Pitný režim
Prečo je dôležité doplňovať tekutiny?
Pre naše zdravie je nutné udržiavať rovnováhu medzi príjmom a výdajom tekutín. Človek denne vylúči približne 2,5 litra vody a aby tieto straty doplnil, musí vodu prijímať - najmä pri cestovaní a v horúcich letných mesiacoch je potrebné piť viac. Nedostatok tekutín je nebezpečný pre každého človeka, bez ohľadu na vek a pohlavie. Znížený príjem vody spôsobuje dehydratáciu (odvodnenie organizmu). Najčastejšie k dehydratácii dochádza pri malom príjme tekutín, hnačke, vracaní alebo pri namáhavom fyzickom výkone sprevádzanom silným potením. U malých detí je príjem a výdaj tekutín 4–5x vyšší než u dospelého človeka. Preto dochádza u detí k dehydratácii omnoho rýchlejšie. Dehydratáciou sú ohrození i starší ľudia.
Koľko tekutín je vhodné za deň vypiť?
Prvým príznakom nedostatku tekutín býva smäd. Ten už je však varovným signálom, pretože sa objavuje až v okamihu, keď telo stratilo 1 – 2 % tekutín. To znamená, že je nutné piť, aby k pocitu smädu vôbec nedošlo. Za bežných podmienok je možné dennú potrebu tekutín vypočítať týmto jednoduchým spôsobom: 0,5 litra na každých 15 kilogramov hmotnosti. To znamená, že ak vážite 70 kg, vypočítate svoju priemernú dennú potrebu tekutín takto:
70 : 15 = 4,7 → 4,7 × 0,5 = 2,3 litra
To je však priemerná potreba tekutín. V mnohých situáciách, najmä v lete, je potrebné piť ešte viac.
Aké nápoje sú vhodné?
- Čistá voda.
- Neperlivé vody.
- Vodou riedené ovocné a zeleninové šťavy.
- Nesladené a nie príliš silné čaje (ovocný, prípadne v obmedzenej miere zelený čaj).
- Dojčenské vody.
- Bylinné čaje (tie je však vhodné piť iba krátkodobo a striedať ich).
- Polievka by mala byť súčasťou jedla.
Aké nápoje sú menej vhodné?
- Stredne a silne mineralizované vody. Denný príjem týchto minerálnych vôd by nemal presiahnuť 0,5 litra. Rovnako ako pri bylinných čajoch je vhodné ich striedať.
- Sladké limonády, ochutené minerálne vody, nektáre.
- Mlieko a kakao.
- Káva, nápoje obsahujúce kofeín a alkohol.
Dlhodobý silný pocit smädu, ktorý pretrváva i pri dostatočnom príjme tekutín, môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia, napríklad diabetu (cukrovky). Preto v prípade akýchkoľvek pochybností navštívte svojho ošetrujúceho lekára.