Mykóza, letný strašiak mnohých žien

3. 7. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Toto ochorenie prekoná aspoň raz za život až 75 percent žien. U každej druhej ženy sa zvykne táto nepríjemnosť dokonca opakovať. Kúpanie sa v bazénoch, mokré plavky, sladké nápoje, ale najmä teplé letné obdobie praje zvýšenému výskytu vaginálnej mykózy. Prinášame Vám rady, ako ju správne rozpoznať a vyliečiť.

Mgr. Michaela Jarkovská
Mgr. Michaela Jarkovská
Mykóza, letný strašiak mnohých žien

Vznik vaginálnej mykózy, takzvanej kandidózy, spôsobujú kvasinky druhu Candida albicans. Tie sa bežne nachádzajú v našom tele a nie sú nebezpečné. V pošve každej ženy sú totiž za normálnych podmienok prítomné aj prospešné mliečne baktérie, ktoré nazývame laktobacily. Tie zabezpečujú, aby sa tieto kvasinky nerozmnožovali a bránia vzniku mykotickej infekcie.

 

Keď sa však naruší rovnováha laktobacilov v pošve, kvasinky sa premnožia a dochádza k vzniku vaginálnej mykózy. Nositeľmi tejto infekcie môžu byť aj muži, u ktorých sa ťažkosti vôbec nemusia prejaviť. Napriek tomu môžu nakaziť partnerku. Prvým hlavným príznakom tohto ochorenia je biely hrudkový výtok z pošvy, ktorý vyvoláva nepríjemné svrbenie. Výtok buď vôbec nezapácha, alebo ak áno, tak svojím zápachom výrazne pripomína droždie. Pri výskyte vaginálnej mykózy sa môže objaviť aj pálenie, bolesť pri močení alebo pri pohlavnom styku.

 

 

Príčiny vzniku vaginálnej kandidózy

K faktorom, ktoré podporujú vznik kvasinkovej infekcie, patrí cukrovka, stres, oslabená imunita, tehotenstvo alebo menopauza. No prispieť k nej môže aj užívanie antibiotík alebo niektorých druhov antikoncepcie. Veľmi častým dôvodom je aj zvýšená konzumácia sladkého jedla a nápojov. Rovnako aj pečiva z kysnutého cesta a nosenie obtiahnutého syntetického oblečenia alebo spodnej bielizne. Spôsobiť ju môže aj nadmerná alebo nesprávna intímna hygiena a časté používanie tampónov.

V letnom období sa kvasinky rýchlejšie množia v teplom a vo vlhkom prostredí, ale aj počas kúpania sa v horúcej a v chlórovanej vode. Chlór síce zabíja baktérie vo vode, no zároveň narušuje prirodzenú rovnováhu v pošve. Presne opačný vplyv má morská voda, ktorá vaginálnemu prostrediu neškodí a dokonca má liečivé účinky.

 

Leto bez sladkej zmrzliny

Po zvážení všetkých dôvodov, ktoré spôsobujú kvasinkové infekcie, by sa mohlo zdať, že počas leta sa tomuto ochoreniu jednoducho nedá vyhnúť. Najlepším riešením je, samozrejme, včasná prevencia. Odporúča sa nenosiť syntetickú bielizeň, ale uprednostňovať radšej bavlnu, ktorá lepšie absorbuje pot. Namiesto priliehavého je vhodnejšie zvoliť vzdušné a voľné oblečenie.

Odporúča sa nezdržiavať sa príliš dlho v chlórovej vode a po kúpaní sa osprchovať. Mokré plavky ihneď vymeniť za suché. Pri kúpaní sa je vhodné použiť ochranný tampón napustený vazelínovým olejom, ktorý odpudzuje vodu a výrazne tým znižuje preniknutie vody do ženského organizmu.

S hygienou by sa to tiež nemalo preháňať. Je vhodné obmedziť časté umývanie sa na maximálne 2x za deň. Používať neparfumované mydlá určené na intímnu hygienu a neparfumovaný biely toaletný papier. Pri umývaní a utieraní sa treba postupovať vždy smerom spredu dozadu tak, aby sa do pošvy nedostali baktérie z konečníka.

Počas menštruácie je potrebné často meniť vložky a tampóny. Na trhu sú dostupné aj také, ktoré obsahujú probiotiká. Vhodné je obmedziť konzumáciu cukru na minimum a piť čistú vodu. Výrazne pomáha aj užívanie voľnopredajných prípravkov na podporu imunitného systému, najmä vitamín C, horčík a vitamíny skupiny B. Probiotiká pomáhajú udržiavať správnu mikroflóru v pošve, ale zároveň pôsobia aj ako prevencia a v prípade ťažkostí urýchľujú antimykotickú liečbu.

Tipy na liečbu vaginálnej mykózy

Ľudské telo si s vaginálnou mykózou nevie poradiť samo. V lekárni sú preto dostupné i voľnopredajné prípravky vo forme vaginálnych tabliet, mastí, čapíkov a krémov. Liečba by mala trvať minimálne 3 až 5 dní. Počas liečby je vhodné vyhýbať sa pohlavnému styku a kúpaniu sa vo verejných bazénoch. Dôležité je aj preliečenie partnera. Ak liečba nezaberie, je potrebné navštíviť gynekológa, pretože ku kvasinkovej infekcii sa môže pridružiť aj bakteriálna infekcia. Dámy s opakovaným výskytom vaginálnej mykózy by mali užívať probiotiká dlhodobo.

 

Na trhu sú dostupné aj voľnopredajné tablety, ktoré obsahujú zmes špecifických kmeňov živých kultúr, cesnakový extrakt a extrakt z grapefruitových jadierok, ktoré znižujú náchylnosť na toto nepríjemné ochorenie. V každej lekárni farmaceuti zákazníčkam radi poradia, pomôžu im so správnou liečbou a v prípade potreby ich nasmerujú k odborníkovi.

Ďalšie články k téme Mykóza, letný strašiak mnohých žien

  • Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

    Ako vyhrať boj s nechtovou mykózou?

    · 3 minúty na prečítanie
    Spozorovali ste na nechtoch zmenu farby, zhrubnutie a ich lámanie? Pravdepodobne sa jedná o nechtovú mykózu. Okrem toho, že nechty nevyzerajú pekne, zanedbanie liečby môže viesť k ich úplnému rozpadu. Preto je potrebné začať s liečbou čím skôr. Prinášame Vám niekoľko rád, ako tento boj vyhrať.
  • Mykóza trápi až 75 % Sloveniek. Čo robíme zle?

    Mykóza trápi až 75 % Sloveniek. Čo robíme zle?

    · 4 minúty na prečítanie
    Ak ste sa už niekedy stretli s mykózou, tušíte, že vás čaká zopár krušných chvíľ. Čo robiť v prípade, že vás problém zastihne na dovolenke?
  • Celé leto pri bazéne? Pozor na tieto nástrahy!

    Celé leto pri bazéne? Pozor na tieto nástrahy!

    · 4 minúty na prečítanie
    Horúce počasie nás doslova ženie k vode! Ak plánujete stráviť tohtoročné prázdniny pri bazéne, nemali by ste zabúdať na ochranu vášho zdravia. Viete, čo všetko vám hrozí?
O autorovi
Mgr. Michaela Jarkovská
Mgr. Michaela Jarkovská
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Michaela Jarkovská
Mgr. Michaela Jarkovská
Čítať viac od autora