Týchto 5 pilierov detskej imunity sa oplatí poznať

9. 9. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Večer sa zdalo, že je všetko v poriadku, ale ráno váš malý už má nádchu, kýcha a vyzerá, že sa necíti dobre. Virózy môžu byť nepríjemné pre každého, nezávisle od veku. Je dôležité posilniť imunitný systém detí skôr, ako je neskoro.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Týchto 5 pilierov detskej imunity sa oplatí poznať

Večer mu ešte nič nebolo, no ráno už váš drobec soplí, kýcha  a očividne nie je vo svojej koži. Viróza vie nepríjemne potrápiť malých i  veľkých. Podporte detskú imunitu, kým je ešte čas.

Začiatok školského roka je náročný pre udržanie dobrej obranyschopnosti u detí aj dospelých. S príchodom škôlkarov a školákov do kolektívu v kombinácií s jesenným počasím sa navyše začína každoročné obdobie viróz a chrípok. Aby imunita vášho drobca fungovala tak, ako má, pomôžte jej dodržiavaním základných pravidiel pevného zdravia. Viete, ktoré to sú?

Vyvážená strava a dostatok vitamínov

Ak hľadáte spôsob, ako upevniť prirodzenú obranyschopnosť vášho dieťaťa, zamerajte sa v prvom rade na jeho jedálniček. Imunitná reakcia sa odvíja od kombinácie prospešných a škodlivých mikroorganizmov v črevách.

Dobrým pomocníkom sú práve probiotiká, preto deťom denne ponúkajte jogurty, kefír a fermentované potraviny, ako je napríklad kvasená kapusta, tempeh či kombucha. Pri antibiotickej liečbe radšej siahnite  po probiotikách vo forme výživových doplnkov.

 

Strava u detí

Na detskom tanieri by sa malo denne objaviť jablko, hruška, mrkva, paprika či iné čerstvé ovocie alebo zelenina. Neponúkajte vašim drobcom spracované potraviny ani polotovary, príliš veľa bielej múky alebo cukru. Je dokázané, že priveľa sladkostí má negatívny vplyv na správne fungovanie nášho organizmu - už 100 g cukru, prijatého dospelou osobou, zníži schopnosť imunitného systému bojovať s vírusmi a baktériami takmer o polovicu.

Naopak, pevná imunita potrebuje dostatok selénu, železa, medi, zinku, vitamínov A, B, C a E, ako aj kyseliny listovej. Nezabúdajte ani na vitamín D, ktorý je vhodné s nástupom jesene nasadiť veľkým i malým deťom vo forme prípravku z lekárne.

Pravidelný pohyb

Nie nadarmo sa hovorí: V zdravom tele, zdravý duch! V dnešnej počítačovej dobe sa však čas, ktorý trávia deti prirodzeným pohybom a hrami vonku, neustále skracuje. Ideálna doba, ktorú by mal váš drobec stráviť na čerstvom vzduchu, sú aspoň 2 hodiny denne. Pokiaľ sa k tomu pridá šport a primerané oblečenie, jeho imunita bude fungovať spoľahlivo ako švajčiarske hodinky.

V zime by ste mali skrátiť dĺžku vášho pobytu vonku, no zároveň zvýšiť frekvenciu a množstvo prechádzok. V praxi to môže vyzerať tak, že hodinku ostanete na ihrisku hneď po škole alebo škôlke a po krátkom oddychu doma sa pôjdete zahrať ešte v okolí vášho bydliska. Nebojte sa ísť von ani s dojčaťom (presnejšie do -5 °C), nezabudnite ho však dobre obliecť.

Kvalitný spánok u detí ako jeden z pilierov imunity

Kvalitný spánok

Počas spánku sa detský organizmus regeneruje a vytvára hormón melatonín. Jeho hlavnou úlohou je regulovať režim bdenia a spánku, a popritom ovplyvňovať kondíciu, náladu i kvalitu spania. Deti potrebujú spať v závislosti od veku 12 až 15 hodín denne, neskôr po dosiahnutí 4 rokov života je to približne 10 hodín.

Okrem dĺžky je však rovnako dôležitá kvalita spánku

Tú dokážete ovplyvniť pravidelnými večernými rituálmi a približne rovnakou hodinou, kedy vášho drobca ukladáte do postele. Pred spaním by sa nemalo jesť nič ťažké alebo mastné a minimálne hodinu pred večierkou treba vypnúť televízor a ostatnú elektroniku. Pre deti je rovnako podstatný aj aktívny odpočinok, ktorý môže predstavovať čítanie si knižky s rodičom, hranie spoločenských hier alebo objatie.

Primeraná hygiena

Všetkého veľa škodí, čo platí aj o snahe mnohých mamičiek udržiavať domácnosť, vrátane jeho obyvateľov, v dokonalej čistote. Poriadok a umyté ruky po príchode domov alebo pred jednom sú úplne v poriadku. Pokiaľ sa to však u vás doma podobá na sterilnú nemocničnú sálu a bránite vášmu drobcovi raz za čas chytiť niečo špinavé, nepriamo tým oslabujete jeho rozvíjajúci sa imunitný systém.

 

Otužovanie

Aby váš drobec nebol chorý hneď, ako zafúka prvý jesenný vietor, skúste ho na chlad pripraviť vopred. Ideálne je nepreháňať to s teplým oblečením a radšej staviť na funkčné kúsky, ktoré si poradia s náhlym ochladením, oteplením i spotením sa.

Medzi najčastejšie problémy v slovenských domácnostiach patrí prílišné kúrenie. Zvykli sme si mať v bytoch a domoch aj 25 °C, pričom odborníci odporúčajú dodržiavať zdravú teplotu do 22 °C, pravidelne nárazovo vetrať a v prípade pocitu chladu sa radšej teplejšie obliecť. V spálni by ste dokonca nemali mať viac než 18 °C.

 

Pobyt detí na čerstvom vzduchu

Odolnosť dieťaťa zlepšíme pravidelných pobytom vo vonkajšom prostredí za každého počasia. Dieťa si tak zvykne na výkyvy teplôt, ktoré pre neho prestanú byť tak nepríjemné a adaptuje sa na ne.

Tip na záver: Sledujte aj vlhkosť vzduchu v domácnosti, najmä v zimnom období – príliš suché ovzdušie zvykne vysušovať sliznicu dýchacích ciest, ktorá bez dostatočnej vlhkosti je náchylnejšia na infekcie. Pomôže používať zvlhčovač počas vykurovacej sezóny.


Ďalšie články k téme Týchto 5 pilierov detskej imunity sa oplatí poznať

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie