AKÝ JE ROZDIEL MEDZI BAVLNENÝM RÚŠKOM A JEDNORAZOVÝM Z LEKÁRNE?
Okrem vyššie spomínanej nutnosti prania je rozdielov hneď niekoľko. Tým zásadným je miera ochrany vášho zdravia – jednorazové rúška boli vyvinuté pre zdravotníkov s jasným cieľom ochrany pred respiračnými ochoreniami. Tú zabezpečuje špeciálna membrána, ktoré je impregnovaná pre zvýšenie ochrannej funkcie. Trojitá vrstva materiálu na jednorazových rúškach navyše zachytí viac malých častíc ako látka. Vyskúšajte na jednorazové rúško pustiť prúd vody – sami uvidíme, že von neprenikne ani kvapka. Rozdiel je aj v tom, že pri rúškach z bavlny, keďže nejde o zdravotnícku pomôcku, nepotrebujú žiaden certifikát.
Ďalším faktorom je otázka manipulácie s rúškom – v prípade toho jednorazového výrazne znižujete riziko sebakontaminácia, keďže ho jednoducho „bezkontaktne“ vyhodíte do vzduchotesne uzavretého koša, prípadne do špeciálneho odpadu. S látkovým rúškom manipulujete podstatne viac – pri praní, vyváraní, sušení, žehlení a podobne. „Neopatrnou či nesprávnou manipuláciou predlžujete kontakt s prípadnými choroboplodnými zárodkami, ktoré sa na rúšku mohli zachytiť“, vysvetľuje odborníčka z lekárne Dr. Max. Navyše, jemné gumičky na jednorazových rúškach netlačia a netreba ich ani zaväzovať či nastavať správnu veľkosť.
Pod rúškom sa koža viac potí, ba dokonca môže dôjsť k manuálnemu poškodeniu jej vrchnej vrstvy, keď sa vaša pleť neustále dotýka povrchu rúška. V neposlednom rade, zvýšená koncentrácia oxidu uhličitého, ktorý opakovane vdychujete a vydychujete, nie je pre zdravú a krásnu pleť práve ideálna kombinácia.
Zamerajte sa preto na pravidelné čistenie pokožky ráno aj večer, a to prípravkom, ktorý rešpektuje špecifické požiadavky vašej pokožky. Pokiaľ reagujete precitlivelo, siahnite po prípravkoch určených pre intolerantnú pleť bez obsahu parfumácie. Svoju beauty rutinu postavte na kvalitnej hydratácii a výžive, ktorá vás zbytočne nezaťaží. Minimalizujte používanie mejkapu, najmä ak musíte nosiť rúško po dlhšiu dobu. Stavte na ľahké BB krémy alebo tónovacie prípravky - tie z lekárne dokážu zároveň liečiť kožné nedokonalosti. Na upokojenie a osvieženie podráždenej tváre kedykoľvek počas dňa sú skvelé termálne vody.
S príchodom leta je preto vhodné siahnuť po priedušnejších materiáloch – v jednorazových rúškach sa vám bude dýchať citeľne ľahšie, než v tých látkových (predovšetkým v prípade, že sa tie skladajú až z troch vrstiev). Napriek tomu ostáva ochrana stopercentne zachovaná. Navyše, v jednorazovom rúšku z lekárne vám nebude zďaleka tak horúco a vyhnete sa aj enormnému poteniu.
I keď nosenie rúšok vonku je od dnešného dňa dobrovoľné, povinnosť nosiť ich v interiéri naďalej zostáva. Počas horúčav preto nezabudnite rúško častejšie meniť, či už ich používate ako ochrannú pomôcku vonku alebo vnútri. Dnes už sú našťastie dostupné aj v lekárňach alebo špeciálnych automatoch, takže sa nemusíte obávať, že zrazu ostanete nechránení.
PREČO SA MI ROSIA OKULIARE?
Rosenie okuliarov je jedným z neklamných znakov, že ste si rúško nenasadili správne. Netýka sa to len majiteľov dioptrických okuliarov, v príchodom leta budete tento problém pozorovať aj s používaním tých slnečných. Jednorazové rúška v sebe majú špeciálny patent, vďaka ktorému sa dajú tvarovať okolo nosa. Takto si zabezpečíte tesné doliehanie rúška na pokožku, vďaka čomu predídete aj spomínanému problému s okuliarmi – stačí si ich pevne nasadiť navrch vytvarovaného rúška. „Navyše, takto si zabezpečíte aj lepšiu ochranu voči okoliu, nakoľko vydychovaný vzduch bude prechádzať priamo cez rúško, a nie okolo vášho nosa“, spresňuje Mgr. Jana Varsová z lekárne Dr. Max.
AKO NARÁBAŤ S RÚŠKOM SPRÁVNE?
- Najbezpečnejším spôsobom, ako manipulovať s rúškom, je umyť si ruky dezinfekčným mydlom, následne uchopiť čisté rúško za gumičky a pevne si ho nasadiť na tvár.
- Po odchode z domu si rúško nechytajte ani nenaprávajte. Zložte si ho až vo chvíli, keď máte možnosť vyčistiť si ruky a použité rúško vyhodiť.
- Každá manipulácia, naprávanie či zdanlivo nevinné zloženie si rúška z tváre, ruší jeho ochrannú funkciu a ohrozuje vaše zdravie.
- Rúško je bezpečné nosiť po dobu maximálne 2 až 3 hodín. Nezabudnite ho ihneď vyhodiť do vzduchotesne uzavretého kontajnera alebo špeciálneho odpadu.