Naštartujte sa po zime s jarným detoxom

6. 4. 2023 · 5 minút na prečítanie

Jar klope na dvere, dni sa postupne predlžujú a slnečné svetlo pribúda... Avšak cítite sa napriek tomu stále unavení? Možno pociťujete „jarnú únavu.“ Práve toto obdobie je ideálnym časom na detoxikáciu organizmu pomocou rôznych očistných kúr či výživových doplnkov. 

PharmDr. Mária Meščanová
PharmDr. Mária Meščanová
Naštartujte sa po zime s jarným detoxom

Jar klope na dvere, dni sa postupne predlžujú a slnečné svetlo pribúda... Avšak cítite sa napriek tomu stále unavení? Možno pociťujete jarnú únavu. Práve toto obdobie je ideálnym časom na detoxikáciu organizmu pomocou rôznych očistných kúr či výživových doplnkov. V článku sa dozviete, či je detoxikácia naozaj potrebná, pre koho je vhodná  či to, čo zaradiť do jarného jedálnička.

Detoxikácia (očista) organizmu je proces, ktorým sa naše telo snaží zbaviť toxínov, ktoré mu nie sú vlastné. Medzi toxíny patria ťažké kovy, ako napríklad olovo, pesticídy, nekvalitná kozmetika, lieky, ale aj látky zo znečisteného ovzdušia či cigaretový dym. Za normálnych okolností sa naše telo dokáže očistiť samo. Hlavným detoxikačným orgánom v našom tele je pečeň. Okrem pečene sa na detoxikácii podieľajú aj črevá, obličky, pľúca a koža.

V hlavnej úlohe pečeň

Pečeň je pre človeka životne dôležitý orgán. Podieľa sa na čistení krvi, ovplyvňuje krvnú zrážanlivosť a tvorí plazmatické bielkoviny. Zúčastňuje sa na metabolizme lipidov premenou cholesterolu na žlčové kyseliny, čím napomáha tráveniu tukov a ovplyvňuje príjem vitamínov rozpustných v tukoch.  Slúži ako zásobáreň glykogénu, železa, niektorých vitamínov skupiny B a má termoregulačnú funkciu. Ak je naša pečeň preťažená, môžeme mať rôzne tráviace ťažkosti (plynatosť, pocit plnosti), vysoké hladiny cholesterolu v krvi, bolesť hlavy, chrbtice či svrbenie kože.

Pri jarnej detoxikácii je preto potrebné zamerať sa na posilnenie funkcie pečene, a to predovšetkým úpravou jedálnička, obmedzením prijímania alkoholu a dodržiavaním pitného režimu. Čo všetko by mala zahŕňať úprava jedálnička? Mali by ste prioritne vylúčiť mastné, vyprážané a sladené jedlá. Ideálna je konzumácia dusených potravín, listovej a horkej zeleniny (čakanka, brokolica, kel, kapusta) či ovocia. Vhodná je konzumácia ľahko stráviteľných bielkovín prítomných v rybách, strukovinách, obilninách a semienkach. Pri výbere sacharidov by sme mali siahať po tých, ktoré majú nízky glykemický index (huby, paradajky, paprika, listová zelenina, mrkva, grapefruit, čerešne, slivky, fazuľa, šošovica, sója,...).

Z rastlinných prípravkov je mimoriadne vhodný pestrec mariánsky. Hlavnou účinnou látkou tejto bylinky je sylimarín, ktorá má antioxidačný účinok, zabraňuje väzbe toxínov na pečeňové bunky a stabilizuje bunkové membrány. Zabraňuje aj syntéze cholesterolu v pečeni a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus tukov. Taktiež podporuje syntézu bielkovín potrebných na regeneráciu poškodených pečeňových buniek. Plody pestreca mariánskeho sú vo vode málo rozpustné, preto ich treba pri príprave čajoviny rozdrviť na prášok. Oveľa vhodnejšou liekovou formou sú tablety alebo kapsuly, ktoré je ale potrebné užívať dlhšiu dobu (3 mesiace až rok).

Pre správne fungovanie obličiek je nevyhnutná hydratácia. Dospelý človek by mal denne prijať 1,5 až 2 litre tekutín. Ideálna je čistá voda, jemne perlivé minerálky a nesladené bylinkové čaje. Detoxikácii určite nepomôžu sladené nápoje či džúsy. Funkciu obličiek podporia aj bylinky s močopudným účinkom, ako sú praslička, žihľava či breza. Avšak užívanie týchto diuretických zmesí by nemalo presiahnuť obdobie 2 týždňov.

Rady pri detoxikácii pečene:

  • Dôležitý je príjem zásadotvorných a kyselinotvorných potravín. Vyberajte si potraviny, ktoré majú prevažne zásadotvorný účinok (odporúčaný je pomer 3:1).
  • V domácnosti by vám nemal chýbať cesnak, zelená listová zelenina (rukola, špenát, hlávkový šalát, púpava, čakanka), reďkovka, brokolica, kapusta, vlašské orechy či avokádo.
  • Medzi kyselinotvorné potraviny vo všeobecnosti môžeme zaradiť potraviny živočíšneho pôvodu, preto by sme sa pri detoxikácii mali orientovať na rastlinnú stravu.
  • Okrem bežných potravín môžeme do jedálnička zaradiť aj zelené superpotraviny, ako sú zelený jačmeň, chlorella a spirulina, ktoré obsahujú veľký podiel vitamínov (najmä vitamínov skupiny B) a minerálov (vápnik, železo, zinok, selén). Priaznivo pôsobia na očistenie organizmu, urýchľujú metabolizmus, redukujú zlý cholesterol a napomáhajú pri znižovaní hmotnosti.
Výber potravín je kľúčový

Probiotiká vs. prebiotiká

Počas jarnej detoxikácie netreba zabúdať ani na podporu črevného slizničného imunitného systému probiotikami, prebiotikami a omeganenasýtenými mastnými kyselinami. Probiotiká sú mikroskopické organizmy osídľujúce naše črevo a sú dôležité pri spracovaní potravy a trávení. Okrem toho ovplyvňujú aj imunitné funkcie, podieľajú sa na syntéze vitamínu K a zneškodňujú patogénne baktérie. Prebiotiká sú látky sacharidovej povahy, ktoré sú fermentované baktériami hrubého čreva. Podľa toho, do akej miery môžeme prebiotiká fermentovať, rozlišujeme rozpustnú a nerozpustnú vlákninu. Rozpustná vláknina (inulín, pektín, guarová guma) znižuje cholesterol, reguluje hladinu cukru v krvi a podporuje rast prospešných baktérií v čreve. Nerozpustná vláknina (celozrnné potraviny, otruby, strukoviny) na seba viaže veľký podiel vody a urýchľuje črevnú pasáž.

Okrem dodržiavania pravidiel zdravého životného štýlu je pri detoxikácii nevyhnutné zaradiť pravidelnú fyzickú aktivitu. Pohybovou aktivitou podporujeme činnosť lymfatického systému, čím sa naše telo zbavuje škodlivých látok formou potu, moču, ale aj dýchaním. Pri detoxikácii je najvhodnejšia pravidelná fyzická aeróbna aktivita trvajúca asi 30 až 40 minút, trikrát až štyrikrát týždenne. Či si už vyberiete chôdzu, beh, tanec, skupinové cvičenia alebo silový tréning, pamätajte, že to robíte pre seba a musí vás to baviť.

Nevyhnutnosťou je aj kvalitný spánok, ktorý by mal v ideálnom prípade trvať približne 8 hodín. Dôležité je vyhýbať sa stresu a nájsť si čas na relaxáciu. Ako zdraviu prospešný spôsob relaxácie je saunovanie. Podľa odborníkov sa za 30 minút saunovania vylúči toľko odpadu, koľko naše obličky normálne spracujú za 24 hodín. Pri potení sa z tela vylučujú toxické látky, dochádza k prekrveniu pokožky, svalstva a prečisťuje sa aj dýchanie. Saunovanie podporuje aj tvorbu protilátok a obranyschopnosť organizmu.

Je detox pre každého?

Aj keď očista tela od toxických látok napomáha funkcii pečene, obličiek či čreva, nie je vhodná pre každého. Detoxikácii by sa mali vyhnúť hlavne tehotné, dojčiace ženy a pacienti, ktorí trpia akýmikoľvek chronickými ochoreniami. Netreba zabúdať ani na fakt, že pestrou a vyváženou stravou, pravidelným pohybom a spánkom sa naše telo dokáže detoxikovať samo.

Ďalšie články k téme Naštartujte sa po zime s jarným detoxom

O autorovi
PharmDr. Mária Meščanová
PharmDr. Mária Meščanová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Mária Meščanová
PharmDr. Mária Meščanová
Čítať viac od autora

Upozornenie