Tréningový postup, ako naučiť psa štekať na povel

12. 12. 2024 · 5 minút na prečítanie

Naučiť psa povel na štekanie má svoje výhody aj riziká. S tým správnym tréningom to však môže byť užitočné. Poradíme vám, na čo si dať pozor a ako postupovať.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Tréningový postup, ako naučiť psa štekať na povel

S tým správnym prístupom je možné naučiť psa takmer čokoľvek, napríklad aj štekať na povel. Prečo by to niekto robil, keď väčšina ľudí chce psa štekanie odnaučiť? Existujú situácie, kedy to môže mať zmysel. V tomto článku si o nich povieme viac a poradíme vám, ako psíka tento povel naučiť.

Niekto chce psa štekať odnaučiť, niekto zas naučiť. Záleží predovšetkým na tom, na aké účely psa chováme a aké správanie v konkrétnych situáciách od neho požadujeme. Dobrý tréning však zvládne takmer čokoľvek a ak začneme ideálne od šteniatka, dokážeme ho doslova tvarovať podľa svojich predstáv. Samozrejme je vždy potrebné zohľadniť aj plemeno, temperament a individuálne povahové črty konkrétneho psa.

Je možné naučiť psa štekať na povel?

Samozrejme, je to možné a v skutočnosti aj pomerne jednoduché. Vlastne oveľa jednoduchšie ako to psa odnaučiť. V prvom rade je preto potrebné zvážiť, či chcete takýto povel psíka naučiť a aký to pre vás bude mať zmysel. Dôležité je zabezpečiť, aby pes rozumel, kedy je štekanie vhodné a kedy nevhodné. Inak sa vám to môže ľahko vypomstiť a budete mať hlučného psa, ktorý upozorňuje aj na to, na čo nemá.

Kedy môže byť štekanie na povel užitočné

  • Stráženie domu: Ak chceme psa využívať aj na stráženie domu, pomocou štekania môže upozorniť na podozrivú situáciu alebo osobu, napríklad keď zaklope na dvere alebo sa priblíži k pozemku.
  • Spôsob komunikácie: Štekanie na povel sa môže zísť pri niektorých športových psích disciplínach, ako sú napríklad dog dancing či agility, kde sú súčasťou trikov. Využíva sa tiež u poľovníckych psov.
  • Zábava a stimulácia: Učenie štekať na povel môže byť pre psa skvelou mentálnou stimuláciou a zábavou. Môže byť zapojené do rôznych ďalších trikov.

Vhodné je naučiť psa súčasne s povelom pre štekanie aj povel „ticho“, aby bolo možné štekanie regulovať. Uvidíte, že to neskôr oceníte.

Kedy je štekanie na povel nevhodné

  • Hlučný pes: Ak má pes sklony byť uštekaný a hlučný, povel na štekanie by u neho mohol posilniť neželané správanie.
  • Úzkostlivosť: Povel na štekanie nemusí byť vhodný pre psíka, ktorý je úzkostliví a má sklon štekať zo stresu alebo strachu. Jeho úzkostlivé správanie tým môžeme prehĺbiť.
  • Susedia: Posilňovať štekanie nemusí byť dobrý nápad ani v prípade, že máme citlivých susedov alebo žijeme v prostredí, kde môže zvýšený hluk prekážať.

Výhody štekania na povel

Okrem toho, že štekanie môžete využiť pri konkrétnych psích disciplínach či pracovných úlohách, má tiež ďalšie výhody:

  • Získate kontrolu nad správaním psa a môžete ovládať, kedy má upozorňovať štekaním.
  • Učením nového povelu posilňujete vzťah medzi vami a psom, čo celkovo zlepšuje vzájomné spolužitie.
  • Naučíte psa používať štekanie cielene a užitočne, nie náhodne a bez účelu.

Riziká štekania na povel

Pri učení tohto povelu je potrebné myslieť aj na niektoré nevýhody alebo riziká:

  • Nesprávne naučený povel môže viesť k nadmernému štekaniu.
  • Pes môže začať zneužívať štekanie na to, aby získal odmenu.
  • Psík môže štekať aj na iné podnety a vo chvíľach, kedy si to neprajeme.

Postup, ako na to

Určite existuje viacero tréningových prístupov, ako psa povel štekanie naučiť. Tým najvhodnejším je však metóda s použitím pozitívneho posilňovania. Znamená to, že psa odmeňujeme za želané správanie a posilňujeme ho tak dovtedy, kým si povel neosvojí. Zároveň platí, že za neželané alebo negatívne správanie ho netrestáme.

Ako odmenu môžeme použiť slovnú pochvalu, obľúbené pamlsky, granule alebo inú formu, napríklad pohladenie, hodenie hračky a pod. Každého psa totiž motivuje niečo iné. Zo začiatku používame silnejšiu formu odmeny a postupne z nej uberáme. Napr. najskôr odmeníme psa pamlskom po každom úspešnom prevedení povelu, neskôr už len po každom treťom a nakoniec len slovne.

zlaty psik nucha mlsky

Ako postupovať pri učení povelu

1. Nájdite vhodnú motiváciu

V prvom rade zistite, čo vášho psa povzbudí k prirodzenému štekaniu. Túto situáciu použijete ako spúšťač. Môže to byť napríklad zaklopanie na dvere, ukázanie obľúbenej hračky a podobne. Alebo jednoducho počkajte, kým začne sám od seba štekať.

2. Spojte štekanie s povelom

Teraz musíte označiť želané správanie a spojiť ho s povelom. Vo chvíli, keď pes šteká, použite zvolený slovný povel, napr. „štekaj“. Vyslovte ho zreteľne vo chvíli, keď pes zašteká.

3. Odmeňte správne správanie

Ihneď po zaštekaní po vyslovení povelu psa pochváľte a odmeňte zvolenou odmenou, napríklad pamlskom. Malo by to byť niečo, čo má váš pes rád a motivuje ho to k ďalšej spolupráci.

4. Pravidelne trénujte

Opakujte tento proces niekoľkokrát denne v krátkych niekoľkominútových sekciách. Psa však zbytočne nepreťažujte. Spočiatku trénujte na pokojnom mieste bez rušivých elementov.

5. Postupné pridanie kontroly

Keď už pes dobre reaguje na povel „štekaj“, môžete ho začať precvičovať v rôznych prostrediach s pridaním rušivých elementov, napríklad pred domom, v parku, v prítomnosti ľudí či psov.

6. Naučte psa prestať

Dôležité je tiež naučiť psa povel na ukončenie štekania. Môže to byť napríklad slovo „ticho“. Naučíte ho to tak, že po pár zaštekaniach odvediete pozornosť psa inam a poviete „ticho“. Keď prestane štekať, odmeníte ho. 

Nezabúdajte, že nech už učíte psa čokoľvek, dôležitá je najmä trpezlivosť a konzistentnosť. Snažte sa pritom, aby ste nepodporovali štekanie psa v situáciách, kedy si to neželáte. Zároveň nepodporujte štekanie, pomocou ktorého si pes vynucuje pozornosť a chce získať odmenu. 

Držíme vám palce!


Ďalšie články k téme Tréningový postup, ako naučiť psa štekať na povel

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie