Jeden (zaočkovaný) za všetkých, všetci za jedného

30. 3. 2021 · 2 minúty na prečítanie

Očkovanie predstavuje jednoduchú, bezpečnú a efektívnu možnosť ochrany pred infekčnými chorobami, ktoré každý rok zachráni viac ako tri milióny ľudí podľa odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie.

PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Jeden (zaočkovaný) za všetkých, všetci za jedného

Zavedenie očkovania môžeme považovať za jeden z najväčších míľnikov v histórii medicíny.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že vakcíny zachránia každý rok viac ako tri milióny ľudí, pretože očkovanie predstavuje jednoduchú, bezpečnú a efektívnu možnosť ochrany pred infekčnými chorobami. Princíp očkovania spočíva v aplikácii maličkého množstva zložiek pochádzajúcich z pôvodcu ochorenia do organizmu. Tieto látky v ľudskom tele nevyvolávajú ochorenie, ale stimulujú imunitný systém k tvorbe protilátok. Tie následne chránia organizmus pred skutočným pôvodcom choroby. Väčšina vakcín sa podáva injekčne, no napríklad vakcínu proti rotavírusom deti užijú ústami. Na Slovensku je očkovanie rozdelené na povinné a nepovinné. Kým povinné očkovanie chráni deti a dospelých pred desiatimi vážnymi ochoreniami, nepovinné očkovanie môže poskytnúť účinnú ochranu napríklad proti chrípke alebo proti kliešťovej encefalitíde.

Každé očkovanie predstavuje veľký zásah do imunitného systému, preto pred podaním vakcíny treba zhodnotiť zdravotný stav. Medzi najčastejšie príčiny odkladu očkovania zaraďujeme akútne vírusové a bakteriálne ochorenia či iné závažné ochorenia, napríklad poruchy imunity a akútne alergické reakcie. 

Po každom očkovaní sa môžu objaviť prejavy, akými sú opuch, začervenanie, prípadne bolestivosť v mieste vpichu alebo zvýšená teplota. Tieto príznaky zvyčajne odznejú do dvoch dní po podaní vakcíny.

Heslo: „Jeden za všetkých, všetci za jedného!“  by pokojne mohlo byť synonymom označenia kolektívna imunita. Ak sa zaočkujeme, nechránime tým len seba, ale aj naše okolie. 

Očkovanie

Niektorí pacienti s vážnymi ochoreniami, ktorí nemôžu byť pre svoj zdravotný stav alebo vek zaočkovaní, sú odkázaní len na túto nepriamu formu ochrany. Ak je veľa ľudí v komunite očkovaných, patogén sa ťažko šíri. Čím viac je očkovaných, tým menej je pravdepodobné, že ľudia, ktorí nemôžu byť chránení očkovaním, sa dostanú do kontaktu s pôvodcom ochorenia. Kolektívna imunita nachádza svoje uplatnenie len pri tých ochoreniach, ktoré sa prenášajú z človeka na človeka. Napríklad tetanus spôsobuje baktéria nachádzajúca sa v pôde a neprenáša sa z človeka na človeka. Nezaočkovaní ľudia v tomto prípade nemôžu byť chránení kolektívnou imunitou. 

Náš imunitný systém má veľmi dobrú pamäť. Jeho kontakt s jednou alebo s niekoľkými dávkami vakcíny nám dokáže zabezpečiť ochranu na roky, desaťročia alebo na celý život. Nezabúdajme, že myslieť na prevenciu je vždy lepšie, ako liečiť samotné ochorenie potom, čo k nemu dôjde.

Autor: PharmDr. Michal Trgo, farmaceut z lekárne Dr. Max Stará Turá

Ďalšie články k téme Jeden (zaočkovaný) za všetkých, všetci za jedného

O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora

Upozornenie