Glaukóm – zelený zákal
Pri zelenom zákale sa v oku hromadí tekutina a zvyšuje sa vnútroočný tlak, čo môže poškodiť nervy a cievy v oku, a tak spôsobiť poruchy zraku. Spočiatku však nespôsobuje žiadne príznaky, až kým nie je ochorenie v pokročilom štádiu, kedy už spôsobuje výrazné problémy so zrakom. Niekedy sa môže ochorenie prejaviť bolesťami hlavy, bolesťou oka, zahmleným videním, slzením, ale aj svetelnými kruhmi okolo svetiel (pacient vidí okolo zdrojov svetla „svätožiaru“).
Okrem „bežného“ glaukómu majú ľudia s cukrovkou tiež vyššie riziko vzniku zriedkavého typu ochorenia, a to neovaskulárneho glaukómu. Pri tomto type sa v dúhovke začnú vytvárať nové cievy, ktoré bránia normálnemu odtekaniu tekutiny z oka a tým sa zvyšuje vnútroočný tlak. Ochorenie sa ťažko lieči.
Sivý zákal
Sivý zákal spôsobuje zahmlenie šošovky oka, ktoré znemožňuje správne zaostrovanie zraku na svetlé predmety. Človek so sivým zákalom preto vidí rozmazane. Aj keď toto ochorenie môže postihnúť kohokoľvek, u diabetikov sa rozvíja v mladšom veku. Lieči sa chirurgickým zákrokom, pri ktorom sa očistí alebo odstráni zahmlená šošovka a nahradí sa implantátom.
Ďalšie diabetické komplikácie
Diabetes 2. typu znižuje schopnosť imunitného systému bojovať proti infekciám, čo zvyšuje riziko nákazy rôznymi ochoreniami a aj ich priebeh je obyčajne u diabetikov ťažší, ako u zdravej populácie. Vysoká hladina cukru v krvi vedie k vysokým hladinám cukru aj v tkanivách, vďaka čomu môžu baktérie rásť a infekcie sa rozvíjajú rýchlejšie. Najčastejšie napádajú močový mechúr, obličky, pošvu, ďasná, chodidlá a kožu. Dôležité je liečiť ich včas a tak zabrániť vzniku závažnejších komplikácií.
Medzi príznaky prebiehajúcej infekcie patrí:
- zvýšená telesná teplota
- potenie alebo zimnica
- kožná vyrážka
- bolesť, začervenanie, citlivosť či opuch
- rana, ktorá sa nehojí
- bolesť hrdla alebo bolesť pri prehĺtaní
- upchatie nosa, bolesť hlavy, citlivosť okolo lícnych kostí
- pretrvávajúci suchý alebo produktívny kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako 2 dni
- biele škvrny v ústach alebo na jazyku
- nevoľnosť, zvracanie alebo hnačka
- príznaky podobné chrípke
- svrbenie pošvy
- krv v moči, skalený alebo silno zapáchajúci moč
U tretiny diabetikov vzniknú niekedy kožné problémy súvisiace s cukrovkou. Vysoká hladina cukru v krvi totiž môže narušiť ozdravovacie mechanizmy nášho tela a je živnou pôdou pre baktérie a plesne. Diabetici sa o svoju kožu musia starať dôslednejšie ako zdraví ľudia, inak hrozí, že aj z drobnej ranky vznikne problém, ktorý môže mať závažné dôsledky. Našťastie, väčšine kožných ťažkostí sa dá predchádzať a úspešne ich liečiť, pokiaľ sa zachytia včas.