Nežiadúce účinky
Príliš veľa kávy sa spája s bežnými problémami, ako je nespavosť, zvýšený krvný tlak a tepová frekvencia, žalúdočné nevoľnosti alebo pocity miernej paniky. Veľmi známy je diuretický vplyv kofeínu na organizmus, preto si ku každej káve doprajte dostatok vody. Predídete tak dehydratácii. Tieto negatívne účinky môžu zosilnieť práve v poslednom štádiu tehotenstva a tesne pred pôrodom.
Tehotné a dojčiace ženy zvyknú bojovať s nedostatkom železa. Pitie kávy alebo čaju môže znižovať schopnosť organizmu absorbovať železo, prirodzene sa nachádzajúce v strave. V kombinácii s výživovými doplnkami môže káva spôsobovať dokonca zápchu alebo hnačky. Pokiaľ sa snažíte otehotnieť a nedarí sa vám, príčina môže byť v nadmernom príjme kofeínu. Dávka nad 500 miligramov denne preukázateľne negatívne ovplyvňuje plodnosť.
Počúvajte svoje telo
Káva je jeden z najstarších nápojov, aký ľudstvo pozná. Existujú ľudia, ktorí ju k životu vôbec nepotrebujú, no nájdu sa aj takí, ktorým káva doslova robí deň. Podľa kávových expertov vaše telo reaguje na kofeín dobre vtedy, kedy si dokážete vychutnať svoju obľúbenú šálku a potom si pokojne ľahnúť spať.
Vedeli ste, že až 70 % denne prijatých antioxidatov môže pochádzať práve z kávy? Inštitút kávy upozorňuje na pozitívne účinky pravidelnej konzumácie kávy na naše zdravie. Antioxidanty z nej pomáhajú znižovať ukladanie cholesterolu do ciev, chránia kardiovaskulárny systém a môžu mať preventívne účinky voči diabetu mullitus 2. typu či Alzheimerovej chorobe. Ak však cítite, že po jej konzumácii pociťujete niektoré z vyššie spomenutých vedľajších účinkov, prípadne vám jednoducho prestala chutiť, riaďte sa podľa vlastných inštinktov a nalejte si radšej pohár čistej vody.
Autor: redakcia BabyClub Dr. Max