Aké sú povinné a nepovinné očkovania detí?

26. 5. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Zvažujete, či dieťa očkovať? Neberte toto rozhodnutie na ľahkú váhu, môže totiž ovplyvniť jeho život i v dospelosti.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Aké sú povinné a nepovinné očkovania detí?

Už v prvých mesiacoch života dieťatka sa stretávame s pojmom očkovanie alebo vakcinácia. Očkovanie je najúčinnejšia ochrana pred vážnymi infekčnými ochoreniami. Na Slovensku je očkovanie rozdelené na povinné a nepovinné.

 

Funguje tak, že sa do organizmu aplikuje maličké množstvo zložiek pochádzajúcich z pôvodcu ochorenia. Tieto látky však v organizme nevyvolajú ochorenie, ale stimulujú imunitný systém, ktorý odpovedá tvorbou protilátok. Tie potom chránia organizmus pred skutočným pôvodcom choroby. Na Slovensku je očkovanie rozdelené na povinné a nepovinné.

Aké sú povinné očkovania?

Plošne sa očkuje nasledujúcimi vakcínami, chránia deti pred 10 ochoreniami:

a) hexavalentná vakcína - chráni pred 6 ochoreniami, medzi ktoré patrí:

● diftéria (záškrt),

● tetanus,

● pertusis (čierny kašel),

● hemofilová infekcia,

● poliomyelitída (detská obrna),

● hepatitída (žltačka) typu B,

b) pneumokoková vakcína - chráni pred vážnymi pneumokokovými infekciami,

c) MMR vakcína - proti osýpkam, mumpsu a rubeole.

Nepovinné očkovania - aké sú možnosti?

Nepovinné alebo odporúčané očkovanie ochraňuje dieťa pred ďalšími vážnymi infekčnými ochoreniami. Ich aplikácia sa však viaže na požiadanie rodiča a zhodnotenie ošetrujúceho lekára.

Na trhu sú aktuálne viaceré vakcíny, napríklad proti:

● rotavírusovým ochoreniam,

● vírusovej hepatitíde A,

● chrípke,

● varicelle (ovčie kiahne),

● meningokokovým infekciám,

● HPV - ľudskému papilomavírusu,

● kliešťovej encefalitíde.

 

Každé očkovanie však predstavuje veľký zásah do imunitného systému dieťaťa, preto treba pred samotným očkovaním zhodnotiť jeho zdravotný stav, prípadne pristúpiť k odkladu očkovania.

Najčastejšími príčinami odkladu očkovania sú:

● akútne ochorenia (vírusové, bakteriálne...),

● iné závažné ochorenia (poruchy imunity, poruchy látkovej výmeny, poruchy centrálneho nervového systému, akútne alergické reakcie...).

 

 

Po každom očkovaní sa môžu u dieťatka vyskytnúť niektoré z očakávaných reakcií. Môže ísť o lokálne prejavy, akými sú opuch, začervenanie, prípadne bolestivosť v mieste vpichu.

Prítomná môže byť zvýšená teplota, nervozita, nechutenstvo a celkové podráždenie. Tieto príznaky poukazujú na tvorbu protilátok a zväčša odznejú do 2 dní. Po absolvovaní každého očkovania by ste mali s dieťatkom zotrvať aspoň 30 minút v dosahu lekárskej starostlivosti pre prípad výskytu alergickej reakcie. V deň očkovania by dieťa nemalo vykonávať fyzicky náročné aktivity a malo by mať pokoj. Všeobecne sa neodporúča preventívne podávať lieky na tíšenie teploty. Horúčku riešime až v prípade, ak vystúpi nad 38 °C. Opuch a začervenanie môžeme tíšiť studenými obkladmi.

Pri nevyhnutnosti očkovania detí aj dospelých treba upriamiť pozornosť na veľký benefit, ktorý prevláda nad možnými krátkodobými komplikáciami. Príkladom môžu byť pravé kiahne, ktoré ešte v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia boli smrteľným ochorením a ktoré sa len vďaka očkovaniu podarilo úspešne eliminovať. Dôvodom na odpor proti očkovaniu detí by nemali byť ani mylné informácie pochádzajúce z neoverených zdrojov. Štátne autority, akými sú Úrad verejného zdravotníctva a Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, jednoznačne odporúčajú, pri povinnom očkovaní dokonca prikazujú, zaočkovať dieťa.

Ďalšie články k téme Aké sú povinné a nepovinné očkovania detí?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie