Prečo sa pes trasie: Príčiny môžu byť fyzické aj psychické
Psík s triaškou zvyčajne neveští nič dobré a naznačuje, že pociťuje nejaký diskomfort. Dôvody môžu byť triviálne aj vážne. Kedy navštíviť veterinára?
Obsah článku
Trasúci sa pes nemusí znamenať len uzimenú čivavu, ale aj vážne zdravotné problémy ohrozujúce život. Aké môžu byť dôvody trasenia a kedy je potrebné vyhľadať veterinára? Prečítajte si všetko o fyzických aj psychických príčinách trasu u psov.
Psík s triaškou zvyčajne neveští nič dobré a naznačuje, že pociťuje nejaký diskomfort. Dôvody, pre ktoré sa trasie, môžu byť krátkodobé a triviálne, no niekedy môžu byť príznakom vážnych zdravotných ochorení. Dôležité je preto odhaliť príčinu tohto javu.
Prečo sa pes trasie?
Psy sa môžu triasť z rôznych dôvodov, pričom príčiny môžu byť fyzické či psychické, ale môžu súvisieť aj so zdravotným problémom. Pozrime sa na najčastejšie z nich.
Fyzické príčiny
Fyzické alebo fyziologické príčiny sú spojené s telesným stavom psa a môžu byť vyvolané rôznymi okolnosťami.
- Chlad – podobne ako u ľudí, aj u psov môže byť trasenie príznakom toho, že je im zima. Časté je to najmä u malých psov a psov s krátkou srsťou a menším množstvom tuku.
- Hypoglykémia – nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia), najmä u malých psov a šteniat, môže vyvolať trasenie.
- Svalová slabosť – triaška sa môže objaviť spolu so svalovou únavou po náročnom cvičení a pohybovej aktivite.
- Staroba – tras sa celkom bežne objavuje u starších psíkov a je vedľajším prejavom starnutia.
Psychické príčiny
- Strach – triasť sa môže tiež vystrašený pes alebo pes pociťujúci úzkosť, napríklad z neznámeho prostredia, ľudí alebo hluku (búrka či ohňostroj).
- Vzrušenie – niektoré citlivé psy sa trasú aj v prípade extrémnej radosti a vzrušenia, napríklad keď príde majiteľ domov.
Zdravotné príčiny
K tým vážnejším dôvodom patria tie zdravotné. V prípade intenzívneho a dlhodobého trasenia spojeného s ďalšími príznakmi môže ísť o veľmi vážny problém.
- Bolesť – trasenie môže byť sprievodným javom silnej telesnej bolesti, nevoľnosti či zranenia.
- Otrava – v prípade požitia toxickej látky alebo potraviny môže byť prítomné trasenie, kŕče a ďalšie neurologické prejavy.
- Infekcia – niektoré bakteriálne či vírusové infekcie (napr. parvovírus či psinka) a zápalové ochorenia postihujú nervový systém a môžu tak vyvolať aj trasenie. Často je prítomné pri horúčke.
- Vážne ochorenie – opakujúce sa alebo dlhodobé trasenie môže byť tiež príznakom vážnych a chronických ochorení, ako sú metabolické poruchy (napr. Addisonova choroba či porucha štítnej žľazy), srdcové ochorenia, porucha funkcie obličiek, neurologické poruchy (napr. epilepsia) a ďalšie.
Kedy vyhľadať veterinára
Každý majiteľ najlepšie pozná svojho psa, preto by si mal všímať zmeny v správaní a prejavoch psa. Ak sa pes bežne trasie v chladnom počasí, zrejme nepôjde o vážny problém a psíka stačí obliecť alebo prikryť. Ak sa pes trasie, keď sa bojí alebo teší, môžete sa pokúsiť príznaky zmierniť správnym výcvikom.
Ak ste sa však s trasením doteraz u svojho psa nestretli a nezdá sa vám, že by bolo prejavom chladu či emócií, je na mieste vyhľadať pomoc.
Veterinu navštívte, ak:
- sa trasenie objaví náhle a neprestáva,
- sa trasenie viackrát opakuje,
- viete, že pes zjedol nebezpečnú potravinu či látku,
- je trasenie sprevádzané ďalšími príznakmi, ako sú napríklad celková slabosť, zvracanie, hnačka, strata chuti do jedla či zmeny v správaní psa.
Len veterinár vám pomôže zistiť presnú príčinu trasu u psíka, urobiť vhodné vyšetrenia a zvoliť správne riešenie alebo liečbu. Ako vidíte, dôvodov môže byť naozaj veľa, a to od banálnych až po život ohrozujúce. Zdravie vášho psíka máte vo svojich rukách.