Celé leto pri bazéne? Pozor na tieto nástrahy!

10. 7. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Horúce počasie nás doslova ženie k vode! Ak plánujete stráviť tohtoročné prázdniny pri bazéne, nemali by ste zabúdať na ochranu vášho zdravia. Viete, čo všetko vám hrozí?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Celé leto pri bazéne? Pozor na tieto nástrahy!

 

Bezstarostné čľapkanie sa v bazéne je mimoriadne príjemné a k letu jednoducho patrí. No ak si ho chcete takto pohodovo vychutnať čo najdlhšie, nemali by ste podceniť nástrahy, ktoré so sebou prináša dlhší pobyt v chlórovanej vode. Varovaním by vám mali byť vaše plavky – pokiaľ ich rýchlo nezbavíte chlóru, pôsobením slnka môžu rýchlo vyblednúť, stratiť tvar, elasticitu či hebkosť. A teraz si predstavte, že rovnako sú na tom aj vaše vlasy a pokožka.

KOŽA V OHROZENÍ

Chlór je z hľadiska bezpečnosti kúpania sa v bazénoch, kde sa za deň vystriedajú desiatky ľudí, nevyhnutnou záležitosťou. Už menej „nadšená“ z neho bude vaša pokožka. Okrem vonkajších vplyvov, ako je slnko či strata vlhkosti v dôsledku zvýšeného potenia, sa budete musieť vysporiadať s faktom, že voda prirodzene vysušuje. A v spojení s chlórom ešte viac. Preto sa po každom kúpaní odporúča dopriať si krátku sprchu, kde sa ho aspoň čiastočne zbavíte. Nezabúdajte ani na tvár a vlasy.

Po návrate domov by ste mali absolvovať dôkladnú očistu. Pozor však na prípravky s obsahom mydla, mohli by vás zbytočne podráždiť. Nielen v lete sú vhodné sprchovacie mlieka a oleje, ktoré vás nielen zbavia nečistôt, ale pleť tiež hydratujú a upokoja prípadné podráždenie. Nasleduje dôkladné premastenie kože - či už prípravkom „after sun“, ktorý vďaka svojmu zloženiu pomáha pleti lepšie zvládať dôsledky slnenia sa alebo bežným hydratačným mliekom, ktorého si doprajte silnejšiu vrstvu, než obvykle. Vyhnite sa častým pílingom a aplikácii parfumu priamo na pokožku, aby ste predišli alergickým reakciám.

ŽENSKÁ ZÁLEŽITOSŤ

V lete by ste sa o seba mali starať dôkladnejšie, a to nielen v prípade, že ste už niekedy prišli do kontaktu s mykotickou infekciou. Pri chlóre totiž neradno zabúdať jednu dôležitú vec – nie je ideálny pre vaše intímne partie. Bazén samotný, pokiaľ je hygienicky v poriadku, nemusí byť priamou príčinou vaginálnej mykózy, no môže viesť k premnoženiu kvasiniek v pošve. V kombinácii s dlhým nosením mokrých plaviek a prílišnej konzumácii sladkých jedál a nápojov totiž vytvára vynikajúce prostredie pre ich rast.

Vyhýbať sa kúpaliskám však nemusíte. Stačí, keď sa na ich návštevu pripravíte vopred a začnete užívať vaginálne tablety, obsahujúce probiotiká. Veľmi dobrým spôsobom, ako zamedziť rozvoju mykózy, je aj preventívna aplikácie tablety s vaginálnymi probiotikami ihneď po kúpaní. Nepreháňajte to ani s osobnou hygienou a používajte špeciálnu kozmetiku, určenú pre intímne partie, a neparfumovaný toaletný papier. V prípade, že trpíte opakovanými infekciami, mali by ste bazén navštíviť až po konzultácii s lekárom. Viete, že mykóza trápi až 75 % Sloveniek? 

KORUNA KRÁSY

V lete sa kontaktu vlasov s vodou a slnečnými lúčmi vyhnete len ťažko. Preto by ste mali vedieť, že najväčšie škody na vašej pestovanej hrive robí práve slnečné žiarenie, ktoré preniká hlboko do ich štruktúry a nebezpečne ju narúša. Rovnaký účinok má chlórová či slaná morská voda, ba dokonca aj pobyt v soláriu! Myslite na ochranu vašich vlasov včas a doprajte im cielenú starostlivosť, akú si počas týchto horúcich dní rozhodne zaslúžia.

Bezprostredne po kúpaní sa v morskej alebo chlórovej vode je nutné opláchnuť si vlasy pod tečúcou vodou. Večer ich vždy umyte kvalitným šampónom, určeným na časté použitie a nezabudnite na kondicionér alebo hydratačnú masku. Pokiaľ sa chcete vyhnúť vysušeným, polámaným končekom bez života a lesku, zabezpečte im dostatočnú ochranu používaním prípravkov s UV filtrom počas celého leta. V lekárni nájdete opaľovacie oleje, vhodné nielen na telo, ale dokonca aj na vlasy, ktoré ich spoľahlivo ochránia a vyživia. Dobrým rozhodnutím je nosiť na hlave klobúk alebo šatku.

ATOPICI, BAZÉN RADŠEJ NIE

Atopická pokožka je náchylnejšia na rôzne bakteriálne ochorenia, preto je nutné vyhýbať sa rizikovému prostrediu. V bazénoch býva navyše prítomný už spomínaný chlór, ktorý dokáže potrápiť aj zdravú pleť. Vhodnejšie je pre vás preto more, prípadne jazero, ak poznáte kvalitu prítomnej vody. 

Pokiaľ sa tento rok na dovolenku do zahraničia nedostanete, nemusíte sa kúpania vzdávať úplne. Minimalizujte však čas, ktorý v bazéne či jazere strávite a svoju pokožku ihneď po dokúpaní patrične ošetrite.

Opatrní by ste mali byť aj pri pobyte na slnku. V lete sa stav atopickej kože spravidla zlepšuje, a to najmä pri správnom dávkovaní ultrafialového svetla, ktoré je pre ňu liečivé. Opatrní však buďte s výberom slnečnej kozmetiky – predídete tak alergickým reakciám i celkovému zhoršeniu vášho zdravotného stavu. Základom úspechu je nepoužívať krémy s parfumáciou a obsahom kyseliny paraaminobenzoovej (PABA). Voľte si radšej hypoalegénne a nekomedogénne prípravky. Úplnou samozrejmosťou je minimálne SPF 50+.

Ďalšie články k téme Celé leto pri bazéne? Pozor na tieto nástrahy!

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie