Čo zaberá na detské sople?
Väčšina detí v predškolskom veku si už po vstupe do kolektívu prešla prvými alebo druhými chorobami. Najčastejším a často aj najneprijemnejším symptómom týchto chorôb sú nádchy – máte predstavu, ako ich efektívne liečiť?
Obsah článku
Väčšina škôlkarov má prvé či druhé ochorenie od nástupu do kolektívu už za sebou. Najobávanejšou súčasťou choroby sú rozhodne soplíky – viete, ako ich liečiť?
Pediatri zvyknú deti v predškolskom veku nazývať „soplákmi“. Vychádzajú pritom z bežnej praxe, keďže drobci bežne bojujú s nádchou a soplíkmi päťkrát až desaťkrát ročne. Niekedy je problém rozlíšiť, či vytekajúci sekrét z nosa spôsobil vírus alebo je dôsledkom alergie, ktorá príchodom jesene rozhodne nekončí. Ako veľmi dôležitá je farba hlienu a ako sa ho zbaviť?
Sopeľ nie je choroba
Ide o príznak ochorenia, ktorý znamená nadmernú tvorbu a výtok sekrétu z nosa smerom von alebo naopak, jeho zatekanie do nosohltana. Ako chorobu ho zvykneme vnímať v prípade, že sa zmení množstvo, hustota alebo zafarbenie hlienu.
Hlien je v sliznici dýchacích ciest prirodzený a nevyhnutný – zabraňuje ich vysúšaniu a je bariérou voči rôznym nečistotám, baktériám, vírusom, kvasinkám či plesniam, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. Obsahuje protilátky a enzýmy, zabezpečujúce rozpoznanie cudzorodých látok a ich následnú likvidáciu.
Určiť jasnú príčinu, prečo sa sopeľ odrazu objaví, je veľmi náročné. Väčšinou za to môže vírusová infekcia. Na tvorbu hlienu vplýva aj miera znečistenia prostredia, v ktorom žijeme, fajčenie, klimatické faktory, zmeny teploty i vlhkosti vzduchu a v neposlednom rade imunita.
Vysoká frekvencia sopľov u detí je spôsobená viacerými faktormi – nezrelosťou imunitného systému, úzkymi anatomickými pomermi v nose, nosohltanovou mandľou či nedostatočnými hygienickými návykmi. Zároveň si treba uvedomiť, že nástup do škôlkarského prostredia sa prekrýva s príchodom jesene, pre ktorú je typická zvýšená aktivita vírusov, nedostatok slnečného žiarenia a tiež stres.
Čo znamená farba hlienu?
- Priesvitný, vodnatý hlien sa považuje za normálny. Trvalo ho vylučujú sínusové membrány a je zodpovedný za správne fungovanie dýchacieho systému. Pokiaľ z nosa doslova „vyteká“, môže ísť o príznak sennej nádchy, alergickej reakcie, ale aj vírusu chrípky.
- Zelený sopeľ býva automaticky považovaný za znamenie bakteriálnej infekcie, no nie je to pravda, pretože môže ísť o farbu spôsobenú rozpadnutými imunitnými bunkami (napr. eozinofilmi). Pokiaľ je spojený s horúčkou, bolesťou a kašľom, je načase obrátiť sa na lekára.
- Žltý sopeľ sa u detí objavuje pri pobyte v prostredí s veľmi suchým vzduchom, no môže byť príznakom infekcie dutín či známkou bronchitídy.
- Biely hlien sa u detí, vrátane tých najmenších, spája s častou konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov, najmä ak má dieťa problém s dutinami.
- Ak na vreckovke spozorujete prímes krvi, nepanikárte. V nozdrách je veľa kapilár a pokiaľ dieťa častejšie smrká alebo sa špára v nose, ľahko niektorá u nich praskne. Keď sa krv objavuje často alebo vo veľkých množstvách, neváhajte a navštívte odborníka.
So soplíkom do škôlky – áno alebo nie?
Lekári často upozorňujú, že k zvýšenému riziku vzniku nádchy tiež prispieva predčasný návrat chorého dieťaťa do škôlky. Deti zdieľajú spoločné hračky a často nie sú samé schopné postarať sa o základné hygienické návyky, ako je fúkanie nosa, zakrývanie úst pri kýchaní či umývanie rúk.
To všetko môže zvyšovať riziko, že sa o svoju infekciu podelia so spolužiakmi. „Nachladnuté dieťa v akútnom štádiu choroby je zdrojom nákazy, preto by som odporučil takéto dieťa ponechať dva-tri dni doma,“ hovorí MUDr. Ján Sopko, primár oddelenia ORL Nemocnice v Poprade.
Doba, kedy je vhodné zaradiť dieťa späť do výchovného procesu, je veľmi individuálna. Deti v predškolskom veku mávajú podľa doc. MUDr. Miloša Jeseňáka, PhD., imunológa a alergológa z Martina, často nádchu, ktorá nemusí súvisieť s infekciou. „Príčinou môže byť aj alergia na plesne, buriny a roztoče, ďalej zmeny vyvolané chladom, striedaním teplôt alebo vlhkosťou vzduchu,“ vysvetľuje odborník.
Pokiaľ rodič v snahe nevymeškať z práce privedie do kolektívu nedoliečené dieťa, prípadne mu ešte pred škôlkou podá liek proti bolesti a teplote, môžu sa u neho vytvoriť viaceré zdravotné komplikácie. Vo všeobecnosti sa preto odporúča prihliadať na aktuálny zdravotný stav dieťaťa. Ak mu očividne nie je dobre, má teplotu, kašeľ, bolesti hrdla alebo uší, je unavené a slabé, malo by sa doliečiť v pokoji domova.
Liečba
Vraví sa, že nádcha trvá sedem dní s liečbou a týždeň bez nej. U detí sa zbavovanie soplíkov môže natiahnuť aj na dlhšie obdobie, najmä v prípade, že im tie zatekajú dovnútra dýchacích ciest a spôsobujú nepekný kašeľ či dokonca zápal.
Preto na nič nečakajte a podporte detskú imunitu zvýšeným prísunom vitamínov. Hoci sa za najvhodnejšie zvykne považovať čerstvé ovocie a zelenina, pri chorobe môže jedálny lístok zredukovať zmena chuti či nechutenstvo. Nesnažte sa malého pacienta kŕmiť nasilu, stavte radšej na neustále ponúkanie a ľahkú stravu. Na doplnenie vitamínov je vhodné nasadiť výživové doplnky vo forme zinku, vitamínu C a D, rybieho oleja a betaglukánov. Dobrými pomocníkmi sú aj probiotiká.
Pri sopľoch je mimoriadne dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim, aby sliznice neboli vysušené. Veľmi vhodný je klasický bylinkový čaj s medom a citrónom. Čo sa týka kvapiek do nosa, mali by ste vždy poradiť s lekárom. Nemali by sa používať príliš dlho, najlepšie je používať sterilizovanú morskú vodu alebo prevarenú Vincentku. Nos by si malo dieťa neustále fúkať, prípadne mu pomôžte odsávačkou.
S prečistením nosovej dutiny vám výborne pomôže konvičkovanie. Do špeciálnej konvičky na vyplachovanie si pripravte hypertonický roztok z dvoch odmeriek morskej soli do celého jej objemu. Už trojročné dieťa si dokáže s pomocou dospelého prečistiť dutiny pred spaním, v prípade potreby aj ráno. Ide to ľahšie, ak sa drobec zahrá na psíka a počas preplachu dýcha rýchlejšie a plytšie.
Antibiotiká sa na nádchu nepoužívajú. K zmene dochádza v prípade, že sa z vírusovej infekcie stane bakteriálna, čo spoznáte podľa zhoršujúcich sa príznakov, sfarbenia a zápachu hlienu, ako aj pretrvávajúcej zvýšenej teplote. Nasadeniu antibiotík by malo predchádzať kultivačné vyšetrenie a pozorné sledovanie priebehu liečby pediatrom.
Na lekára sa obráťte v prípade, že:
- Má vaše dieťa teplotu nad 38 °C, a to viac ako dva dni za sebou
- K soplíkom sa pridáva kašeľ a horúčka
- Dieťa trpí bolesťami alebo výtokom z uší
- Je apatické, slabé, spavé a odmieta jesť
Prevencia
Dieťa väčšinou dosiahne imunitnú zrelosť po šiestom roku života. Po nástupe do školy preto nebýva až tak často choré ako trojroční škôlkari. Netreba však zabúdať na prevenciu v podobe posilňovania imunity, a tiež pravidelnú hygienu nosa u detí, ktoré trpia opakovanými nádchami alebo alergiou.
Na posilnenie detskej imunity najviac zaberá:
- Primerané obliekanie
- Otužovanie
- Pohyb na čerstvom vzduchu aspoň 2 hodiny každý deň. Ten môžete praktizovať aj počas choroby, pokiaľ dieťa nemá horúčku.
- Zdravá strava. Ak vaše dieťa odmieta ovocie, skúste mi pripraviť chutné smoothie alebo džús či nalákať ho na peknú ovocno-zeleninovú tváričku.
- Dieťa do 4 rokov by malo spať 12 až 14 hodín denne. Nedostatok spánku môže oslabovať jeho obranyschopnosť.
- Neprekurujte byt a často vetrajte, predovšetkým pred spaním a po zobudení.
- Na zdravie dýchacích ciest vplýva aj správna vlhkosť vzduchu v priestore, v ktorom sa dieťa pohybuje. Viac sa o tejto téme dozviete z nasledujúceho článku.
BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach