Objavili ste už Gravid Jogu? Pomôže vám s boľavým chrbtom i zlou náladou

17. 6. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Ak hľadáte metódu na udržiavanie pravidelného pohybu počas tehotenstva alebo sa pripravujete na porod, Gravid Joga predstavuje ideálnu možnosť.
 

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Objavili ste už Gravid Jogu? Pomôže vám s boľavým chrbtom i zlou náladou

Či už hľadáte spôsob, ako sa nevzdať pravidelného pohybu v tehotenstve, alebo  sa chcete čo najlepšie pripraviť na pôrod, Gravid Joga je vždy dobrou voľbou.

Počas deviatich mesiacov prechádza ženské telo obrovskými zmenami. Musí sa vyrovnávať s pribúdajúcou váhou, hormonálnymi výkyvmi, žalúdočnými nevoľnosťami, nespavosťou, rôznymi bolesťami, opúchaním končatín a mnohým ďalším. Pravidelné cvičenie vám dokáže pomôcť vyrovnať sa s týmito nepríjemnosťami, ale tiež vás udrží vo forme, aby ste blížiaci sa pôrod zvládli o čosi ľahšie. Oproti iným druhom športov, Gravid Joga má niekoľko nesporných výhod, a to ako pre budúcu mamičku, tak aj pre bábätko.

Čo je to Gravid Joga?

Tento špeciálny druh jogy je zameraný na komplexnú fyzickú aj psychickú predpôrodnú prípravu, v rámci ktorej sa budúce mamičky dozvedia informácie o vhodnosti rôznych polôh – či už priamo pre hladký priebeh pôrodu alebo na uľavenie od bolestí a napätia v celom tele. Jednotlivé polohy sa sústredia na uvoľňovanie, posilňovanie a naťahovanie stuhnutého svalstva, prácu s panvovým dnom, psychické uvoľnenie i načerpanie chýbajúcej energie. V neposlednom rade sa naučíte správne dýchať.

 

Gravid Joga je účinné cvičenie, ktoré môže byť doplnkom k akémukoľvek športu, ktorému sa počas tehotenstva venujete. Niektoré budúce mamičky pokračujú vo svojich pohybových návykoch, či už ide o beh, posilňovňu alebo aerobik. Zároveň existuje aj dosť takých, ktoré ledva zvládnu krátku prechádzku.

Počúvajte potreby svojho tela a predovšetkým lekára, ktorému ste sa zverili do rúk. Rešpektujte jeho odporúčania a nemajte výčitky, ak budete práve vy patriť k tým menej aktívnym.

Hlavné benefity

  • Gravid Joga pomáha pri bolestiach chrbta aj opuchoch nôh, spôsobených nedostatočnou činnosťou lymfatického systému.
  • Podporuje správne držanie tela, ktoré je pre budúce mamičky mimoriadne dôležité. Zároveň pomáha lepšie zvládať záťaž, ktorú musí chrbtica zmenou ťažiska a zväčšovaním telesného objemu neustále prekonávať.
  • Rozvíja vašu svalovú silu a pružnosť, podieľa sa na lepšom okysličovaní organizmu a podporuje správnu funkciu krvného obehu.
  • Gravid Joga účinne rieši problémy s trávením alebo nespavosťou.
  • Posilňuje svaly panvového dna, čím vás pripravuje na pôrod i obdobie po ňom.
  • Pocity ako nervozita, smútok, precitlivenosť či náladovosť ku gravidite jednoznačne patria. Pomocou cvičenia sa ich nielenže zbavíte, ale v kontakte s inými budúcimi mamičkami zistíte, že v tom rozhodne nie ste sama.

Ako začať?

Väčšina odborníkov sa zhoduje, že pokiaľ ste pred otehotnením pravidelne nešportovali, rozhodne by ste s tým v tomto citlivom období nemali začínať.

Výnimku má práve Gravid Joga, ktorá rešpektuje vaše individuálne potreby, pôsobí relaxačne a telo postupne pripravuje na zvyšujúcu sa záťaž a samotný pôrod.

Aj tu však platí, že než sa prihlásite na kurz alebo sa zveríte do rúk skúsenej lektorky, mali by ste si svoj zámer nechať schváliť ošetrujúcim lekárom. Začať s tehotenskou jogou sa vo všeobecnosti odporúča až po ukončení prvého trimestra.

Cvičenie Gravid Jogy sa mení v závislosti od pokročilosti tehotenstva, prípadne vášho zdravotného stavu. Koncom prvého trimestra môžete začať s polohami, ktoré podporujú krvný obeh, posilňujú dolné končatiny a dodajú vám stratenú energiu. Vykonávajú sa prevažne v stoji.

Neskôr sa zameriate na posilnenie panvového dna a prevenciu vzniku kŕčových žíl. S blížiacim sa pôrodom je na mieste predpôrodná príprava a práca s dychom, ako aj uvoľňovanie panvy. Nebuďte prekvapená, keď väčšinu času strávite dole hlavou – podporujú totiž správne natočenie bábätka a jeho zostúpenie do pôrodných ciest.

Toto radšej nerobte

Tehotenská joga predstavuje bezpečnú športovú aktivitu, preto by nemala obsahovať žiadne intenzívne alebo prudké pohyby, ktoré by vám spôsobovali závraty či by viedli k zadržiavaniu dychu. V žiadnej polohe by ste nemali cítiť tlak na bruško. Nepresiľujte sa a necvičte, pokiaľ sa cítite vyčerpaná. Vaše telo aktuálne spotrebuje o čosi viac kyslíka, čo cítite aj pri cvičení.

To, čo zvládne jedna žena ľavou zadnou, môže pre druhú predstavovať neprimeranú záťaž. Myslite na to, že aktuálne netrénujete na olympiádu. Naopak, snažte sa uľahčiť vášmu telu toto náročné obdobie. Dni, kedy sa cítite dobre, využite na aktívny pohyb, no nepreháňajte to. Ideálne cvičenie je také, pri ktorom dokážete rozprávať. Užívajte si všetky benefity, ktoré vám Gravid Joga prináša a nezabudnite na ňu ani po šestonedelí.

Ďalšie články k téme Objavili ste už Gravid Jogu? Pomôže vám s boľavým chrbtom i zlou náladou

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora