí novorodeneckou žltačkou.

PharmDr. Lenka Hnáthová
PharmDr. Lenka Hnáthová
Ste pred pôrodom a bojíte sa novorodeneckej žltačky?

Až 50% detí začína svoj život žltačkou. Novorodenecká žltačka sa zvyčajne vyskytuje od prvých dní života bábätka. Najčastejšie sa objaví už pri pobyte v nemocnici. Zväčša sa nejedná o vážnejšie ochorenie, ale jeho vývoj musí byť sledovaný lekármi. Pokožka dieťaťa má už po narodení žltý odtieň. Žltačka spravidla vrcholí na 3.-4. deň. Vo väčšine prípadov odznie sama a bez väčších problémov. Napriek tomu ju však netreba brať na ľahkú váhu.

Postihuje iba novorodencov?

Počas vývinu bábätka v maternici potrebuje plod na dostatočné zásobovanie tkanív kyslíkom väčší počet červených krviniek. Po narodení táto potreba prudko klesá, pretože bábätko už dýcha samostatne a tak sa nadbytočné červené krvinky rozpadajú. Červené farbivo krviniek hemoglobín sa mení na bilirubín, ktorý má žltú farbu. Nakoľko pečeň ešte nie je celkom schopná poradiť si s veľkým množstvom bilirubínu dochádza k typickému žltému sfarbeniu pokožky, slizníc a očného bielka. Ako hraničné hodnoty sa udáva hladina 85 µmol/l. Okrem sfarbenia pokožky bývajú deti častejšie spavé a treba ich na kŕmenie budiť. Žltačka ako ochorenie postihuje všetky vekové kategórie. Rozdiel je však v príčine vzniku. Ostatné formy sú najčastejšie spôsobené nefunkčnosťou pečene po napadnutí vírusom hepatitídy.

Tri základné postupy pri liečbe:

1. Najlepšou prevenciou a liečbou je časté dojčenie. Čím viac dieťatko papá, tým častejšie má stolicu. A práve tak sa z tela dieťatka vylučuje nadbytočný bilirubín. Novorodeniatka so žltačkou preto majú svetlú stolicu sfarbenú do žlta.

2. Vystavenie bábätka dennému svetlu. Pri silnejšej forme novorodeneckej žltačky sa používa fototerapia (liečba svetlom). Dieťatko sa na určitý čas umiestni pod špeciálnu lampu s modrým svetlom, kde je vyzlečené a na očkách má ochranné okuliare. Po poklese hladiny bilirubínu je vhodné pokračovať fototerapiou prirodzeným svetlom. Dieťa však v žiadnom prípade nesmie byť vystavené priamemu slnku, aby nedošlo k spáleniu pokožky.

3. Vo veľmi vážnych prípadoch je potrebná liečba a krvná transfúzia. Zanedbanie liečby, môže spôsobiť vášmu bábätku celoživotné problémy.

Samozrejme, každá mamička sa teší, že si svoje bábätko čo najskôr privezie z pôrodnice domov. Novorodenecká žltačka zväčša oddiali prepustenie o niekoľko dní. Je však dôležité, aby bolo vaše dieťa pod stálym dohľadom lekárov, lebo aj keď žltačka zvyčajne prejde sama, v prípade komplikácií je nutné poskytnúť okamžitú odbornú starostlivosť. Dieťa je treba sledovať aj po prepustení z nemocnice a pri akomkoľvek podozrení je nutné navštíviť svojho pediatra.

Ďalšie články k téme Ste pred pôrodom a bojíte sa novorodeneckej žltačky?

O autorovi
PharmDr. Lenka Hnáthová
PharmDr. Lenka Hnáthová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Lenka Hnáthová
PharmDr. Lenka Hnáthová
Čítať viac od autora