Udržať domáce prostredie čisté totiž vôbec nemusí byť náročné, ak si nastavíte dobrý systém a budete ho poctivo dodržiavať.
Ktoré drobnosti treba dezinfikovať, aj keď sedíte celý deň doma, čo môžete považovať za zbytočné a načo by ste naopak nemali nikdy zabudnúť..?
POZOR NA CHEMIKÁLIE
Ak u vás každý deň rozvoniava typický odér chlóru alebo inej dezinfekcie, s najväčšou pravdepodobnosťou vás čaká poriadny problém. Chlór, bór či iné agresívne čističe sú pomerne rozšírené alergény, ktoré môžu vyvolávať alergické nádchy a spôsobujú nepríjemné svrbivé ekzémy, vyrážky alebo výsypy. Ich výpary pretrvávajú vo vzduchu aj po vyvetraní priestorov. U detí a citlivých jedincov môžu viesť dokonca k bolestiam hlavy. Pri čistení vášho bytu či domu by ste preto mali stále myslieť na zdravie svojej rodiny – a to najmä tých najmenších, ale aj na domácich maznáčikov.
Produkty na báze octu sú vo všeobecnosti považované za šetrnejšie. Pri ich používaní by ste napriek tomu mali vždy použiť ochranné rukavice a upratovať pri otvorenom okne či dverách. Väčšina výrobcov na obaloch svojich výrobkov odporúča povrchy zotrieť opakovane čistou vodou alebo horúcou parou. Ani s frekvenciou dezinfekcie vašich priestorov by ste to nemali preháňať. Ak si doma vytvoríte príliš sterilné prostredie, zničíte i tie baktérie, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie vášho imunitného systému. Preto aj tu platí – všetko s mierou.
Zabúdať netreba ani na vchodové dvere a rohožky. Výbornými pomocníkmi v domácnosti sú parné čističe, ktoré dokážu horúcou parou vydezinfikovať veľké plochy, a to pomerne rýchlo a spoľahlivo. Myslite tiež na bezpečné prianie a snažte sa nemiešať oblečenie, v ktorom chodíte von s inou bielizňou. To by ste mali čistiť pri teplote minimálne 60°C a následne prežehliť, ak samozrejme výrobca neudáva inak.
PROBLEMATICKÝ NÁKUP
Vírus prežíva na rôznych povrchoch pomerne dlho, a tak sa čoraz viac otvára spoločenská otázka, ako sa treba starať o nákup, ak sa nechcete ohroziť práve prinesenými potravinami. Zelenina a ovocie prešli mnohými rukami, na balíčky od kuriérov mohol ktokoľvek kýchnuť či zakašlať. Snažte sa preto nechať pred dverami všetko, čo nutne v domácnosti nepotrebujete. Balíčky rozbaľte a čistými rukami preneste obsah do bytu či domu. Najistejšie je nechať nákup deň až dva postáť vonku, aby sa prípadná koncentrácia vírusu dostatočne znížila.
Nebalené potraviny je potrebné dôkladne umyť horúcou vodou. Plastové obaly je najlepšie ihneď zlikvidovať, prípadne vyčistiť dezinfekciou. Používajte pritom vždy rukavice a dajte pozor, aby sa prostriedok nedostal prostredníctvom potravín do organizmu. Papierové obaly tiež nie sú bezpečné, skúste ich obsah presypať do vašich domácich nádob. Ovocie a zeleninu dôkladne šúpte a nespoliehajte sa ani na mrazničku – podľa štúdií mráz vírusom veľmi neublíži a dokážu v hybernácii prežiť aj niekoľko rokov.
To by ste nemali nikdy chytiť zvonka a ihneď ho hodiť do koša (to jednorazové) alebo nechať vyvariť horúcou vodou, do ktorej prilejete trochu octu. Až potom sa vráťte k vchodovým dverám, kde už máte pripravenú dezinfekciu s papierovou rolkou alebo obrúskom. Utrite všetky predmety, ktoré boli s vami vonku, a to vrátane kľúčov, kreditnej karty, telefónu, okuliarov či kabelky.
Na záver môžete preventívne očistiť vchodovú kľučku, zvonček a priestor, do ktorého ste položili spomínané osobné predmety po vašom príchode domov. Takto budete mať istotu, že váš práve “vyglancovaný“ byt nemusíte začať čistiť znova od začiatku.