Naozaj stačí na vyčistenie pleti len micelárna voda?

15. 10. 2018 · 3 minúty na prečítanie

Dôkladná péče o pleť vždy vyžadovala viackrokový proces. Micelárna voda, ktorá sa pred 25 rokmi stala populárnou, ponúka okamžité a pohodlné odlíčenie a vyčistenie pleti v jednom kroku. Avšak, je otázka, či je toto čistenie skutočne dostačujúce?

PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Naozaj stačí na vyčistenie pleti len micelárna voda?

Dôkladná starostlivosť o pleť bola vždy zdĺhavý viackrokový proces. Keď sa pred 25 rokmi objavila micelárna voda, okamžite sa stala hitom. Veď odlíčiť a vyčistiť pleť v jednom kroku je tak pohodlné. Avšak je takéto čistenie skutočne postačujúce?

Základom starostlivosti o pleť je jej čistenie. Ráno aj večer.

Lenže opláchnutie vodou nestačí. Maz sa v nej nerozpustí a odstráni sa len malé množstvo nečistôt. Okrem toho, chlór pokožku dráždi a vysušuje. Tradičná ,očista by preto mala zahŕňať použitie viacerých prípravkov. V prvom kroku sa odstraňuje očné líčenierúž. Na očné partie sú určené špeciálne ,odličovače, ktoré rešpektujú citlivosť tejto oblasti. Na make-up z tváre sa používajú čistiace pleťové mlieka alebo krémy. Pôsobia tak, že rozpúšťajú väzby medzi pokožkou a kozmetickým pigmentom.

 

Dôležitá je aj technika čistenia.

Nečistoty treba odstraňovať jemne, tak, aby sa pokožka zbytočne nenaťahovala, nedrhla a nedráždila. Kozmetičky preto odporúčajú čistiace prípravky jemne vmasírovať do celej tváre a následne očistiť navlhčeným uterákom alebo tampónom. Pre úplne očistenie je vhodné postup zopakovať. Na záver sa používa tonikum. Nevýhodou tohto postupu je časová náročnosť a potreba niekoľkých rôznych kozmetických prípravkov. Navyše, trenie pokožky môže citlivú pleť podráždiť. V konečnom dôsledku však môžeme byť spokojné, že sme pre svoju pleť spravili maximum. 

 

 

... a potom sú tu ešte micelárne vody.
Tie sľubujú odlíčenie, hĺbkové čistenie a hydratáciu v jedinom kroku. Stačí len naniesť na vatový tampón a zotrieť. Dokonca bez nutnosti oplachovania. Ako to celé funguje? Základom sú micely - mikroskopické molekuly, ktoré na seba prichytávajú nečistoty (make-up, prach, pot, kožný maz) a tak ich odstraňujú. V tomto spočíva rozdiel medzi micelárnymi a odličovacími vodami, ktoré nečistoty len zotierajú. Ideálna micelárna voda má jedinečné fyziologické pH, preto sa nemusí oplachovať. Je bez alkoholu a parabénov. Kvalitné ,,micelárky“ chránia pred vysúšaním a pleť upokojujú, sú hypoalergénne. Ich zloženie je prispôsobené typu pleti. Normálnu pleť dôkladne čistia a hydratujú. Pri problematickej sa používajú výrobky s obsahom zinku, pričom nevysušujú, len odstraňujú prebytočný maz. Zinok urýchľuje hojenie a znižuje riziko infekcie. Vody určené na suchú pleť bývajú obohatené o hydratačné zložky a upokojujúce látky na citlivú pokožku zabraňujú jej podráždeniu.

Stačí alebo nestačí používať len micelárnu vodu?
Niektorí odborníci tvrdia, že problémom môže byť nadmerné odmastenie pleti, poškodenie ochrannej funkcie a narušenie prirodzeného biofilmu. Pokožka môže byť po častom používaní suchá, stiahnutá a stenčená. Iní naopak argumentujú, že čistenie je rýchle a najmä bez zbytočného mechanického dráždenia. Praktické sú hlavne pricestovaní.

Každá pleť je jedinečná a každej vyhovuje niečo iné. Niektorej skutočne stačí len micelárna voda, iná sa bude cítiť komfortne až po dôkladnom očistení kombináciou prípravkov. Okrem toho je dôležité pleť po každom vyčistení nakrémovať. A myslieť na to, že na kvalitu pokožky má vplyv aj pitný režim, stravovanie, spánok a psychická pohoda.

O autorovi
PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Čítať viac od autora