Dbáte doma na zvýšenú hygienu? Väčšina ľudí na toto zabúda

20. 4. 2020 · 5 minút na prečítanie

Umývate, čistíte, dezinfikujete. No ste si istí, že to robíte správne? Príliš agresívne prostriedky či zabúdanie na detaily môže dokonca ohroziť vaše zdravie!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Dbáte doma na zvýšenú hygienu? Väčšina ľudí na toto zabúda

 

 

Už niekoľko týždňov bojujeme s následkami nového koronavírusu a viac než kedykoľvek predtým riešime hygienu a dezinfekciu. Než sa pustíte do dôkladného upratovania vášho obydlia, prečítajte si praktický návod, ako ušetriť čas, pokožku i vaše pľúca.

 

Udržať domáce prostredie čisté totiž vôbec nemusí byť náročné, ak si nastavíte dobrý systém a budete ho poctivo dodržiavať.

Ktoré drobnosti treba dezinfikovať, aj keď sedíte celý deň doma, čo môžete považovať za zbytočné a načo by ste naopak nemali nikdy zabudnúť..?

POZOR NA CHEMIKÁLIE

Ak u vás každý deň rozvoniava typický odér chlóru alebo inej dezinfekcie, s najväčšou pravdepodobnosťou vás čaká poriadny problém. Chlór, bór či iné agresívne čističe sú pomerne rozšírené alergény, ktoré môžu vyvolávať alergické nádchy a spôsobujú nepríjemné svrbivé ekzémy, vyrážky alebo výsypy. Ich výpary pretrvávajú vo vzduchu aj po vyvetraní priestorov. U detí a citlivých jedincov môžu viesť dokonca k bolestiam hlavy. Pri čistení vášho bytu či domu by ste preto mali stále myslieť na zdravie svojej rodiny – a to najmä tých najmenších, ale aj na domácich maznáčikov.

Produkty na báze octu sú vo všeobecnosti považované za šetrnejšie. Pri ich používaní by ste napriek tomu mali vždy použiť ochranné rukavice a upratovať pri otvorenom okne či dverách. Väčšina výrobcov na obaloch svojich výrobkov odporúča povrchy zotrieť opakovane čistou vodou alebo horúcou parou. Ani s frekvenciou dezinfekcie vašich priestorov by ste to nemali preháňať. Ak si doma vytvoríte príliš sterilné prostredie, zničíte i tie baktérie, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie vášho imunitného systému. Preto aj tu platí – všetko s mierou.

NA DETAILOCH ZÁLEŽÍ

Určite ste už aj vy zaznamenali, aké dôležité je denne vyčistiť kľučky, elektrické vypínače, umývadlá alebo volant v aute po návrate z práce alebo nákupu. Pri upratovaní sa vždy prioritne zameriavajte na povrchy a predmety, s ktorými prichádzate najčastejšie do kontaktu. 

Zabúdať netreba ani na vchodové dvere a rohožky. Výbornými pomocníkmi v domácnosti sú parné čističe, ktoré dokážu horúcou parou vydezinfikovať veľké plochy, a to pomerne rýchlo a spoľahlivo. Myslite tiež na bezpečné prianie a snažte sa nemiešať oblečenie, v ktorom chodíte von s inou bielizňou. To by ste mali čistiť pri teplote minimálne 60°C a následne prežehliť, ak samozrejme výrobca neudáva inak.

PROBLEMATICKÝ NÁKUP

Vírus prežíva na rôznych povrchoch pomerne dlho, a tak sa čoraz viac otvára spoločenská otázka, ako sa treba starať o nákup, ak sa nechcete ohroziť práve prinesenými potravinami. Zelenina a ovocie prešli mnohými rukami, na balíčky od kuriérov mohol ktokoľvek kýchnuť či zakašlať. Snažte sa preto nechať pred dverami všetko, čo nutne v domácnosti nepotrebujete. Balíčky rozbaľte a čistými rukami preneste obsah do bytu či domu. Najistejšie je nechať nákup deň až dva postáť vonku, aby sa prípadná koncentrácia vírusu dostatočne znížila.

Nebalené potraviny je potrebné dôkladne umyť horúcou vodou. Plastové obaly je najlepšie ihneď zlikvidovať, prípadne vyčistiť dezinfekciou. Používajte pritom vždy rukavice a dajte pozor, aby sa prostriedok nedostal prostredníctvom potravín do organizmu. Papierové obaly tiež nie sú bezpečné, skúste ich obsah presypať do vašich domácich nádob. Ovocie a zeleninu dôkladne šúpte a nespoliehajte sa ani na mrazničku – podľa štúdií mráz vírusom veľmi neublíži a dokážu v hybernácii prežiť aj niekoľko rokov.

JEDNODUCHÝ POSTUP

Nové časy si vyžadujú nové rutiny, a to aj ohľadne čistoty vášho domova a kancelárie. Pri vstupe dovnútra sa snažte ničoho sa zbytočne nedotýkať. Zamierte si to rovno do kúpeľne, no opäť myslite na bezkontaktnosť – zapnúť vodu a stlačiť mydlo sa dá aj lakťom. Ruky si umyte teplou vodou minimálne po dobu 60 sekúnd, až potom si dajte dole rúško.

To by ste nemali nikdy chytiť zvonka a ihneď ho hodiť do koša (to jednorazové) alebo nechať vyvariť horúcou vodou, do ktorej prilejete trochu octu. Až potom sa vráťte k vchodovým dverám, kde už máte pripravenú dezinfekciu s papierovou rolkou alebo obrúskom. Utrite všetky predmety, ktoré boli s vami vonku, a to vrátane kľúčov, kreditnej karty, telefónu, okuliarov či kabelky.

 

Na topánky myslite tiež, kabát alebo bundu by ste mali nechať vonku na vzduchu alebo odložiť na miesto, kde sa ich nebudete dotýkať. Ak ste boli na miestach s vysokým pohybom ľudí, najlepšie je všetko oblečenie rovno oprať a následne osprchovať aj seba, vrátane vlasov.

 

Na záver môžete preventívne očistiť vchodovú kľučku, zvonček a priestor, do ktorého ste položili spomínané osobné predmety po vašom príchode domov. Takto budete mať istotu, že váš práve “vyglancovaný“ byt nemusíte začať čistiť znova od začiatku.

NAJČASTEJŠIE OMYLY

  • Korona nepraje mnohým trendom, ktoré sme si posledný rok húfne zaužívali. Patria sem aj obľúbené eko fľaše na pitie. Práve tie môžu byť nebezpečným prenášačom vírusu, preto si musíte dávať pozor, ako s nimi manipulujete. Každý deň ich treba poriadne vyčistiť horúcou vodou a adekvátnym čistiacim prostriedkom.
  • Nosíte všade so sebou dezinfekčný gél na ruky? Výborne, no dajte pozor na jeho používanie – doprajte mu čas (optimálne aspoň 60 sekúnd), aby sa dokonale vsiakol a rozotrite ho na celú pokožku, vrátane rôznych záhybov a priestorov medzi prstami. Nikdy si takto vyčistené ruky nekrémujte, mohli by ste narušiť účinok prostriedku.
  • Rúško si po nasadení nikdy nechytajte. Najbezpečnejší spôsob, ako ho používať, je poriadne si doma vyumývať ruky, následne nasadiť čisté rúško (jednorazové alebo vyžehlené bavlnené) a nechať na tvári, až kým sa nevrátite domov. Každá manipulácia, naprávanie či zdanlivo nevinné zloženie si rúška z tváre, ruší jeho ochrannú funkciu.
  • Prikladáte si mobil pri volaní priamo na tvár? Prestavte sa na handsfree systém, a to čo najskôr. Nosíte si do potravín vlastné ochranné rukavice? Použite radšej tie ponúkané v obchode alebo si ruky priamo na mieste vydezinfikujte. A nezabudnite si nákupný košík pred jeho použitím vyčistiť tiež.
  • Platíte bezkontaktne, no potvrdenie podpisujete kuriérovým perom? Majte vždy po ruke vlastné, najlepšie jednorazové. Ak je to možné, pred výťahom preferujte vždy schody.

Ďalšie články k téme Dbáte doma na zvýšenú hygienu? Väčšina ľudí na toto zabúda

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie