Viete, ako podporiť svoju imunitu počas chrípkovej sezóny?
K vyváženej strave bohatej na ovocie a zeleninu, pravidelnému cvičeniu na čerstvom vzduchu a dostatočnému množstvu spánku pridajte aj tieto rady pre zachovanie dobrej kondície.
Okrem pestrej stravy s dostatkom ovocia a zeleniny, pohybu na čerstvom vzduchu a kvalitného spánku, vyskúšajte aj tieto tipy na udržanie pevného zdravia.
Hoci patrí jeseň medzi najkrajšie ročné obdobia, mnohých z nás poriadne potrápi. Neustále sa meniace počasie i zvýšený stres z práce či začiatku školského roka dáva zabrať i tým, ktorí za celý rok nevedia, čo je to choroba. Aby ste začínajúcu chrípkovú sezónu zvládli čo najlepšie, venujte dostatočnú pozornosť podpore vašej imunity okrem iného aj užívaním kvalitných produktov.
Prečo je imunita taká dôležitá?
Imunitný systém spolu s centrálnym nervovým systémom a hormónovým systémom zaisťuje rovnováhu v ľudskom organizme. Imunita bráni naše telo proti infekciám z vonkajšieho prostredia i proti škodlivinám, ktoré vznikajú vo vnútri.
Pokiaľ tento ochranný systém nefunguje tak, ako má, môže sa to prejaviť nielen zvýšenou chorobnosťou, ale tiež rôznymi alergickými reakciami, ekzémom či závažnými autoimunitnými ochoreniami. Najčastejšie sa o zníženej imunite hovorí najmä v súvislosti s ochoreniami infekčnej povahy, hlavne chorobami dýchacích ciest, ktoré nás vedia nepríjemne zaskočiť.
Nedostatočná funkcia imunitného systému sa môže prejavovať aj celkovým pocitom únavy, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán, opakovanými bakteriálnymi, vírusovými a plesňovými ochoreniami, zníženým počtom bielych krviniek či zvýšenou vnímavosťou k nádorovým ochoreniam, upozorňuje MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., odborníčka v oblasti pediatrie, klinickej imunológie a alergológie.
Medzi najväčších nepriateľov imunity patrí:
nedostatok vitamínov, minerálov a vlákniny
zvýšená konzumácia rafinovaného cukru
vysoká telesná hmotnosť (nadváha alebo obezita)
nadmerné používanie chemických látok a pesticídov
stres a vyčerpanosť
- fajčenie a požívanie alkoholických nápojov i kofeínu
- nedostatok pohybu
- nekvalitný spánok
- malá otužilosť
- Avokádový olej preniká do hlbokých vrstiev kože a poskytuje jej potrebné omega-3 kyseliny či vitamín E na podporu hojenia. Je ideálny na liečbu psoriázy, ekzému, lupín, stareckých škvŕn či jaziev.
- Nechtík lekársky je mimoriadne silnou bylinou, ktorý sa okrem čajov veľmi často používa v prírodnej kozmetike. Znižuje výskyt vrások, odstraňuje starecké škvrny, bojuje proti jazvám a striám.
Tipy na podporu imunity
Posilňovať svoje zdravie by ste mali dlhodobo a pravidelne. Nečakajte na nástup chrípkovej sezóny a snažte sa o seba starať počas celého roka. Vašej imunite dávajú zabrať všetky situácie, ktoré vás vysiľujú po fyzickej i psychickej stránke. Preto je dobré doplniť do svojho jedálnička látky, ktoré sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie odporúčajú pri posilňovaní imunity.
- Betaglukány sú najznámejšie prírodné stimulanty imunitného systému. Náš organizmus si ich nie je schopný tvoriť sám, preto je potrebné prijímať ich zo stravy alebo formou výživových doplnkov. Nájdete ich napríklad v pekárenských kvasniciach, hubách reishi, shiitake alebo v hlive ustricovej, ale tiež v obilných zrnách (pšenica, ovos, raž, jačmeň). Okrem podpory obranyschopnosti organizmu sa im pripisujú priaznivé účinky na podporu zdravia srdca či kože.
- Echinacea a ženšen sú účinní bojovníci za zdravie z rastlinnej ríše. Ich kombinácia napomáha posilňovať organizmus pri psychickej a fyzickej záťaži. Sú vhodné pri únave, vyčerpanosti a strese.
- Probiotiká sú živé kultúry mikroorganizmov (najčastejšie Laktobacily, Bifidobaktery a iné), ktoré pôsobia preventívne proti infekciám čreva a v dlhodobých štúdiách má ich podávanie ochranný účinok proti alergiám či na podporu imunity.
- Imunitu ovplyvňujúci účinok majú aj viaceré vitamínyC, E a betakarotén. V zime viacerým chýba aj dostatok ,,slnečného vitamínu D. Ďalej trpievame nedostatkom zinku, keďže konzumujeme málo strukovín a na Slovensku navyše máme v pôde málo selénu.
- Pri vážnom zhoršení zdravotného stavu vám môže lekár predpísať tzv. imunomodulačné, teda imunitu ovplyvňujúce preparáty.
Prvá pomoc v chorobe
Bolí vás hrdlo i celé telo, nevládzete sa hýbať a máte vysokú horúčku? Pravdepodobne vás práve skolila chrípka. Je najvyšší čas dopriať si dostatok oddychu v posteli. Spánok v kombinácii s ľahkou stravou, plnou čerstvých potravín, ovocia a zeleniny a dostatkom tekutín vás dokáže už za pár dní postaviť na nohy.
Medzi overených bojovníkov proti chrípke patrí okrem bylinkových čajov z lipy, šalvie a skorocelu či domáceho slepačieho vývaru tiež horúci nápoj s obsahom účinných látok, ako je paracetamol alebo fenylefrínom. Táto rýchla pomoc proti chrípke a nachladnutiu pomáha uvoľniť upchatý nos a odstrániť nepríjemné príznaky, ako je horúčka, bolesti hlavy, hrdla, kĺbov a svalov.
Teplotu sa odporúča znižovať až nad 38 °C, a to prípravkami s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu. Pri nižšej teplote je dobré nechať imunitný systém zabojovať sám a podporiť ho dopĺňaním vyššie spomínaných vitamínov či prípravkov na podporu imunity. Ak sa po 3 dňoch váš stav nezlepšuje, poraďte sa s lekárom.
Chrípka však môže byť aj nebezpečná, a to hlavne pre starších ľudí, detí či pacientov s ochorením srdca, ciev, obličiek a pľúc. Riziko predstavuje tiež pre tehotné ženy. Priebeh ochorenia väčšinou komplikuje zápal pľúc, priedušiek alebo stredného ucha. Dobrým tipom je absolvovať očkovanie proti chrípke. O bezplatnú vakcínu môžete už v týchto dňoch požiadať vášho všeobecného lekára.
BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach