5 rád na posilnenie imunity u detí

6. 12. 2017 · 3 minúty na prečítanie

Ako posilniť detskú imunitu počas celého roka? 

Mgr. Tatiana Janová
Mgr. Tatiana Janová
5 rád na posilnenie imunity u detí

Začína jeseň, deti chodia do škôlky a školy a ich organizmus je vystavovaný skúške imunity. Na rozdiel od najbližšej rodiny sa zrazu dieťa vyskytne vo veľkom kolektíve. Dostáva sa do kontaktu s bacilmi, ktoré jeho telo nepozná. Preto je toto obdobie najlepšie na posilnenie imunity.

Posilnite imunitu detí v každom ročnom období

Imunitu našich detí formujeme už od malička. Materské mlieko v sebe obsahuje všetky potrebné látky na naštartovanie imunity do budúcnosti. Avšak dojčenským mliekom to nekončí. Naša imunita je ovplyvňovaná každou chorobou. Vytvára si imunitné látky, ktoré sú potrebné pre odolnosť organizmu. S pribúdajúcim vekom je potrebné do stravy pridávať čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré pomáhajú vyhnúť sa chorobám. Veď už naše staré mamy tvrdili: „Jedno jablko denne nahradí lekára“.

Ako vieme, že naša imunita je oslabená?

Medzi najčastejšie príznaky patria:

  • ochorenia dýchacích ciest,
  • ťažký a zdĺhavý priebeh obyčajného prechladnutia,
  • afty a herpesy na perách,
  • dlhodobé psychické alebo fyzické vyčerpanie,
  • zápaly očí.

5 tipov na posilnenie imunity

1. Základom je vyrovnaná strava plná vitamínov a minerálov

V jedálničku by nemala chýbať zelenina a ovocie, strukoviny, ryby, obilniny, mäso, vajcia a mliečne výrobky.

2. Pobyt vonku

Vhodná doba je aspoň 2 hodiny denne. V zime sa odporúča skrátiť čas, avšak zvýšiť množstvo vychádzok. Nebojte sa ísť von aj s dojčaťom (do mínus 5 °C). Nezabudnite však dieťa dobre obliecť.

3. Otužovanie

Častým problémom je nadmerné kúrenie v miestnostiach. V spálni by ste nemali mať viac ako 18 °C, v ostatných miestnostiach do 22°C. Suchý vzduch vysušuje sliznicu, oslabuje sa jej obranyschopnosť, a tým sa zvyšuje riziko infekcií.

4. Primeraná hygiena

Problém môže nastať aj pri používaní veľkého množstva dezinfekcie a čistiacich prostriedkov. Dieťa je o to náchylnejšie, keď príde do väčšieho kolektívu.

5. Pozor na antibiotiká

U detí predškolského a školského veku je veľké množstvo ochorení vírusového charakteru. Antibiotiká by sa mali použiť až keď sa pridružia baktérie. Neliečia ani teplotu, ani chrípku. Zároveň každé užívanie antibiotík môže byť sprevádzané mnohými nežiadúcimi účinkami, ako napríklad črevnými problémami.

Prípravky na imunitu:

Probiotiká

Najväčšia časť imunitného systému sa nachádza v čreve, ďalej v koži, na sliznici. Probiotiká sú látky upravujúce trávenie. Používajú sa pri zápche, aj pri hnačke. Vraví sa, že ak máte v poriadku trávenie, vaša imunita je takisto vyššia. Nestrácate tak dôležité vitamíny a minerály, potrebné pre váš imunitný systém.

Vitamín C, Rakytník

Vitamín C podporuje imunitu proti rôznym infekciám a pôsobí preventívne proti oparom. Bojuje voči baktériám a vírusom a skracuje dobu liečby počas nachladnutia.

Betaglukán

Výťažok z hlivy ustricovej zvyšuje tvorbu bielych krviniek, a tým podporuje imunitu. Existuje vo forme tabliet aj sirupu.

Echinacea

Prípravky z nej sa využívajú na vnútorné aj vonkajšie použitie. Vnútorne pomáhajú na močové cesty, chrípku, virózy a tráviace problémy. Echinacea sa neodporúča užívať dlhodobo, pretože môže viesť k poškodeniu pečene. Na prevenciu sa preto nepoužíva, treba po nej siahnuť, až keď pociťujeme prvé problémy.

Kolostrum

Udržuje v rovnováhe imunitný systém, zvyšuje samoliečiteľskú funkciu organizmu a ovplyvňuje prehnané imunitné reakcie. Má teda aj význam v liečbe alergií a autoimunitných ochorení.

 

Dodržanie týchto pár rád a podpora imunity nám pomôže prečkať nepriaznivé obdobie plné chorôb a nepríjemností s tým spojených.

 

Ďalšie články k téme 5 rád na posilnenie imunity u detí

  • Večer sa zdalo, že je všetko v poriadku, ale ráno váš malý už má nádchu, kýcha a vyzerá, že sa necíti dobre. Virózy môžu byť nepríjemné pre každého, nezávisle od veku. Je dôležité posilniť imunitný systém detí skôr, ako je neskoro.
  • Jeseň prináša aj sezónu vírusových ochorení. Posilniť imunitný systém našich detí môžu prírodné substancie známe ako beta glukány.
  • Počas letných mesiacov sa u detí často vyskytujú hnačky alebo vracanie, čo môže byť spôsobené zmenou stravovacích návykov, novým prostredím, vysokými teplotami alebo nedostatočnou hygienou rúk. V boji proti týmto problémom môžu byť nápomocné prospešné baktérie.
O autorovi
Mgr. Tatiana Janová
Mgr. Tatiana Janová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Tatiana Janová
Mgr. Tatiana Janová
Čítať viac od autora