Fenomén štyroch rokov
Správna odpoveď na otázku, kedy rozšíriť rodinu o ďalšieho člena, neexistuje. V posledných rokoch sa však preferuje o čosi väčší vekový odstup medzi deťmi. Psychológovia zvyknú ako ideálny vek označovať štyri roky, kedy je staršie dieťa viac nezávislé a rodičia sú zároveň dostatočne oddýchnutí od náročných začiatkov. V tomto veku sa zlepšuje kvalita spánku celej rodiny, ako aj minimalizuje účasť dospelých na bežných činnostiach, ako je obliekanie, kŕmenie či hranie sa.
Rozostup štyroch rokov predpokladá, že súrodenci majú k sebe stále blízko, dokážu nadviazať pevné puto, no zároveň sa zredukuje žiarlivosť medzi nimi. Z praxe je známe, že sa do pomoci ľahšie zapoja aj starí rodičia, ktorí už nemajú obavy zo starostlivosti o staršie dieťa. Mladší súrodenec tak má šancu zažiť pocit, aké je to, mať mamu iba pre seba, čo sa pri deťoch, narodených tesne po sebe, zvykne vytrácať.
Šesťročná pauza
V mnohých rodinách je pauza medzi deťmi aj päť, šesť či dokonca desať rokov. Úplne bežné je to napríklad pri treťom dieťati, ktoré si manželia doprajú „za odmenu“. Pokiaľ sa ešte necítite na príchod ďalšieho potomka, nebojte sa druhé tehotenstvo odložiť. Dôležitým aspektom je finančná situácia rodiny, nutnosť nástupu do práce oboch rodičov, ale tiež vaše fyzické i psychické zdravie.
Pri väčšom vekovom odstupe je prvorodené dieťa už samostatné, pravdepodobne chystajúce sa do školy. Má svoje zaužívané krúžky a priateľov, čím sa rodičom vytvárajú nové časové možnosti. Malé bábätko si tak dokážete naplno vychutnať, aj keď hrozí, že budete viac bojovať s únavou i stresom z toho, že ste všetko pozabúdali. Vašim spojencom však bude nadšený starší súrodenec. Čím viac vytvoríte príležitostí, aby sa deti spolu zžili, tým menej hrozí, že si spolu nevytvoria pravé súrodenecké prepojenie.