Aby váš oddych nič nenarušilo, v bazéne sa príliš nezdržiavajte a vždy si prezlečte mokré plavky za suché. Ak musíte používať tampóny, vymieňajte si ich častejšie než zvyčajne. Minimalizujte príjem cukrov a pite najmä čistú vodu. Nepreháňajte to ani s osobnou hygienou a používajte špeciálnu kozmetiku, určenú pre intímne partie, a tiež neparfumovaný toaletný papier. Ak je to možné, preferujte prírodné bavlnené oblečenie a dbajte na pohodlie a voľnosť v „dolných“ partiách :)
PRVÁ POMOC
Mykotickú infekciu zaručene spoznáte podľa nepríjemného svrbenia, prípadne pálenia, spojeného s bielym výtokom. Dokonca sa môže pridružiť aj bolesť pri močení a počas pohlavného styku. S týmto ochorením si naše telo samé neporadí, preto je nutné podstúpiť špeciálnu liečbu, a to po dobu niekoľkých dní. Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, keď sa nachádzate mimo domova, je vylúčiť zo stravy jednoduché cukry a sacharidy všeobecne. Namiesto toho pridajte jogurty, ktoré môžete vyskúšať aplikovať aj lokálne. Imunitu podporí vitamín C – doprajte si ho v čerstvom ovocí alebo vo forme vaginálnych tabliet, ak ich v danej destinácii zoženiete. Účinnou metódou je kvapnúť trochu čajovníkového oleja do gélu na intímnu hygienu, prípadne pridať cca 15 kvapiek do vody a vytvoriť si tak domáci antimykotický sprej. Obsah nastriekajte na plavky a nohavičky ako prevenciu pred premnožením kvasiniek.
PRÍSNE ZAKÁZANÉ
Medzi najčastejšie chyby, ktorých sa ženy na svojom zdraví dopúšťajú, je konzumácia alkoholu, kvasených potravín a sladkostí v zvýšenej miere. Rovnako zabúdajú na užívanie probiotík po antibiotikách, prezliekanie sa z vlhkých plaviek a zapojenie partnera do antimykotickej liečby. Tú treba užívať ešte dva týždne po zmiznutí všetkých príznakov, čo je tiež dôvodom opakovaných mykóz. Vracajúce sa mykotické infekcie úzko súvisia so stresom a zníženou imunitou. Ak sa chcete ochorenia zbaviť natrvalo, je potrebné prehodnotiť svoje každodenné návyky. V prípade neliečenej mykózy hrozí jej prechod do chronického štádia, spojeného s častým vracaním sa a zhoršujúcou tendenciou. Medzi ďalšie komplikácia patrí zvýšená teplota, zapáchajúci výtok, stenčenie vaginálnej sliznice, súvisiace s bolestivosťou pri pohlavnom styku či silné svrbenie a zdurenie, vedúce k vzniku bolestivých trhliniek na tkanive.
VHODNÁ PREVENCIA
„Chlórovaná voda v bazénoch môže byť príčinou narušenia nášho prirodzeného pH. Spolu s dlhým pretrvávaním v mokrých plavkách tvorí vynikajúce prostredie pre ich rast“, zdôrazňuje Slávka Čanigová a dodáva: „Bazén samotný nie je príčinou vaginálnej mykózy (pokiaľ je hygienicky v poriadku), no môže však viesť k premnoženiu kvasiniek v pošve“.
Úplné vyhýbanie sa kúpaliskám nie je potrebné, pokiaľ si osvojíte niekoľko dobrých rád. „Pred návštevou bazéna si môžeme vaginálne prostredie trošku ,,predpripraviť“ a užívať vaginálne tablety obsahujúce probiotiká, vďaka ktorým získame určitú odolnosť pred premnožením patogénnych druhov. Veľmi dobrým spôsobom, ako zamedziť rozvoju mykózy, je preventívna aplikácie tablety s vaginálnymi probiotikami ihneď po kúpaní“, radí na záver.