Káva: nápoj, ktorý ohúril a pije ho celý svet
10. 10. 2019
· 4 minúty na prečítanie
Nápoj, ktorý si získal nesmierne obľubu vo všetkých kútoch sveta, je káva. Obsahuje kofeín, čo ju robí dostupným a zároveň príjemným "životabudičom" pre mnohých z nás. Existuje mnoho rôznych histórií o jej objavení a určite poznáte množstvo dôvodov a príležitostí, pri ktorých tento lahodný nápoj ľudia pijú.
Obsah článku
Nápoj, ktorý sa teší nesmiernej obľube, a to vo všetkých kútoch sveta. Káva a v nej obsiahnutý kofeín je dostupným a zároveň príjemným „životabudičom“ pre mnohých z nás. Existuje veľa rôznych historiek o jeho objavení a aj vy sami dozaista poznáte množstvo dôvodov a príležitostí, pri ktorých tento lahodný nápoj ľudia pijú. Viete, čo voňavý a pre mnohých ľudí neodmysliteľný nápoj nielen ranného rituálu v sebe ukrýva a ako vlastne káva pôsobí na náš organizmus?
KOFEÍN V ĽUDSKOM TELE
Účinok kofeínu nastupuje rýchlo, u niektorých ľudí do niekoľkých minút, a trvá dovtedy, kým ho telo úplne nespracuje. To však závisí od viacerých faktorov, od jeho množstva, od veku konzumenta, od jeho telesnej hmotnosti a aj od citlivosti na kofeín. Každý človek môže pociťovať efekt kofeínu rôzne. Polčas eliminácie kofeínu je približne 5 hodín, to znamená, že o 5 hodín sa z tela vylúči polovica prijatého kofeínu. Vrchol účinku nastupuje po 15 až 45 minútach, po konzumácii. Vtedy môžeme cítiť podráždenosť, nutkanie na močenie a nával energie. Následne sa tieto symptómy strácajú a kofeín sa začína z tela vylučovať.
Kofeín v primeraných dávkach, 3 mg na kilogram telesnej hmotnosti, zvyšuje ostražitosť, znižuje únavu a môže vyvolať eufóriu tým, že stimuluje centrálny nervový systém. Je užitočný, ak si potrebujeme udržať bdelosť a sústredenie. Povzbudzuje aj činnosť srdca, zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav a senzibilizuje dýchacie centrum, rozširuje tepny. Pri niektorých športoch zvyšuje aj telesný výkon. Po požití kofeínu dochádza k dočasnému zvýšeniu metabolizmu a k odbúravaniu tukov. Navyše zvyšuje účinok liečiv proti bolesti, a preto sa pridáva aj do niektorých liečiv. Bolo dokázané, že káva znižuje pravdepodobnosť rakoviny prsníkov, hrubého čreva, konečníka, najvnútornejšej vrstvy maternice a prostaty. Taktiež znižuje riziko vzniku Parkinsonovej choroby a cukrovky 2. typu.
ČO AK SME TO S KÁVOU PREHNALI
V neprimeraných dávkach, 400 až 800 mg denne, alebo u ľudí citlivých na kofeín môže spôsobiť nesústredenosť, podráždenosť, trasenie rúk, potenie, zhoršenie spánku a zvýšenie tepu. Dokonca môže spôsobiť aj arytmiu, zrýchliť dýchanie a u niektorých jedincov môže krátkodobo spôsobiť psychické problémy, úzkosť či depresiu. Navyše môže zaťažiť žalúdok a občas privolať hnačku. Rýchle nárasty a poklesy hladiny cukru v krvi po konzumácii kofeínu môžu viesť k výkyvom psychickej rovnováhy a k bolestiam hlavy. Existujú dôkazy o tom, že kofeín môže zhoršiť jemnú motoriku.
KEDY ÁNO A KEDY RADŠEJ NIE
Kofeín môže znižovať účinnosť množstva liekov, napríklad tých na krvný tlak, na spanie alebo na úzkosť. Niektoré antibiotiká, ako je ciprofloxacín alebo echinacea, môžu spomaľovať jeho vylučovanie, a teda predlžovať účinok kofeínu. Naopak, ľubovník znižuje hladinu kofeínu tým, že stimuluje jeho odbúravanie.
PREČO JE KÁVA OBČAS DROGOU
Ako aj pri iných drogách, aj pri kofeíne môže vzniknúť závislosť a pri jeho náhlom vysadení sa môžu objaviť abstinenčné symptómy ako únava, podráždenosť, bolesť hlavy, zhoršená sústredenosť, nevoľnosť a bolesť svalov. Symptómy sa spravidla vytratia, ak si opäť kofeín v nejakej forme doprajeme, alebo ak nie, po niekoľkých dňoch samy zmiznú. Abstinenčné symptómy sú horšie v prípadoch, ak prestanete prijímať kofeín nárazovo, preto je lepšie dávku postupne znižovať.
ENERGIA BEZ KOFEÍNU
Doprajte si 10 minút slnka, vybehnite po schodoch alebo na prechádzku. Ponaťahujte sa, urobte si smoothie z čerstvého ovocia, dajte si studenú sprchu, počúvajte hudbu, smejte sa a vypite pohár vody. Vyskúšať môžete aj povzbudzujúce výživové doplnky z lekárne, napríklad s obsahom ženšenu, ginka, koenzýmu Q10. Deň správne naštartujete výdatnými raňajkami, vyhnúť by ste sa mali nezdravým sladkostiam a v noci dodržiavajte správnu spánkovú hygienu. Odporúča sa pred spaním vypnúť všetku elektroniku, lebo práve tá môže narúšať zdravý a plnohodnotný spánok. Na otázku, či si kofeín dopriať, alebo sa mu vyhýbať, si každý musí odpovedať sám, alebo – ako povedal Paracelsus: „Dosis facit venenum.“ – Dávka robí jed, teda čo je v malých množstvách liečivé, môže byť vo veľkých dávkach jedom.
Koľko kofeínu sa nachádza v ...
Káve: 70 až 120 mg (odroda robusta obsahuje 2 až 3x viac kofeínu ako arabica)
Energetickom nápoji: 80 až 180 mg
Horúcej čokoláde, kakau (180 ml): 9 mg
Coca Cole (330 ml): 30,8 mg
Coca Cole Light (330 ml): 41,25 mg
Kofole (330 ml): 49,5 mg
Čiernom čaji (200 ml): 23 až 110 mg
Oolong čaji: 12 až 55 mg
Zelenom čaji (200 ml): 8 až 36 mg
Bielom čaji: 6 až 25 mg
ČAJE A KOFEÍN
Pri čajoch obsah kofeínu závisí od druhu čaju a od jeho prípravy. Biely čaj obsahuje najmenej kofeínu a najviac pre telo prospešných látok. V čaji je kofeín viazaný na triesloviny, preto sa do krvi dostáva postupne, a tým je jeho účinok pozvoľnejší a často pocitovo príjemnejší.