Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

25. 8. 2015 · 6 minút na prečítanie

Bodnutie hmyzom väčšinou nebýva nebezpečné, avšak v prípade ôs, včiel, či sršňov môže ísť aj o život. To v prípade, ak ste alergickí na ich jed.

Mgr. Lucia Kurcinová
Mgr. Lucia Kurcinová
Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

 

V lete a na jeseň lieta vzduchom veľké množstvo hmyzu. Iba málo druhov má však schopnosť bodnúť nás. Mohli by sme ich rozdeliť na dve základné skupiny.

 

Do prvej skupiny patria komáre, ovady, či kliešte – teda hmyz, ktorý sa živí našou krvou. Komáre a ovady nie sú nebezpečné, nanajvýš sú otravné. Horšie je to s kliešťami – sú často prenášačmi nielen kliešťovej encefalitídy ale aj lymskej boreliózy. Tieto ochorenia môžu byť smrteľne nebezpečné a preto je potrebná najmä ochrana pred prisatím kliešťa.

Druhá skupina sú osy, včely a sršne. Čiže hmyz, ktorý bodne iba vtedy ak sa cíti ohrozený. Tu si však treba uvedomiť, že ohrozenie môže predstavovať aj pohyb rukou a podobne. Opatrní by mali byť najmä tí, ktorí sú na ich jed alergickí.  

Ako sa prejavuje bodnutie?

Ako prvý prejav spozorujeme opuch v mieste vpichu. Nasleduje svrbenie a sčervenanie. Pri väčšine bodnutí nedochádza k ďalším prejavom. V krajnom prípade však hrozí alergická až anafylaktická reakcia.

Liečba bodnutia bez alergickej reakcie

  • Ošetrenie oblasti vpichu – v prípade, ak žihadlo ostalo v rane, je ho treba vytiahnuť.
  • Bolesť aj opuch zníži schladenie miesta ľadom.
  • Pomáha aj priloženie krúžku citróna, cibule alebo octového obkladu.
  • Ošetrenie miesta gélom s účinnou látkou, ktorá zmierni svrbenie a zápal.

    Bežné bodnutie poznáme, ale ako vyzerá alergická reakcia? Tu je prehľad 6 najčastejších prejavov.


    1. Svrbenie, jemné vyrážky na rôznych častiach tela.
    2. Nevoľnosť.
    3. Opuch pier, krku a tváre.
    4. Zrýchlený tep.
    5. Výrazný pokles krvného tlaku.
    6. Poruchy vedomia až šok.

    Najzávažnejší prejav je anafylaktický šok, ktorý môže ohroziť život.

    Anafylaktický šok býva následkom extrémnej alergickej reakcie. Prejaví sa zrýchleným dýchaním, vysokým pulzom až stratou vedomia. Veľmi častý je opuch, najmä v oblasti tváre a krku, pri opuchu dýchacích ciest je sťažené dýchanie. Pacienta vždy ukladáme do protišokovej polohy (leží na chrbte, nohy má zdvihnuté nad úrovňou hlavy).


    Čím potrieť „štípanec“?

    Pri liečbe bežných poštípaní sa používajú najmä chladivé gély. Gél s účinnou látkou dimetindén rýchlo preniká do kože a tak rýchlo uľaví pri svrbení do niekoľkých minút. Bráni účinku histamínu, čo je látka uvoľňujúca sa počas alergickej reakcie. Nemá sa používať na veľké plochy. Gél s obsahom difenhydramínu ešte aj utlmí bolesť. Gély sa nanášajú až 4-krát denne, sú určené pre dospelých a deti od dvoch rokov. Problémy po bodnutí hmyzom pomôže vyriešiť aj gél s prírodnými výťažkami z nechtíkarumančeka. Je vhodný aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

    K poštípaniu dochádza pomerne často najmä v lete. Chrániť sa môžeme tým, že sa vyhýbame miestam s vysokým výskytom hmyzu, nosíme vhodné oblečenie či obuv a obmedzujeme konzumáciu jedla v prírode. Vhodné je použitie repelentov. Ochranu netreba podceňovať hlavne u malých detí alebo alergikov. Ak sa reakcia na uštipnutie vyvíja neobvykle, je treba vždy kontaktovať lekára. K reakciám dochádza aj oneskorene, formou zápalov alebo škvŕn na koži, takže je vhodné sledovať miesto vpichu ešte niekoľko dní po bodnutí.

      Ďalšie články k téme Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

      O autorovi
      Mgr. Lucia Kurcinová
      Mgr. Lucia Kurcinová
      Čítať viac od autora
      O autorovi
      Mgr. Lucia Kurcinová
      Mgr. Lucia Kurcinová
      Čítať viac od autora