Ako zvládať popôrodnú depresiu: Rady pre čerstvé matky
Popôrodná depresia je vážny zdravotný stav, ktorý postihuje mnohé čerstvé matky a ktorý netreba podceniť. Ako ju riešiť a kedy už vyhľadať lekársku pomoc?
Obsah článku
Stať sa matkou je pre mnohé ženy jedným z najkrajších zážitkov v živote. Je to však aj obdobie, ktoré môže so sebou priniesť veľa neistoty a zmätkov. Často sa totiž stáva, že čerstvé matky zažívajú pocity, ktoré nevedia správne vyhodnotiť a pochopiť. Medzi tieto pocity patrí napríklad smútok, úzkosť, stres a podráždenosť.
V niektorých prípadoch tieto pocity môžu pretrvávať a vyústiť do depresívneho stavu, ktorý sa nazýva popôrodná depresia. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je popôrodná depresia, aké sú jej príznaky a najmä ako ju zvládať a riešiť.
Čo je popôrodná depresia?
Ak ste čerstvá matka, možno sa cítite preťažená, úzkostlivá a vyčerpaná – a to je úplne normálne. Môže ísť o popôrodnú depresiu alebo o popôrodnom blues. Popôrodné blues vznikajú 2-3 dni po pôrode a zväčša zmiznú samé do 10-14 dní. Citové rozladenia (naládovosť, plačlivosť, úzkosť, nespavosť, strach o vlastné dieťa) sú len občasné. Väčšinu času mamička dieťatku lásku a nehu prejavuje, má k nemu vytvorenú citovú väzbu, ktorá je pre novorodenca dôležitá. Popôrodná depresia sa môže zamieňať s popôrodným blues, no príznaky trvajú dlhšie a sú intenzívnejšie. Pokiaľ teda príznaky neustúpia do 2 týždňov, zrejme trpíte popôrodnou depresiou. Popôrodná depresia je vážnym stavom, ktorý postihuje množstvo žien po pôrode. Ide o depresívne ochorenie, ktoré sa prejavuje skoro okamžite po pôrode alebo v priebehu niekoľkých dní po ňom.
Ako sa prejavuje popôrodná depresia?
Popôrodná depresia často vyvoláva u žien rôzne ťažké pocity a myšlienky. Príznaky popôrodnej depresie môžu byť veľmi rôznorodé, ale zvyčajne zahŕňajú úzkosť, smútok, nedostatok záujmu alebo radosti z činností, ktoré boli kedysi príjemné, nespavosť, podráždenosť a ťažkosti pri dokončovaní úloh. Čerstvé matky môžu mať pocit, že nedokážu splniť svoje materské povinnosti alebo sa môžu obávať o zdravie svojho dieťaťa.
Aké kroky môžu zmierniť PPR alebo slúžiť ako prevencia?
Počas tohto obdobia je dôležité venovať sa starostlivosti o seba. Aj keď sa vám nechce nič robiť, je viac než potrebné vynaložiť úsilie na starostlivosť o svoje telo, myseľ a dušu.
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:
Nájdite si čas pre seba
Uistite sa, že ste si počas dňa našli čas len pre seba - urobte niečo, čo vám pomôže uvoľniť sa, napríklad prečítajte si knihu alebo sa prejdite vonku v prírode, aby ste si vyčistili hlavu a znovu sa spojili sami so sebou.
Doprajte si dostatok odpočinku
Spánok je nevyhnutný na to, aby sa vaše telo zotavilo z pôrodu a vyrovnalo sa so zmenami, ktoré prichádzajú spolu s rodičovstvom. Zdriemnite si, keď môžete, a uprednostnite kvalitný spánok v noci.
Jedzte zdravé jedlá
Jedenie výživných jedál vám pomôže zvýšiť hladinu energie a zlepšiť náladu. Vyberajte si potraviny s vysokým obsahom bielkovín, vitamínov a minerálov. Prípadne neváhajte doplniť vitamíny vo forme výživových doplnkov. „Odporúčame doplniť magnézium, pri jeho nedostatku sa môžu objaviť psychické poruchy (zvýšená podráždenosť alebo nespavosť). Takisto je vhodný multivitamínovy komplex pre dojčiace ženy, ktorý obsahuje prevažne B-komplex, ktorý je zodpovedný za správne fungovanie mentálneho systému. A vitamín D a železo, ktoré pôsobí proti únave,“ uvádza farmaceutka Lucia Eliasová.
Pravidelne cvičte
Cvičenie pomáha uvoľňovať endorfíny, ktoré môžu pomôcť zmierniť stres a zlepšiť vašu náladu. Skúste cvičiť aspoň 30 minút denne alebo si cvičenie rozdeľte na menšie časti počas dňa, ak vám to vyhovuje viac.
Spojte sa s priateľmi/rodinou
Spojte sa s ľudmi, ktorí dokážu pochopiť, čím prechádzate, a ponúknuť vám v tomto období emocionálnu podporu. Prínosom môže byť aj rozhovor s niekým, kto už podobnú situáciu v minulosti zažil.
Kedy už treba vyhľadať odborníka?
Je dôležité si uvedomiť, že popôrodná depresia nie je vaša chyba – je to zdravotný stav, ktorý bežne postihuje mnohé matky, nielen vás. Taktiež je veľmi potrebné uvedomiť si, že v niektorých prípadoch ženy nedokážu zvládnuť svoju depresiu samy a možno budú musieť navštíviť odborníka alebo vyhľadať podporné skupiny, aby sa lepšie vyrovnali s príznakmi depresie.
Kedy by ste teda mali vyhľadať odbornú pomoc? Ak zistíte, že máte niektorý z nasledujúcich príznakov dlhšie ako dva týždne:
- pretrvávajúce pocity smútku a úzkosti,
- strata záujmu alebo potešenia z činností, ktoré vás predtým bavili,
- nespavosť alebo príliš veľa spánku,
- pocit preťaženia a problémy so starostlivosťou o dieťa,
- ohromujúce pocity viny a bezcennosti,
- časté myšlienky na smrť alebo samovraždu,
- zmeny hmotnosti (najmä úbytok hmotnosti).
Ak vám niektorý z týchto príznakov znie povedome, zvážte rozhovor s lekárom, ktorý môže posúdiť vaše potreby a poskytnúť rady a usmernenia o možnostiach liečby.
BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach