Ako môžeme mykózu nechtov liečiť sami?
Samoliečba je vhodná len v prípade, keď nie je postihnutá viac ako tretina nechta. Používajú sa prípravky s obsahom antimykotika (účinná látka bifonazol) v kombinácii s látkou, ktorá necht zmäkčuje (účinná látka urea) a uľahčuje liečivu preniknúť do vnútra nechtov. Poznáme ich vo forme lakov, krémov alebo roztokov. Každý z prípravkov má určený spôsob aplikácie. Niektoré sa aplikujú 1x denne, existujú však aj prípravky, ktoré stačí aplikovať 1x za 3 dni. Dôležitá je však ich pravidelná aplikácia a dodržanie odporúčanej dĺžky liečby. Cieľom liečby je zamedziť šíreniu mykózy do zdravej časti nechta a odstrániť poškodenú časť pomocou jednorazových pilníčkov alebo nechtovou škrabkou, ktoré bývajú súčasťou týchto produktov.
Pozor! Prípravky obsahujúce samotné antimykotiká bez obsahu zmäkčujúcej látky, ktoré sú určené na mykózu na koži, nie sú vhodné na liečbu mykózy nechtov, pretože nie sú schopné preniknúť do nechtového lôžka.
Kedy navštíviť lekára?
V prípade, že je mykózou napadnutá väčšia časť nechta alebo viacerých nechtov, vhodná je návšteva lekára, ktorý môže liečbu doplniť užívaním systémových antimykotík, ktoré sa užívajú vnútorne.
Čím skôr sa mykóza začne liečiť, tým je liečba účinnejšia, preto je dôležitá pravidelná starostlivosť a dôsledná hygiena. V prípade, že ju máte dbajte na zvýšené dezinfekčné opatrenia, aby ste nenakazili aj svojich blizkych - žiadna chôdza na boso v byte ani v sprche, bielizeň si perte oddelene, používajte ponožky napustené striebrom alebo aleo vera.