Viete, aké vyšetrenia musíte v tehotenstve absolvovať?
28. 4. 2020
· 4 minúty na prečítanie
Od chvíle, kedy na tehotenstvom teste objavíte dve čiarky, sa jedným z najbližších ľudí vo vašom živote stane váš lekár. Máte predstavu, čo vás za dverami jeho ordinácie čaká?
Obsah článku
Oficiálne potvrdenie tehotenstva je v rukách vášho gynekológa. Po odobratí krvi vám práve on ozrejmí všetky náležitosti, ktoré vás najbližších 40 týždňov čakajú. V prvom rade sa budete musieť začať pomaly rozhliadať po vhodnej pôrodnici, v ktorej privediete na svet svoje bábätko, prípadne aj po pôrodníkovi, ak túto profesiu zároveň nevykonáva váš ošetrujúci lekár.
Kým dostanete tehotenskú knižku oficiálne do rúk, musíte ešte zopár týždňov vydržať. Neskôr ju budete brať so sebou vždy, keď pôjdete na kontrolné prehliadky – a nebude ich veru málo. Každý trimester so sebou prináša špecifické vyšetrenia, ktoré rozhodne nesmiete premeškať!
PRVÝ TRIMESTER
Úvodné prehliadky budú zamerané na zisťovanie všeobecných informácií o vašom zdravotnom stave. Pripravte sa na otázky ohľadne klasických tehotenských ťažkostí, ako sú napríklad nevoľnosti, zápchy alebo opuchy nôh. Absolvujete odbery krvi a moču, meranie krvného tlaku a kontrolu hmotnosti, ktorá sa bude počas obdobia gravidity sledovať pri každej návšteve tehotenskej poradne. V 10. – 12. týždni vás čaká prvé ultrazvukové vyšetrenie. Lekár zistí približný vek plodu a prípadné odchýlky - viacplodové tehotenstvo, mimomaternicové tehotenstvo a podobne. Následne vám vystaví dlho očakávanú tehotenskú knižku.
Po jej získaní by ste mali o svojom tehotenstve upovedomiť aj vášho zamestnávateľa. Podľa Zákonníka práce sa na vás vzťahuje osobitná právna ochrana - máte nárok na úpravu pracovných podmienok, pracovného času a ste chránená pred výpoveďou. Zamestnávateľa je vhodné o zmene stavu informovať písomne, s doložením fotokópie tehotenskej knižky. Zákon vám síce oficiálne takúto povinnosť neukladá, no vo vlastnom záujme by ste tak rozhodne urobiť mali. Je veľmi pravdepodobné, že budete v práci o čosi viac unavená, a tiež častejšie neprítomná z dôvodu ďalších lekárskych vyšetrení.
DRUHÝ TRIMESTER
Vaše tehotenstvo sa zdarne vyvíja a z bábätka sa postupne stáva malý človek. V prípade, že bude mať váš gynekológ alebo pôrodník podozrenie na možné vývojové vady, odporučí vám v období medzi 15. - 19. týždňom tzv. amniocentézu (odber plodovej vody). Tá so sebou prináša aj isté riziká, preto ju môžete odmietnuť. Lekára bude zaujímať aj stav krčka maternice a jeho schopnosť sa uzavrieť, čo má výrazný vplyv na donosenie plodu, preto by ste mali absolvovať palpačné vaginálne vyšetrenie, teda takzvané „vyšetrenie pohmatom“.
Ak všetko prebehne tak, ako má, v 20. týždni už bude možné prostredníctvom sonografu zaznamenať vývoj orgánov dieťaťa, uloženie placenty, ako aj tlkot jeho srdca. Ak to poloha vášho bábätka umožní, dozviete sa odpoveď na otázku, či to bude dievča alebo chlapec.
Hovorí sa, že tehotenstvo je pre ženu akýmsi „sladkým obdobím“ a v mnohých prípadoch to platí aj doslovne. Tehotenská cukrovka predstavuje pomerne častý problém budúcich mamičiek. Preto by sa zhruba v 24. – 28. týždni mal vykonať orálny glukózotolerančný test. Ten spočíva v odobratí krvi nalačno, následnom vypití 75 g roztoku glukózy a kyseliny citrónovej a dvoch opakovaných odberoch krvi, vždy po hodine. Ak vám bude zistená tehotenská cukrovka, hlavne nepanikárte a riaďte sa pokynmi vášho lekára ohľadne úpravy životosprávy. Dobrou správou je, že po pôrode zvyčajne sama odznie.
TRETÍ TRIMESTER
S blížiacim sa termínom pôrodu narastá aj počet lekárskych prehliadok. Ultrazvuk určí polohu vášho bábätka a placenty, jeho predpokladanú hmotnosť, pravidelnosť srdečného tepu, množstvo plodovej vody a ostatné podstatné veličiny. Lekár pohmatom skontroluje stav krčka maternice a odberom krvi vylúči prípadnú anémiu či iné možné ochorenia. Najneskôr v 34. týždni vám vystaví tlačivo s predpokladaným termínom pôrodu, ktoré poslúži ako podklad k nároku na materské.
V 37. týždni budete navštevovať prenatálnu poradňu v zariadení, ktoré ste si vybrali pre váš pôrod – môžete absolvovať doplnkové sonografické vyšetrenia, vyšetrenie kardiotokografom (zaznamená činnosť srdca bábätka a pravidelnosť kontrakcií) a začnete plánovať spôsob pôrodu.
V tomto období je viac než pravd epodobné, že sa so svojím pôrodníkom budete vídavať hoci aj každý týždeň. Obrňte sa trpezlivosťou a zabudnite na zaručené babské rady, ako si dopomôcť k spusteniu pôrodu. Lekár bude ostražito sledovať každú zmenu, ktorou vaše telo v týchto dňoch prejde a spoločne to dotiahnete až do úspešného finále :)