Máte doma energické plemeno? Skúste behanie so psom či canicross

4. 10. 2024 · 5 minút na prečítanie

Ak vám nerobí problém trochu sa zapotiť, beh so psom môže byť ideálnou aktivitou. Zistite, aké sú výhody canicrossu, pre koho je vhodný a čo k nemu potrebujete.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Máte doma energické plemeno? Skúste behanie so psom či canicross

Energický pes vyžaduje množstvo pohybu a pravidelný tréning, ktorý zamestná jeho telo aj hlavu. Existuje však mnoho psích športov, ktoré vám v tom pomôžu. Canicross je jedným z tých, pri ktorom si vybuduje kondíciu nielen pes, ale aj jeho pán. Zhrnuli sme pre vás všetko, čo o tomto skvelom športe potrebujete vedieť.

Ak ste fanúšikom behu a nerobí vám problém trochu sa zapotiť, beh so psom pre vás môže byť ideálnou aktivitou. Ak máte chuť, začať môžete už aj dnes. Poďme však pekne po poriadku a najskôr si povedzme, čo vlastne ten beh so psom alebo canicross je. Nejde totiž o len tak hocijaký beh, ale má svoje pravidlá a špecifiká.

Čo je canicross

Canicross (alebo tiež dogtrekking) je športová disciplína, pri ktorej bežec beží so psom pripútaným na opasku pomocou špeciálneho vodítka s amortizérom, ktorý tlmí ťah. Tento šport pochádza z Európy a pôvodne sa používal ako tréningová metóda pre musherské psy (psy zapriahnuté v saniach), ako sú psy plemien sibírsky husky či aljašský malamut. Canicross sa však postupne stal obľúbeným medzi bežcami takmer na celom svete, ktorí chcú športovať so svojimi psami.

Základom tejto disciplíny je spolupráca medzi človekom a psom. Pes je vedený vpredu a ťahá bežca, čím pomáha zvyšovať rýchlosť a intenzitu behu. Canicross je vhodný pre široké spektrum plemien psov, malých aj veľkých. Je však dôležité, aby bol pes zdravý, fyzicky zdatný a dobre trénovaný. To isté platí pre človeka. Samozrejme, kondíciu a správnu techniku behu je možné získať časom.

Aké sú výhody behania so psom

Spoločné behanie vám prinesie nielen veľa zábavy a potu, ale aj ďalšie významné benefity, a to ako pre psa, tak aj pre človeka.

Výhody pre psa

  • Fyzická aktivita – canicross je skvelý spôsob, ako udržať psa v dobrej fyzickej kondícii. Posilní jeho svalstvo, zlepší vytrvalosť a podporí celkové zdravie.
  • Mentálna stimulácia – beh v rôznorodom prírodnom prostredí poskytne psovi množstvo podnetov a podporí jeho mentálny rozvoj.
  • Posilnenie väzby – pravidelná spoločná aktivita posilní vzťah medzi pánom a psom, zlepší vzájomnú komunikáciu a dôveru.
  • Prevencia hyperaktivity – náročná fyzická aktivita je skvelou prevenciou nežiadúceho správania, akým je hyperaktivita, reaktivita či úzkosť. Unavený pes je šťastnejší pes.

Výhody pre človeka

  • Zlepšenie kondície – zrejme netreba hovoriť o tom, že pravidelný kardio tréning vám pomôže vybudovať kondíciu, podporí zdravie vášho srdca, pľúc a pohybového aparátu.
  • Redukcia stresu – fyzická aktivita v prírode a na čerstvom vzduchu pomôže eliminovať nahromadený stres a zlepšiť vaše duševné zdravie.
  • Spoločenský aspekt – okrem toho, že budete tráviť čas s vaším verným parťákom, môžete stretávať ďalších bežcov, prihlásiť sa do klubov a budovať nové priateľstvá.
  • Motivácia a nové ciele – tým, že získate bežeckého partnera a môžete sa spoločne zlepšovať, získate motiváciu do nových cieľov a výziev.

Ako vidíte, tento šport má toľko výhod, že by bola škoda to neskúsiť. 

Pre aké plemená je vhodný beh so psom

Mnoho ľudí má voči športom predsudky a myslia si, že sú určené len pre úzku skupinu ľudí - chudých, vysokých či s dobrou kondičkou. Podobne to môžu vnímať aj u psov a obávať sa, že to ich pes nezvládne. V skutočnosti je však canicross vhodný takmer pre každého zdravého psa bez ohľadu na plemeno. Treba však zvážiť niekoľko faktorov:

  • Zdravotný stav psa – ak je váš pes zdravý a má zdravé kĺby, nemali by ste mať problém. Ak si nie ste istí jeho stavom, konzultujte to s veterinárom.
  • Vek psa – mladé psy (mladšie ako 12-18 mesiacov v závislosti od plemena), ktoré ešte rastú, by nemali byť zaťažované. S canicrossom preto počkajte, kým budú ich kĺby úplne vyvinuté.
  • Povahu psa – ťažko budete skúšať canicross so psom, ktorý je vyslovene gaučový povaľač alebo ho behanie jednoducho nebaví.

Napriek tomu, že môžete behať so psami rôznych plemien, existujú také, ktoré sú majú pre tento šport lepšie predispozície a vlohy. Neznamená to však, že nemôžete behať s teriérom či krížencom.

Najvhodnejšie plemená pre canicross

  • Severské plemená, ako sú sibírsky husky a aljašský malamut, ktoré boli pôvodne využívané v záprahoch a teda majú ideálne predispozície na ťahanie.
  • Pracovné a lovecké plemená, ako sú belgický ovčiak, maďarská vizsla, border kólia, retríver či jack russel teriér.
  • Chrty, ako sú anglický chrt, vipet či saluki.
muz beha so psom

Nezabúdajte však, že každý pes je jedinečný a neznamená to, že keď patrí k vyššie spomenutým plemenám, musí canicross automaticky milovať. Je tam však veľký predpoklad, že v ňom bude dobrý.

Ako začať behať so psom

Rozhodli ste sa, že si beh so psíkom skúsite? Skvelé, stačí vám k tomu len pár vecí. Postupujte trpezlivo a systematicky krok za krokom.

Správna výbava

V prvom rade budete potrebovať vhodné vybavenie na canicross. Behať môžete samozrejme aj so psom navoľno, no nepôjde už o skutočný canicross či dogtrekking. K nemu budete potrebovať špeciálny opasok pre bežca, postroj pre psa a vodítko s amortizérom, ktorý tlmí nárazy spôsobené ťahaním.

Základy

Naučte psa základné povely, ktoré sú potrebné pre spoločnú komunikáciu počas behu. Patria k nim: štart alebo go, vpravo (džii), vľavo (hoo), pokračuj, zmena tempa, stáť alebo stop. Pri každom povele si môžete sami určiť slovo, ktoré vám vyhovuje.

Správne miesto

Vyberte si vhodné miesto na tréning, ktoré nie je príliš rušné a pes nebude rozptyľovaný množstvom ľudí a psov. Zvoľte lesnú alebo poľnú cestu s nenáročným terénom, ktorá nezaťaží kĺby. Miesto by zároveň malo byť bezpečné bez pohybu áut.

Tréning

S tréningom môžete začať hneď, no určite bude jednoduchšie, keď bude pes aspoň trochu ovládať povely. Tie budete ďalej zdokonaľovať počas tréningu. Začnite krátkymi úsekmi a striedajte beh s chôdzou. Postupne môžete dĺžku trate a čas predlžovať. Dôležitá je najmä pravidelnosť. Snažte sa psa zbytočne nepreťažovať a záťaž pridávajte pomaly.

Výživa a hydratácia

Uistite sa, že má pes dostatočný prísun vody pred, počas aj po behu. Pre tréning voľte radšej chladnejšie počasie ako horúčavy. Nezabudnite na kvalitnú stravu, prípadne pridajte výživové doplnky pre zdravie pohybového aparátu. Do vrecka pribaľte pamlsky pre odmenu a motiváciu psa.


Buďte však hlavne trpezliví a neklaďte na seba ani na psa prehnané požiadavky. Nezabúdajte, že beh má byť v prvom rade potešením zo spoločne stráveného času. Držíme vám palce!


Ďalšie články k téme Máte doma energické plemeno? Skúste behanie so psom či canicross

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie