7 zaujímavých faktov o materskom mlieku
O dojčení a materskom mlieku sa toho popísalo veľa. No možno vás bude zaujímať, prečo niekedy pri dojčení svojho bábätka mávate slzy na krajíčku? Viac sa dozviete z článku.
Obsah článku
Dojčenie je mimoriadne dôležité pre správny telesný vývoj dieťaťa. Podporuje tiež rozvoj mozgu a budovanie imunitného systému, pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a tlmí bolesť.
To posledné oceníte najmä počas choroby či pri raste zubov, kedy vášho mrzutého a uboleného drobca najlepšie upokojí práve materské mlieko.
Jeho „zázračné“ vlastnosti vám potvrdí každý lekár – aj preto sme pripravili týchto sedem zaujímavostí, ktoré vás definitívne presvedčia, že dojčenie je tou najlepšou investíciou do zdravia vášho potomka.
1. Mlieka na predpis
Slovensko nemá mnoho svetových prvenstiev. Je však prvou krajinou na svete, ktorá uznala materské mlieko ako liek. Možno ste už počuli o bankách materského mlieka, tzv. laktáriách – kde zbierajú a skladujú prebytočné mlieko od mamičiek. To podlieha prísnej kontrole a následne je poskytované nemocniciam, časť smeruje aj do ambulantnej starostlivosti. Takéto mlieko je potrebné pre nedonosených novorodencov alebo bábätká s rôznymi vrodenými poruchami. Ak sú tieto potreby naplnené, môžete si o materské mlieko v prípade potreby požiadať aj vy – ba dokonca ho u nás môžete dostať na lekársky predpis, kedy vám poisťovňa skoro celú cenu preplatí. Jeho cena pohybuje okolo 30 Eur za liter.
2. Pravá strana vedie
Takmer tri štvrtiny žien produkujú viac mlieka z pravého prsníka. Nemá to nič spoločné s tým, či je žena praváčka alebo ľaváčka. Pravý prsník býva jednoducho ten výkonnejší, aj preto ho vaše dieťatko môže prirodzene preferovať. Lekári však odporúčajú pri dojčení prsníky striedať. Pokiaľ je bábätko veľmi hladné – a tým pádom nervózne a nedočkavé – môžete začať pravou stranou a neskôr ho presunúť naľavo, kedy už bude jeho prvotná potreba naplnená.
3. Vôňa vás prezradí
Bábätká cítia materské mlieko skutočne veľmi intenzívne. Ak by ste svojmu dojčenému drobčekovi zaviazali oči a postavili sa do radu s ďalšími desiatimi ženami, s veľkou pravdepodobnosťou by vás bez problémov našiel.
Niekedy však táto vôňa býva kontraproduktívna – všimnite si, že vaše dieťatko môže byť oveľa spokojnejšie na rukách otecka, dokonca na ňom zvykne bez problémov tuho zaspať - pričom u vás sa okamžite dožaduje „občerstvenia“.
4. Väčšie prsia, viac mlieka?
Existuje zaužívané presvedčenie, že väčšie prsia dokážu vyprodukovať viac mlieka. Nie je to pravda. V skutočnosti na veľkosti vôbec nezáleží a ženy s menšími prsníkmi môžu dojčiť rovnako dobre, niekedy dokonca viac než ostatné.
Tok mlieka ovplyvňuje priechodnosť otvorov, ktoré sa nachádzajú v ženskej bradavke. Materské mlieko totiž vychádza z bradavky z viacerých otvorov, nie iba z jedného, presne tak, ako do nich ústia mliekovody. Ich presný počet sa u každej ženy líši. Ak sa tento otvor upchá, prekvapiť vás môže ostrá bolesť i vysoké horúčky. Aj preto si počas dojčenia dieťatko rovnomerne prikladajte na obe strany.
5. Umelé prsia verzus dojčenie
Obávate sa, že po umelom zväčšení pŕs už nebudete môcť dojčiť? Máme pre vás dobrú správu - dá sa to aj s prsnými implantátmi, a to dokonca bez väčších problémov. Implantáty sa do pŕs vkladajú rôznymi spôsobmi, pričom vsunutie pod mliečne žľazy tvorbu mlieka nijako neovplyvní. Obávať sa nemusíte ani o kvalitu alebo chuť mlieka. Vaše dieťa tak dostáva plnohodnotný prísun živín, ochranných látok i minerálov. Ak si však plánujete svoje prsia dať zmenšiť, dojčiť už po operácii pravdepodobne nebudete môcť.
6. Hormóny a metabolizmus
Dojčenie dokáže mnoho mamičiek rozcítiť. Na svedomí to má hormón oxytocín, nazývaný aj hormón lásky, ktorý sa počas dojčenia uvoľňuje a upevňuje tak vzťah medzi matkou a dieťaťom.
Hladina tohto hormónu zvykne veľmi kolísať, aj preto sa môžete pristihnúť, že ste o čosi citlivejšia, než tomu bolo v minulosti.
Ďalšou – pozitívnou – zmenou môže byť zrýchlenie vášho metabolizmu vďaka dojčeniu. To preukázateľne pomáha udržiavať vašu postavu v období, keď na šport príliš nemyslíte. Počas jedného dňa dokonca spotrebujete toľko metabolickej energie, koľko by ste spotrebovali pri jedenásť kilometrovej prechádzke!
7. Iba pre ženy?
Vedeli ste, že existujú aj dojčiaci muži? Nie je to vtip. Existujú zdokumentované prípady, kedy si dieťa k prsníku prikladali aj otcovia. Treba však podotknúť, že išlo o ojedinelé prípady, spôsobené zväčša extrémnymi podmienkami, kedy bola v hre záchrana života dieťaťa. U nás si však oteckovia pri kŕmení musia zatiaľ vystačiť s dojčenskou fľaškou, hoci netreba vylučovať aj takú možnosť, že si to raz vďaka civilizačnému pokroku budete môcť s partnerom vymeniť :)