Kde môžete chytiť vírus chrípky?
Cestujete hromadnou dopravou, pracujete v uzavretých priestoroch, či vo veľkých kolektívoch? Všetky tieto miesta majú veľký potenciál na rozširovanie chrípky. K prenosu dochádza kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašlaním). Uvoľňujú sa malé množstvá hlienu, ktoré sa dostávajú do prostredia a do dýchacích ciest ľudí. Ďalšou možnosťou prenosu sú napr. kľučky na dverách alebo držadlá v mestskej hromadnej doprave. Po prieniku cez horné dýchacie cesty sa vírus postupne presúva ďalej do dolných dýchacích ciest a do celého tela.
Ako spoznáme, či ide o chrípku?
Vysoké teploty (až 39 °C), bolesti hlavy, závrate, neschopnosť pohybu, bolesti v krku – to sú hlavné príznaky chrípky. Ich nástup je veľmi rýchly, zvyčajne už po niekoľkých hodinách od infikovania sa, maximálne po 1-2 dňoch. Neskôr sa môže pridať upchatý nos a kašeľ.
Pre koho je chrípka nebezpečná?
Starší ľudia, pacienti s ochorením srdca, ciev, obličiek, pľúc a detskí pacienti sú rizikovými kategóriami v boji proti chrípke. Riziko predstavuje aj pre tehotné ženy. Títo pacienti by mali čo najskôr navštíviť svojho lekára, aby sa predišlo komplikáciám spojeným s týmto ochorením. Priebeh chrípky môže komplikovať aj zápal pľúc, priedušiek alebo stredného ucha.
Všetci títo pacienti by mali v prestihu absolvovať očkovanie proti chrípke, ktoré je preplácané všetkými zdravotnými poisťovňami a preto pre pacientov zadarmo.