Beta glukány: prírodné stimulátory detskej imunity

6. 9. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Jeseň prináša aj sezónu vírusových ochorení. Posilniť imunitný systém našich detí môžu prírodné substancie známe ako beta glukány.

Mgr. Barbora Bičanovská
Mgr. Barbora Bičanovská
Beta glukány: prírodné stimulátory detskej imunity

Jeseň, to je aj obdobie viróz. Naštartovať imunitu našich najmenších pomôžu aj prírodné látky zo skupiny beta glukánov.

Jesenné počasie a s ním spojená chrípková sezóna potrápia hlavne rodičov škôlkarov a školopovinných detí. Naši najmenší zatiaľ nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém. Aby sme zabezpečili jeho správne fungovanie, je potrebné podporiť prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Bolo preukázané, že beta glukány dokážu aktivovať nešpecifické zložky imunitného systému. Vďaka naštartovaniu obranyschopnosti sú spoľahlivými pomocníkmi v boji proti infekciám.

Prečo sú v jeseni virózy také časté?

Začiatok jesene sa súčasne prelína so začiatkom školského roka a nástupom detí do kolektívu, kde  sa jesenné infekčné ochorenia šíria rýchlo. Deti sú neustále v telesnej blízkosti, dotýkajú sa, návyky správnej hygieny rúk nemusia byť ešte automatizované a dokonalé, a imunitný systém detí nie je plne vyvinutý.

 K nárastu počtu ochorení prispieva taktiež ochladenie a častejší pobyt osôb v uzavretých priestoroch. Imunitný systém detí bude prechádzať zaťažkávajúcou skúškou, pretože sa bude musieť brániť proti patogénom, s ktorými sa dovtedy nestretol.

Je známe, že aj stres z nového prostredia má taktisto vplyv na obranyschopnosť organizmu. Základom v predchádzaní takzvaných jesenných ochorení je prevencia.

 

K najznámejším prírodným stimulátorom imunitného systému patria beta glukány. Sú to jedinečné komplexné polysacharidy, prirodzene sa vyskytujúce v bunkovej stene baktérií, kvasiniek, húb, rias a rastlín. 

Tieto látky dokážu optimalizovať funkcie imunitného systému do normálnej a prirodzenej úrovne, vďaka čomu je telo schopné brániť sa pred infekciami efektívnejšie. Bol u nich preukázaný účinok imunostimulačný, protizápalový, antimikrobiálny, protinádorový, antidiabetický a hepatoprotektívny.

Ako beta glukány účinkujú?

Z pohľadu imunity je účinok beta glukánov spojený s aktivitou makrofágov. Makrofágy sú biele krvinky, ktoré sú v tele zodpovedné za rozpoznanie, rozloženie a odstránenie všetkých cudzích častíc a patogénov, ktoré do organizmu nepatria alebo ho ohrozujú. Patria sem bunky baktérií, plesní, bunky napadnuté vírusom a opotrebované alebo zmutované rakovinové bunky.

Makrofágy však nie sú všemocné, pomocníkmi sú im práve beta glukány, ktoré ich stimulujú k maximálnej aktivite. Práve dostatočné množstvo betaglukánov umožní, že sú živšie, odolnejšie a rýchlejšie sa množia. Vďaka tomu je obranyschopnosť organizmu naštartovaná od samého začiatku napadnutia mikroogranizmami. Pre nás to znamená, že doba infekcie býva kratšia a jej priebeh je miernejší.

Už niekoľko rokov prebiehajú štúdie a výskumy, ktoré hodnotia beta glukány z hľadiska ich prínosu pre zdravie človeka. Odporúčajú sa používať ich pri:

  • často sa opakujúcich infekciách,
  • zníženej imunite,
  • stavoch vyčerpanosti,
  • alergiách,
  • ako prevencia v chrípkovom období.

Taktiež sa zistilo, že dokážu posilniť terapeutické účinky antibiotík a súčasne znížiť ich neužiadúce účinky, predovšetkým hnačku. Preto je vhodné podávať ich súbežne.

Ako môžeme beta glukány prijímať?

Ľudský organizmus si nedokáže beta glukány sám vytvoriť, preto je nutné ich prijať zo stravy alebo formou výživových doplnkov. V potravinách sa nachadzajú napríklad v pivovarských a pekárenských kvasniciach, hlive ustricovej, reishi, shiitake, obilných zrnách (jačmeň, ovos, raž, pšenica). Problém je, že by sme museli tieto potraviny jesť vo veľkých množstvách a ani to by zrejme nestačilo.

Efektívnejším riešením je dopriať si ich vo forme výživového doplnku.

 

Ak potrebujeme zvýšiť odolnosť organizmu a znížiť riziko infekcie, je lepšie zvoliť betaglukán, ktorý je izolovaný z bunkových stien hlivy, nie siahať po hlive pomletej na prášok.

Účinnosť beta glukánov závisí od ich pôvodu, chemickej čistoty, prípadne od ich kombinácie s ďalšími látkami. Je dokázané, že čím je betaglukán v čistejšej forme, tým je účinnejší, pretože bunky si ho prostrednítcvom svojich receptorov ľahšie identifikujú.

Výhodou takéhoto beta glukánu je prakticky nulová toxicita, žiadne nežiadúce účinky a nezistila sa ani možnosť závislosti či predávkovania. Nevyužitá časť sa prirodzeným spôsobom vylúči z tela.

Ako správne užívať beta glukány?

Doba užívania by mala byť minimálne dva mesiace. Pre lepšiu účinnosť sa odporúčajú úžívať nalačno, to je pol hodinu pred jedlom alebo dve hodiny po jedle.

Odporúčané dávkovanie je:

  • 200 mg beta glukánu pre dospelého človeka;
  • 10mg betaglukánu na 5 kilogramov hmotnosti u dieťaťa denne;
  • Pri začínajúcej infekcii možno prechodne zvýšiť dennú dávku dvojnásobne. 

Kombinácia betaglukánu s niektorými látkami dokáže zvýšiť ich pôsobenie na imunitný systém:

  • beta glukán a resveratrol – zvyšuje sa efektivita beta glukánu;
  • beta glukán a vitamín E – výraznejšie antioxidačné účinky;
  • beta glukán a vitamín C – synergické pôsobenie na imunitný systém, lepšie antioxidačné účinky, zníženie vyčerpania a únavy;
  • beta glukán a zinok, selén, vitamín D – synergické účinky na imunitný system.

Pre koho sú beta glukány nevhodné?

Existujú však aj prípady, kedy by sa beta glukány úžívať nemali. Pacienti užívajúci kortikosteroidy alebo iné prípravky tlmiace funkcie imunitného systému by mali prípadné užívanie beta glukánov konzultovať s lekárom. Týka sa to hlavne pacientov po transplantácii orgánov alebo trpiacich autoimunitnými ochoreniami. Taktiež tehotné a dojčiace ženy by sa mali poradiť s lekárom, keďže na tejto skupine ľudí sa nerobili klinické štúdie.

Sezónnym ochoreniam možno najúčinnejšie predchádzať včasnou a  správnou prevenciou. Pretože len správne fungujúci imunitný systém je schopný chrániť organizmus pred patogénmi a pred následnou liečbou.

Ďalšie články k téme Beta glukány: prírodné stimulátory detskej imunity

O autorovi
Mgr. Barbora Bičanovská
Mgr. Barbora Bičanovská
V praxi som od roku 2012, kedy som dokončila štúdium na Veterinárni a farmaceutické univerzite v Brně. Svoje vzdelanie som následne rozšírila o atestáciu v odbore lekárenstvo. Pred nástupom na materskú dovolenku som sa zaoberala problematikou nežiadúcich účinkov, a interakcií liekov a výživových doplnkov. Vždy rada poskytnem odborné poradenstvo pacientovi, preto som sa rozhodla rozšíriť svoje pôsobenie aj v online poradni. Voľný čas trávim s rodinou, milujem cestovanie a večer rada siahnem po dobrej knižke.
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Bičanovská
Mgr. Barbora Bičanovská
V praxi som od roku 2012, kedy som dokončila štúdium na Veterinárni a farmaceutické univerzite v Brně. Svoje vzdelanie som následne rozšírila o atestáciu v odbore lekárenstvo. Pred nástupom na...
Čítať viac od autora

Upozornenie