Diagnostika
Hlavným rizikovým faktorom vzniku osteoporózy je vek. Ochorenie diagnostikuje jednoduché denzitometrické vyšetrenie. Máme k dispozícii 10,7 DXA prístrojov na 1 milión obyvateľov, vyšetrenie je hradené zdravotnou poisťovňou, čaká sa naň 3 – 4 týždne, čo je prijateľné. Avšak nie vždy sú rizikoví pacienti posielaní na toto vyšetrenie, hoci u diabetika už aj zlomenina zápästia naznačuje, že môže mať aj osteoporózu. Lekári by na túto súvislosť oboch diagnóz mali myslieť častejšie.
Akonáhle je diabetik kompenzovaný, riziko vzniku osteoporózy sa znižuje, zároveň s tým, ako sa zlepšuje kvalita kostí. Ak máte všetky tri hodnoty kompenzované, ako glukóza nalačno i postprandiálna a glykovaný hemoglobín, robíte dobre aj pre svoje kosti, znižujete riziko nebezpečných fraktúr.
Prevencia a liečba
Základ prevencie tvorí dostatočný príjem vitamínu D (800 – 2000 IU/deň) a kalcia (1000 – 1500 mg/deň), presnú dávku by však mal pacientovi určiť lekár. Dokázaný je aj benefit vitamínu D pre cukrovku. Odporúčame vitamín D v kvapkách a k tomu kalcium vo výživových doplnkoch. Samozrejme, najlepšie sú prirodzené zdroje – slnko a strava, ale v našich končinách má z týchto zdrojov málokto dostatok vitamínu D. Navyše s vekom sa príjem vitamínu D z opálenej kože znižuje. Aj používanie silných krémov na ochranu pleti znižuje absorpciu vitamínu D. Keď hovoríme „vitamín D“, myslíme D3.
Pri liečbe osteoporózy je k dispozícii celé portfólio liekov, v tabletovej aj injekčnej forme, niektoré sa podávajú len raz za pol roka. Všetky preparáty sú rovnako účinné pre diabetika ako pre bežnú populáciu.