Ako často kúpať psa a ako to neprehnať s hygienou
Každý pes potrebuje občas trochu hygieny. Viete však, ako často ho kúpať a umývať, aby ste mu neuškodili? Poradíme vám správny spôsob a frekvenciu kúpania.
Psy sa za dlhé roky domestifikácie stali našimi vernými spoločníkmi. Nie sú už divo žijúcimi zvieratami, ale štvornohými členmi rodiny. Aj preto dnes majú trochu iné životné potreby a požiadavky ako ich divokí predchodcovia. Navyše, ak s nami žijú v jednej domácnosti, kladieme zvýšený dôraz na ich hygienu a čistotu. Ako k nej správne pristupovať a neprehnať to?
V prvom rade by sme nemali zabúdať na to, že pes je stále zviera a nie ľudské dieťa. Nie je pre neho zdravé, aby bol vždy dokonale vykúpaný a navoňaný. Sám vám to možno dá najavo, keď sa po kúpaní vyváľa v prvej zdochline, ktorú vonku nájde. Ani pri dodržiavaní určitej hygieny by ste to preto nemali preháňať a dovoliť mu udržať si svoj pach, ako aj zdravú pokožku a srsť.
Ako často kúpať psa?
Odhadnúť správnu frekvenciu kúpania môže byť ťažké. Ovplyvňujú ju totiž mnohé faktory, ako napríklad:
- Či chováme psa vonku alebo vnútri
- Či má dlhú, krátku alebo kučeravú srsť
- Špecifiká konkrétneho plemena
- Aké je ročné obdobie
- Aký je jeho zdravotný stav
- Aký je jeho životný štýl
- Aké sú naše individuálne požiadavky
Na frekvenciu kúpania má samozrejme každý odborník aj laik trochu iný názor, preto je potrebné zvážiť všetky vyššie spomenuté faktory a prispôsobiť kúpanie našim individuálnym podmienkam a potrebám. Pozrime sa však na základné odporúčania, ktoré hovoria, že:
- Psa by sme nemali kúpať častejšie ako raz za 4 až 6 týždňov.
- Vo všeobecnosti sa odporúča kúpanie psa raz za 1 až 3 mesiace.
- Psy chované prevažne vonku stačí kúpať minimálne, napríklad raz za 6 mesiacov.
- V prípade akútnej potreby (pes sa vyváľal či zablatil) kedykoľvek.
Častejšie kúpanie ako raz za mesiac môže vysušovať pokožku psa, ktorá sa tak stáva menej odolnou a náchylnejšou na rôzne kožné ochorenia. Ak sa však pes zašpiní, vyváľa alebo výrazne zapácha, je správny čas na kúpanie. Zároveň platí, že psy s dlhou či kučeravou srsťou potrebujú kúpanie a starostlivosť častejšie, a to vrátanie česania či strihania. Krátkosrsté plemená sú menej náchylné na zašpinenie a starostlivosť, preto vydržia tak bez kúpeľa dlhšie. V prípade ľahkého zašpinenia zvyčajne postačí opláchnuť labky či celé telo vlažnou vodou.
Samozrejme, každý pes je individuálny, preto je na vašom zvážení či názore veterinára, ako často ho kúpať. Ak necítite zvýšený zápach, koža psa je lesklá, zdravá a bez šupín, nie je potrebné kúpanie. Vtedy môžete intervaly medzi kúpaním pokojne predĺžiť. Riaďte sa tiež ročným obdobím a nekúpte psa zbytočne v zime. Môže ľahšie prechladnúť a koža a srsť strácajú ochranný maz.
Aký šampón použiť pri kúpaní psa?
Okrem správnej frekvencie kúpania je dôležité zvoliť tiež správny prípravok. Aj tu existuje mnoho názorov a odporúčaní. Psa by ste mali umývať výlučne šampónom určeným pre psov. Použiť ľudský šampón môže znieť ako dobrý nápad, no neodporúča sa to. Má totiž iné pH a môže pokožku psa vysušiť či podráždiť. Ak preto nie ste v núdzi, ľudskú kozmetiku na psa nepoužívajte.
Nie vždy je však nutné použiť šampón. V prípade, že je pes len mierne zablatený z daždivého počasia či behania po lese, stačí použiť čistú vodu. Zo psa tak zmijete hlinu a bahno, no nezmijete ochrannú tukovú vrstvu. To isté platí pre pravidelné umývanie labiek po prechádzke. Stačí ich len opláchnuť vodou a osušiť. Čo v prípade psov s alergiami a kožnými ochoreniami? Tu si dávajte veľký pozor na to, čo na psa použijete.
Siahnite pre špeciálne šampóny určené na konkrétny problém alebo sa poraďte s veterinárom. Na trhu už nájdete množstvo druhov šampónov pre psy s citlivou pokožkou, hypoalergénne, antiparazitické, antibakteriálne a ďalšie.
Ako postupovať pri kúpaní?
- Skontrolujte kožu a srsť – pred samotným kúpaním poriadne prezrite telo psa a všímajte si, v akom stave je srsť a koža, či nie je suchá, šupinatá, začervenaná, či nemá pes vypadané miesta, parazity alebo povrchové odreniny.
- Prečešte srsť – ak sú koža a srsť v poriadku, vezmite kartáč alebo hrebeň pre psa a poriadne srsť prečešte. Nielenže tak uvoľníte vypadané chlpy, ale aj prípadné hrubé nečistoty.
- Použite vodu a šampón – najskôr psa poriadne opláchnite pomocou sprchy, následne napeňte pomocou šampónu pre psov. Môžete použiť aj špeciálnu masážnu rukavicu, aby sa šampón dostal až ku koži.
- Poriadne opláchnite – napenenú srsť poriadne opláchnite, aby na nej nezostali žiadne zvyšky šampónu. Ak bola srsť príliš znečistená alebo je hustá, môžete proces šampónovania zopakovať.
- Dôkladne osušte – po kúpeli psa osušte pomocou uteráka a ak je to možné, nechajte voľne uschnúť na vzduchu mimo prievanu. V zime počkajte s venčením niekoľko hodín, aby pes neprechladol. V prípade potreby použite fén, no vyhnite sa príliš horúcemu vzduchu.
- Ďalšia hygiena – využite čas schnutia na ďalšiu starostlivosť. Prezrite a vyčistite psovi ušká a zuby či ostrihajte pazúriky.