Pes a vakcinácia: Ako často očkovať proti besnote?

3. 4. 2024 · 5 minút na prečítanie

Ako majiteľ zodpovedáte za svojho psa a okrem práv máte aj povinnosti. Patria k nim napríklad pravidelné očkovania. Viete, ktoré sú povinné a ako často očkovať?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Pes a vakcinácia: Ako často očkovať proti besnote?

Ako majiteľ zodpovedáte za svojho psíka a okrem istých práv máte aj niekoľko povinností. Jednou z nich je napríklad pravidelné očkovanie či iné veterinárne úkony. Viete, ktoré z nich sa vás týkajú a ako často ich treba podstúpiť? Všetko vám prezradíme v tomto článku.

Život so psom prináša nielen radosti, ale tiež isté povinnosti. Jednou z nich je pravidelné očkovanie. Skontrolujte si preto v očkovacom preukaze vášho psíka, kedy vás čaká preočkovanie, alebo sa informujte u svojho veterinára. 

Ktoré očkovania sú povinné?

Na Slovensku je v súčasnosti povinné len jedno základné očkovanie, a to práve očkovanie proti smrteľnej besnote. Za nedodržanie intervalu očkovania (teda omeškanie či nezaočkovanie), hrozí majiteľovi psa pokuta až do výšky 400 eur. Nezaočkovaný jedinec môže byť ľahkým terčom ochorenia a zároveň hrozbou pre spoločnosť a ostatné zvieratá. Veterinári však odporúčajú aj iné dôležité očkovania, ktoré môžu ochrániť život a zdravie psíka. Tie je vhodné zvoliť podľa odporúčaní veterinára, veku psa, jeho zdravotného stavu či prostredia, v ktorom je chovaný. Ktorých ochorení sa to týka?

  • Psinka – veľmi nebezpečné a nákazlivé vírusové ochorenie spôsobené vírusom CDV (canine distemper virus). Najčastejšie sa psinkou nakazia šteniatka, ktoré ešte nie sú očkované. Existuje viacero foriem psinky (katarálna, nervová, dýchacia, gastrointestinálna či kožná) a príznaky sa začínajú horúčkou. Úmrtnosť je vysoká (až 80 %).
  • Parvoviróza – vážne vírusové ochorenie spôsobené parvovírusom typu 2, ktoré napáda bunky tenkého čreva, kostnej drene či srdca. K častým príznakom patria krvavé hnačky a zvracanie, pes rýchlo slabne, až vo väčšine prípadov dochádza k úhynu. Najnáchylnejšie sú šteňatá, preto je odporúčané ich včasné očkovanie (od 6 týždňov).
  • Vírusová hepatitída – vírusové ochorenie spôsobené psím adenovírusom, ktoré postihuje pečeň a centrálnu nervovú sústavu. Pri prenose hrajú významnú úlohu aj blchy. K hlavným príznakom patria horúčka, zvracanie, hnačka, žltačka, kŕče, očný zákal či dezorientácia.
  • Leptospiróza – bakteriálne infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria z rodu Leptospira. Podobne ako besnota je prenosné aj na človeka. Spôsobuje zlyhanie obličiek a pečene a prenáša sa cez kožu alebo sliznice. K bežným príznakom patria teplota, nechutenstvo, zvracanie, hnačka, únava, krv v moči a truse, zväčšenie lymfatických uzlín a ďalšie.

Mnohé z týchto ochorení sú smrteľne nebezpečné najmä pre šteňatá, pri ktorých sa naozaj odporúča vakcinácia. Okrem toho je potrebné dodržiavať hygienu (mnohé z ochorení sa šíria trusom a močom infikovaných jedincov) a vyhýbať sa kontaktu s divými, ako aj potulnými zvieratami. 

 

K ďalším ochoreniam, proti ktorým má zmysel psa očkovať, patria:

  • Psia chrípka
  • Lymská borelióza
  • Babezíoza
  • Leishmanióza
  • Kotercový kašeľ
na obrázku je rozkošný psík ktorého idú očkovať

Prečítajte si tiež o parazitoch, ktoré mnohé z týchto ochorení prenášajú. Okrem očkovania je vhodné sa proti nim chrániť pomocou antiparazitík.

Prečo očkovať psa? 

Očkovanie je dôležitý spôsob, ako chrániť zdravie psa pred vážnymi a život ohrozujúcimi ochoreniami. Proti mnohým z nich neexistuje iná účinná prevencia a liečba je zvyčajne náročná a málo úspešná. Mnohé z týchto ochorení pritom ohrozujú nielen psov, ale aj ľudí. Ich očkovaním tak chránite aj sami seba. Aj tu sa však nájdu odporcovia vakcinácie.

Aké sú výhody očkovania psov?

  • Ochrana psov pred život ohrozujúcimi chorobami
  • Ochrana majiteľov a verejnosti
  • Ochrana iných živočíchov
  • Prevencia je oveľa lacnejšia a účinnejšia ako liečba

Čo je besnota?

Besnota je vážne vírusové ochorenie, ktoré postihuje teplokrvné zvieratá a okrem psov, mačiek, líšiek či iných divo žijúcich cicavcov je prenosné aj na človeka. Ochorenie spôsobuje vírus nazývaný Lyssavirus a prenáša sa najmä kontaktom s infikovanými slinami - najčastejšie po uhryznutí. Častým prenášačom sú práve neočkované líšky, veverice, vlky, zajace a pod. Bežná inkubačná doba je 2 až 6 týždňov. 

líška v lese

Medzi najčastejšie symptómy nakazeného zvieraťa patria zmeny v správaní, najmä agresivita, ale tiež zvýšené slinenie, horúčka, strata chuti do jedla, slabosť či paralýza. Besnota je považovaná za smrteľnú a neliečené zviera zomiera do niekoľkých dní. Účinná liečba prakticky neexistuje. Aj preto je kľúčovým faktorom v prevencii ochorenia práve očkovanie.

Ako a ako často očkovať proti besnote?

Proti besnote je nutné očkovať psa pravidelne a riadiť sa pritom údajom v očkovacom preukaze a pokynmi veterinára. Prísne pravidlá ohľadom očkovania platia aj v zahraničí, preto vás do krajín EÚ bez platného očkovania so psom nepustia. Okrem toho musí mať zviera tiež mikročip a platný európsky pas. Proti besnote sa očkuje už od šteňaťa, pričom prvá očkovacia séria sa vykonáva vo veku 12 až 16 týždňov. Následne je nutné pravidelné preočkovanie, ktoré závisí od konkrétnej vakcíny. V minulosti bolo povinné očkovanie každý rok, teraz pozmenený zákon č 39. o Veterinárnej starostlivosti uvádza interval 1 až 3 roky podľa výrobcu vakcíny. Na Slovensku sa používa viacero vakcín proti besnote, ktoré psa chránia na 1 až 3 roky. Veterinári však často používajú kombinovanú vakcínu, ktorá naraz chráni proti viacerým ochoreniam. Psíkovi aj vám tiež ušetrí opakovanú návštevu veteriny. O cene a podrobnostiach sa informujte u vášho veterinára. Pred očkovaním by mal byť pes zdravý a odčervený, pretože niektoré parazity spôsobujú imunosupresiu, teda obmedzujú schopnosť organizmu reagovať na antigén tvorbou protilátok. Po vakcinácii je potrebné dopriať psíkovi pár dní pokoja. Môžu sa objaviť mierne vedľajšie účinky, ako zvýšená teplota, opuch v mieste vpichu, únava či nechutenstvo.

Myslite na zdravie vášho štvornohého chlpáča a nezabúdajte, že prevencia je základ.


Ďalšie články k téme Pes a vakcinácia: Ako často očkovať proti besnote?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora