O tom, či diabetik môže šoférovať alebo nie, rozhodujú viaceré okolnosti, ako typ diabetu, spôsob liečby, stav kompenzácie a najmä stav zraku a ciev, ktoré môžu byť diabetom poškodené. Diabetik bez závažných komplikácií, dobre kompenzovaný a schopný rozoznávať príchod hypoglykémie samozrejme šoférovať môže.
Čo by ste mali vedieť urobiť?
V záujme vlastnom aj spolucestujúcich osôb by mal diabetik počas celej cesty udržiavať glykémie v rozpätí medzi 5,5 až 9 mmol/l. Je nevyhnutné, aby si pred dlhšou cestou zmeral glykémiu a glykémie meral pravidelne počas celej cesty. Na dlhú cestu je lepšie si zabezpečiť aj druhého šoféra, s ktorým sa bude za volantom striedať. Na zvládnutie cesty si má naplánovať dostatočný čas a dopriať si pravidelné zdravotné prestávky. Treba mať na pamäti, že dlhé šoférovanie vyčerpáva diabetika viac ako zdravého človeka. V aute vždy musí mať na dosah sladený nápoj alebo iný zdroj rýchlych cukrov ako prvú pomoc pri príznakoch hypoglykémie.
Ak sa hypoglykémia začína prejavovať, zastavte čo najskôr auto, vypnite motor a užite glukózu. Za volant môžete opäť sadnúť až vtedy, keď si nameriate glykémiu nad 5,5 mmol/l. Po ústupe prejavov je bezpečné šoférovať opäť najskôr po 15 minútach – ak je to možné, túto prestávku si radšej predĺžte. Treba totiž počítať s tým, že mozgová bunka „beží na cukor“ a pri výpadku cukru počas hypoglykémie trvá mozgu dlhšie, kým sa opäť zregeneruje a naštartuje. Väčšinou potrebuje až 45 minút, kým dokáže opäť dostatočne reagovať. Po prekonaní hypoglykémie je teda najbezpečnejšie vypnúť motor a dať si aspoň 45 minútovú pauzu, aby sa plne obnovili reflexné reakcie mozgu. Neriskujte, ide o veľa!
Základné bezpečnostné pravidlá pri vedení motorového vozidla diabetikom
- diabetik by mal absolvovať edukáciu u svojho lekára
- nosiť v aute glukometer, prúžky a rýchle sacharidy
- šoférovať len pri glykémii vyššej ako 5,5 mmol/l
- v prípade nižšej glykémie užiť sacharidy a počkať
- kontrolovať si glykémiu počas jazdy približne 1x za hodinu
- ak sa počas jazdy motorovým vozidlom vyskytne hypoglykémia, diabetik má: zastaviť vozidlo najrýchlejšie, ako je to možné; vybrať kľúče zo zapaľovania; odmerať glukomerom glykémiu a užiť 15 g sacharidov; skontrolovať hladinu glykémie o 15 minút, ak sa neupraví nad hodnotu 5,5 mmol/l, užiť ďalšie sacharidy
- po prekonanej hypoglykémii nešoférovať aspoň 45 minút.
Hypoglykémia u vodiča
Treba zdôrazniť, že u pacienta liečeného na diabetes sa za hypoglykémiu považuje už hodnota menšia ako 3,9 mmol/l. Keďže sa rozvíja náhle a v úvode zvyčajne s varovnými príznakmi, má diabetik pri jej ľahšom priebehu dosť času zareagovať a urobiť protiopatrenia. Ľahká hypoglykémia sa prejavuje niektorými z týchto príznakov, ako hladom, slabosťou, zhoršenou schopnosťou sústrediť sa a udržať pozornosť, potením, trasom, nepokojom, poruchami ostrosti zraku, búšením srdca, zhoršenou schopnosťou vyjadriť sa, závratmi, bolesťami hlavy, pocitmi na vracanie, celkovou slabosťou, nervozitou, nepokojom. Každý z týchto príznakov môže zhoršiť koncentráciu pri vedení vozidla, reakčné schopnosti, spomaliť rozhodovanie sa alebo viesť k chybnému rozhodnutiu. Diabetik zväčša tie „svoje“ príznaky po čase pozná.