Ako správne merať hladinu cukru v krvi? Všetko o selfmonitoringu
Pri liečbe cukrovky môže pomáhať aj domáca kontrola hladiny cukru v krvi, tzv. selfmonitoring. Prinášame vám návod, ako a v akých intervaloch ho vykonávať.
Obsah článku
Liečba diabetu je komplexný proces. Jedným z kľúčových krokov k úspechu je pravidelné sledovanie hladiny cukru v krvi. V tomto článku sa dozviete, prečo je selfmonitoring dôležitý, ako sa meria hladina cukru v krvi a čo by ste mali vedieť o moderných glukomeroch.
Stanovenie hladiny krvného cukru a jej hodnoty
Stanovenie hladiny krvného cukru je najdôležitejším vyšetrením u diabetika. Na diagnostiku diabetu a prediabetu sa používa:
- stanovenie glykémie nalačno (meranie sa robí minimálne 8 hodín po poslednom jedle),
- stanovenie náhodnej glykémie (stanovuje sa kedykoľvek počas dňa bez ohľadu na čas podania jedla),
- orálny glukózový tolerančný test (vyšetrenie glykémie nalačno, po ktorom pacient vypije predpísané množstvo roztoku glukózy, potom zostane v pokoji a po 2 hodinách od vypitie roztoku je mu zmeraná znovu),
- vyšetrenie glykovaného hemoglobínu (vyšetruje sa z krvi a odráža priemernú glykémiu za posledné 3 mesiace).
Diabetes mellitus je zistený, pokiaľ:
- sú namerané zvýšené hodnoty krvného cukru – glukózy nalačno nad 7 mmol/l dvakrát, v dvoch rôznych dňoch,
- sú prítomné klasické príznaky diabetu (napríklad nadmerné pociťovanie smädu, časté močenie, únava, pomalé hojenie rán) a náhodná glykémia presiahne 11,1 mmol/l,
- je glykémia zmeraná pomocou orálneho glukózového tolerančného testu vyššia než 11,1 mmol/l.
Selfmonitoring: Prečo si ho merať doma?
Približne 77% pacientov selfmonitoring nevykonáva. Selfmonitoring však umožňuje diabetikovi byť neustále informovaný o svojom aktuálnom zdravotnom stave. Pravidelné meranie v domácich podmienkach je dôležitou súčasťou liečby, keďže umožňuje kontrolovať jej účinnosť. Na základe nameraných výsledkov je potom možná úprava liečebného a stravovacieho režimu.
Ako na selfmonitoring doma?
- glukomer (súčasťou je mechanická ihla),
- testovací prúžok.
Meranie hladiny krvného cukru sa robí pomocou prístroja nazývaného glukomer. Glukomerov je v ponuke mnoho typov rôznej kvality a ceny. Na samotné meranie je ďalej potrebný testovací prúžok, ktorý slúži na jednorazové použitie. Každý typ glukomera má svoje špeciálne testovacie prúžky, ktoré nie je možné zameniť za iné. Glukomery vrátane testovacích prúžkov sú voľne predajné v lekárňach a v predajniach zdravotníckych potrieb.
Postup selfmonitoringu
1. Pripravte si glukomer.
2. Pred samotným meraním je dôležité mať čisté ruky. Ideálne je umyť si ich teplou vodou a mydlom.
3. Vyberte prst, z ktorého budete robiť odber. Najlepšie je striedať prsty, aby ste predišli opakovanému podráždeniu. Na odber môže byť najvhodnejší prostredník alebo prstenník na ruke, ktorou nepíšete.
4. Mechanickou ihlou urobte vpich do bruška prsta. Vpich je prakticky nebolestivý a na meranie stačí malá kvapka krvi.
5. Krv nasajte do testovacieho prúžka na jednorazové použitie.
6. Prúžok vložte do glukomera.
7. Výsledok je väčšinou známy do piatich sekúnd.
Pri niektorých modeloch je postup opačný - najskôr sa prúžok vloží do glukomera a potom sa odoberá vzorka krvi. Presný postup je vždy uvedený v manuáli konkrétneho prístroja. Moderné glukomery používané v súčasnosti na domáce meranie glykémie už dokážu meranie automaticky zaznamenávať do svojej pamäte. To, ako často hladinu cukru merať, určuje ošetrujúci lekár.
Tipy pre správny selfmonitoring
- Glukomer je nutné udržiavať čistý.
- Testovacie prúžky nesmú byť po lehote použiteľnosti ani nesmú byť inak poškodené (napríklad zvlhnutím).
- Do glukomera sa vkladajú testovacie prúžky, ktoré sú určené iba pre daný typ prístroja. Do jedného typu glukomera teda nie je možné dávať prúžky určené do iného glukomera.
- Koža v mieste vpichu sa nedezinfikuje, pretože dezinfekčný roztok môže ovplyvniť meranie. Kožu je vhodné iba umyť teplou vodou a mydlom. Tým sa o to lepšie prekrví a ľahšie sa získa potrebná kvapka krvi.
- Po umytí je nutné kožu riadne osušiť. Kvapka krvi sa totiž môže zmiešať s vodou na koži, a tak môže dôjsť ku skresleniu výsledku merania.
- Na meranie je vhodné vybrať iba jeden alebo dva prsty, z ktorých sa bude kvapka krvi odoberať. Ideálny je 3. alebo 4. prst na ruke, ktorá sa nepoužíva pri písaní.
- Vpich sa vždy robí na boku bruška prsta. Pokiaľ sa krv odoberá zo stredu bruška prsta, špičky prsta alebo okolia nechtu, je zbytočne bolestivé.
- Kvapku krvi je nutné nanášať len na vyznačené miesto na testovacom prúžku.
- Veľmi dôležité je glukomer pravidelne kalibrovať podľa návodu výrobcu.
Aké hodnoty sú v norme pre zdravého človeka (pre liečeného diabetika)?
- Glykémia nalačno 3,3 – 5,6 mmol/l (pre liečeného diabetika do 7,2 mmol/l).
- Glykémia 90 – 120 min. po jedle do 7,8 mmol/l (pre liečeného diabetika menej ako 10 mmol/l).
Ako často robiť selfmonitoring?
Frekvencia meraní sa odvíja od konkrétnej liečebnej metódy cukrovky, ktorú uplatňujete.
Liečba formou tabletiek
Osoby užívajúce lieky vo forme tabletiek by zvyčajne mali vykonať 2 merania týždenne. Dôležitou súčasťou je však dodržiavanie predpísanej diéty a zdravého životného štýlu.
Základný glykemický profil
Tento 4-bodový systém zahŕňa:
- merania na prázdny žalúdok,
- 2 hodiny po raňajkách,
- 2 hodiny po obede,
- 2 hodiny po večeri.
Je často preferovaný diabetikmi, ktorí sú na liečbe inzulínom.
Komplexný glykemický profil
Komplexný glykemický profil zahŕňa 8 meraní:
- meranie na prázdny žalúdok,
- 2 hodiny po raňajkách,
- pred obedom,
- 2 hodiny po obede,
- pred večerou,
- 2 hodiny po večeri,
- pred spaním,
- v noci o 3:00 hod.
Tento typ merania je vhodný najmä pre diabetikov v počiatočnej fáze liečby, ktorí upravujú dávky inzulínu podľa denných potrieb.
Kontrolujte svoje zdravia vďaka selfmonitoringu
Správne meranie hladiny cukru v krvi je kľúčové pre úspešnú liečbu diabetu. Vďaka moderným technológiám a pravidelnému selfmonitoringu máte v rukách nástroj, ktorý vám môže pomôcť žiť plnohodnotný život aj s diabetom. Namerané hodnoty je vhodné si pravidelne zapisovať a konzultovať s lekárom, ktorý môže na základe výsledkov glykémie upraviť liečbu.