Aký pes sa ku mne hodí? Tipy, ako si vybrať ideálneho parťáka
Keď ide o výber psa, nie je dôležitý len vzhľad či plemeno, ale aj jeho povaha a nároky na starostlivosť. Poradíme, čo zvážiť pri výbere štvornohého miláčika.
Obsah článku
Určite poznáte tvrdenie „aký pán, taký pes“ a treba uznať, že nie je ďaleko od pravdy. Nie však v tom zmysle, že pes a pán sa na seba začnú podobať, ale v tom, že každý by si mal vybrať psa, ktorý sa k nemu hodí. V článku vám preto poradíme, ako si vybrať ideálneho psa.
Keď ide o výber psa, nie vždy sa ľudia rozhodujú správne. Namiesto toho, aby si vybrali zvieratko, ktoré do ich života ideálne zapadne, si vyberú psíka na základe trendov či vzhľadu. Často potom môže byť náročné zvládať starostlivosť o takéhoto psíka. Ako teda postupovať pri výbere a čo všetko predtým zvážiť?
Čo zvážiť pri výbere psa
Najskôr sa zamerajte na seba, svoj život a zhodnoťte, aké podmienky pre psa môžete vytvoriť a čo od jeho príchodu očakávate.
Zhodnoťte svoje požiadavky a predstavy
Životný štýl
Zamyslite sa nad tým, aký je váš životný štýl a ako vyzerá váš bežný deň. Zhodnoťte, akú veľkú časť dňa pracujete, ako často cestujete, ako radi trávite voľný čas, či ste skôr športový typ alebo skôr človek domáci, či ste mestský typ alebo milovník prírody. Ste slobodní alebo máte partnera, ktorý vám bude so starostlivosťou pomáhať, ste bezdetní alebo máte deti, prípadne ich plánujete? To všetko vás priblíži k predstave vášho ideálneho psa.
Priestor a podmienky
Ďalším dôležitým faktorom je životný priestor a podmienky, ktoré vášmu budúcemu psíkovi poskytnete. Bývate v malom byte v meste alebo v dome so záhradou na vidieku? Chcete, aby psík s vami žil v interiéri alebo ste zástancom toho, že pes patrí na dvor? Bude pes tráviť 8 hodín denne sám doma alebo s ním budete doma/budete ho brať do práce?
Časové možnosti
S triezvym úsudkom zvážte svoje časové možnosti. V tomto ohľade treba byť naozaj úprimný a povedať si, koľko času ste schopní psovi venovať. Nielen základnej starostlivosti, ale aj výcviku, tréningu či venčeniu. Mnohé psy sú veľmi energické a vyžadujú si veľa aktivity, iné sú zas náročnej povahy a potrebujú poriadky výcvik.
Účel psa
Nie každý chce psa z rovnakých dôvodov. Niekto hľadá len maznáčika, no niekto pracovného psa, športového parťáka či strážcu domu. Aj toto by preto mala byť jedna z hlavných otázok. Chcete, aby vám pes slúžil na konkrétne účely alebo chcete len domáce zvieratko?
Pôvod psa/financie
Záleží vám na tom, odkiaľ psík pochádza? Vzhľadom na problém množiarní by vám to nemalo byť ľahostajné. Nie každý má však stovky až tisícky eur na papierového psa z chovnej stanice. Ak nie ste zameraní na konkrétne plemeno, namiesto inzerátov zvážte adopciu z útulku. Nebude vás to stáť takmer nič a dáte domov zvieraťu, ktoré sa vám odvďačí svojou vernosťou.
Zhodnoťte želané vlastnosti psa
Ak ste si odpovedali na predošlé otázky, je na čase zamerať sa na konkrétne vlastnosti psa. Niekto v tomto smere nemá takmer žiadne preferencie, niekto má konkrétne predstavy.
Veľkosť
Hľadáte malého psíka do bytu, stredne veľké plemeno či veľkého psa vhodného na záhradu? Veľkosť je pre mnohých ľudí dôležitým parametrom. V prípade chovných psov je zvyčajne možné veľkosť dospelého psa ľahko predvídať, no v prípade psov bez papierov a psíkov z útulku je to často nemožné.
Pohlavie
Pre mnohých je dôležité aj pohlavie psa. Odhliadnuc od predsudkov sú tu isté rozdiely, ktoré treba brať do úvahy, najmä ak psa nechcete kastrovať (hoci sa to odporúča). Pri sučke treba rátať s háraním a rizikom gravidity, pri psovi s väčšou dominanciou či značkovaním. Rozdiely bývajú tiež vo veľkosti, pričom fenky sú spravidla menšie a majú nižšiu hmotnosť.
Vek
Zamyslite sa aj nad želaným vekom psa. Napriek tomu, že väčšina ľudí dáva prednosť šteniatkam, mnohí nerátajú s časovou náročnosťou ich výchovy. Niekomu preto môže vyhovovať zadovážiť si už dospelého psa, ktorý ovláda základné návyky. Pre seniorov zas môže byť vhodné adoptovať si staršieho psíka, ktorý s nimi dožije a nie je taký energický. Berte do úvahy aj predpokladaný vek dožitia psa – malé plemená sa spravidla dožívajú viac (aj +16 rokov), veľké zas menej (niektoré len 8 rokov).
Temperament a osobnosť
Povaha a temperament psa patria medzi najdôležitejšie faktory. Aj dvaja psy rovnakého plemena a rovnakého vrhu môžu mať úplne odlišné povahy. Sú tiež konkrétne plemená a typy psov, ktoré sú veľmi energické a vyžadujú si množstvo aktivity, iné sú zas skôr lenivé a nepotrebujú veľa pohybu. Je preto potrebné si vyberať nie len podľa plemena či fotky, ale najmä podľa odporúčaní chovateľa alebo útulku.
Starostlivosť a zdravie
Každé plemeno či typ psa si tiež vyžaduje odlišnú starostlivosť. Či už ide o nutričné potreby, starostlivosť o srsť, zdravotnú starostlivosť a ďalšie. Všeobecne napríklad platí, že krátkosrsté psy sú jednoduché na starostlivosť a údržbu, zatiaľ čo dlhosrsté psy môžu byť náročnejšie a môžu vyžadovať pravidelnú návštevu salóna. Niektoré plemená zas majú predispozíciu na rôzne zdravotné ťažkosti, kým iné sú viac odolné.
Ďalšie individuálne faktory
Okrem vyššie spomenutých tu môžu byť ďalšie faktory, napríklad:
- Alergie na zvieraciu srsť – je potrebné hľadať plemeno, ktoré nemá klasickú srsť a nepĺzne, tým pádom produkuje menej alergénov.
- Iné zvieratá v domácnosti – môžu byť nevhodné niektoré plemená a konkrétne psy, ktoré sa zle znášajú napr. s mačkami či vtákmi.
- Konkrétne aktivity – ak chcete so psom robiť konkrétnu aktivitu (napr. canicross, coursing, skijöring, dog dancing) je vhodné hľadať kompatibilné psy.
- Špeciálne potreby – ak potrebujete asistenčného psa, je potrebné hľadať plemeno vhodné na tento typ výcviku, a podobne.
To sú len niektoré z vecí, ktoré treba pri výbere psíka zvážiť. Riaďte sa preto pri jeho výbere nielen vzhľadom, ale aj ďalšími dôležitými faktormi. Len tak nájdete ideálneho štvornohého parťáka na život.