Bezpečný a vhodný pohyb pre diabetika

26. 7. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Lekári doporučujú diabetikom viac sa hýbať, avšak treba pritom rešpektovať riziká a možné komplikácie, ktoré sú s diabetom spojené.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Bezpečný a vhodný pohyb pre diabetika

K edukácii diabetika druhého typu patrí odporúčanie lekára viac sa hýbať. Pacienti, ktorí sa zväčša roky aktívne nehýbali, však zvyčajne nevedia, aký druh športu je pre nich vhodný a v akej intenzite.

Diabetes 2. typu charakterizuje znížená citlivosť tkanív na inzulín. Pohybová aktivita je jednou z hlavných možností ako túto citlivosť vylepšiť, teda obnoviť schopnosť prieniku glukózy do buniek. Nedostatočný pohyb spôsobuje zníženie citlivosti inzulínových receptorov o tretinu až polovinu. Dlhšia kontinuálna pohybová záťaž strednej intenzity naopak zvyšuje tuto citlivosť až o polovicu.

Vhodné pohybové aktivity pre diabetikov 2. typu vo veku 50+

Pohybová aktivita by mala trvať aspoň 30 minút, ideálne hodinu. Pokročilejší cvičenci sa môžu hýbať s intenzitou blízkou anaeróbnemu prahu. Pred začatím pravidelného cvičenia odporúčame konzultáciu s lekárom a prípadne aj podstúpiť záťažový test.

Patrí medzi ne:

  • chôdza s rýchlosťou 4 – 6 kilometrov za hodinu, ak to dovolí zdravotný stav diabetika
  • nordic walking
  • cross trainer (trenažér, ktorý vyžaduje elipsovitý pohyb, je šetrný ku kĺbom)
  • posilňovanie
  • plávanie (nevhodné pre pacientov s „diabetickou nohou“)
  • jazda na bicykli
  • beh
  • cvičenie na fitlopte
  • aerobik vo vode

Nevhodný pohyb pre diabetikov starších ako 50+

Medzi nevhodné pohybové aktivity patrí:

  • adrenalínové športy
  • športy s rizikom úrazu a poranenia dolných končatín
  • dlhotrvajúce fyzické aktivity (aj niekoľko hodín) môžu navodiť hypoglykémiu, ktorá sa môže ozvať aj hodiny po skončení fyzickej aktivity
  • športy v extrémnych podmienkach, ako skoky z výšok, horolezectvo, potápanie

Tichý zlodej kostí zvaný osteoporóza

Diabetikov bude určite zaujímať, že osteoporóza je zaradená ku komplikáciám diabetu, pretože pacienti s cukrovkou majú vyššie riziko osteoporotických zlomenín. Zle kompenzovaný diabetes ovplyvní negatívne aj kostný metabolizmus.

Každých desať sekúnd je celosvetovo niekomu diagnostikovaný diabetes. A so zvyšujúcim sa vekom dožitia stúpa aj počet pacientov s osteoporózou. Odhady hovoria, že na Slovensku ide o vyše 400 000 ľudí, z nich sa na osteoporózu lieči iba určitá časť pacientov. Ročne môžeme u nás pripočítať na vrub tejto diagnóze 30 000 zlomenín, polovica z nich pripadá na zlomeninu krčka bedrovej kosti. 20 % pacientov, žiaľ, do roka po tomto type zlomeniny umiera.

Zlomená noha

Môžeme počítať s tým, že u jednej z dvoch žien 50+ a jedného z piatich mužov 50+ bude osteoporóza skôr či neskôr diagnostikovaná. Najobávanejším následkom je zlomenina krčka bedrovej kosti a zápästia, na treťom mieste sú zlomeniny stavcov.

Platí tu hovorové – ,,len ten, kto nespadne, si nič nezlomí“. Niekedy stačí spadnúť zo stoličky a kosť, ktorá je krehká, sa zlomí. K pádom vedie aj hypoglykémia. Alebo stačí ísť v noci na toaletu, čo sa pri DM stáva aj niekoľkokrát za noc, a diabetik so zhoršeným zrakom a zníženými reflexami ľahko zakopne. Zlé sú aj poruchy rovnováhy zapríčinené diabetickou neuropatiou a diabetickou nohou. Treba si uvedomiť, že pády sa stávajú dominantne v domácom prostredí, dávajte si teda pozor na to, ako máte rozložený nábytok, či nie sú zle položené koberce alebo či nenosíte doma nevhodnú obuv.

Diagnostika

Hlavným rizikovým faktorom vzniku osteoporózy je vek. Ochorenie diagnostikuje jednoduché denzitometrické vyšetrenie. Máme k dispozícii 10,7 DXA prístrojov na 1 milión obyvateľov, vyšetrenie je hradené zdravotnou poisťovňou, čaká sa naň 3 – 4 týždne, čo je prijateľné. Avšak nie vždy sú rizikoví pacienti posielaní na toto vyšetrenie, hoci u diabetika už aj zlomenina zápästia naznačuje, že môže mať aj osteoporózu. Lekári by na túto súvislosť oboch diagnóz mali myslieť častejšie.

Akonáhle je diabetik kompenzovaný, riziko vzniku osteoporózy sa znižuje, zároveň s tým, ako sa zlepšuje kvalita kostí. Ak máte všetky tri hodnoty kompenzované, ako glukóza nalačno i postprandiálna a glykovaný hemoglobín, robíte dobre aj pre svoje kosti, znižujete riziko nebezpečných fraktúr.

Prevencia a liečba

Základ prevencie tvorí dostatočný príjem vitamínu D (800 – 2000 IU/deň) a kalcia (1000 – 1500 mg/deň), presnú dávku by však mal pacientovi určiť lekár. Dokázaný je aj benefit vitamínu D pre cukrovku. Odporúčame vitamín D v kvapkách a k tomu kalcium vo výživových doplnkoch. Samozrejme, najlepšie sú prirodzené zdroje – slnko a strava, ale v našich končinách má z týchto zdrojov málokto dostatok vitamínu D. Navyše s vekom sa príjem vitamínu D z opálenej kože znižuje. Aj používanie silných krémov na ochranu pleti znižuje absorpciu vitamínu D. Keď hovoríme „vitamín D“, myslíme D3.
Pri liečbe osteoporózy je k dispozícii celé portfólio liekov, v tabletovej aj injekčnej forme, niektoré sa podávajú len raz za pol roka. Všetky preparáty sú rovnako účinné pre diabetika ako pre bežnú populáciu.

Ďalšie články k téme Bezpečný a vhodný pohyb pre diabetika

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie