Pohyb je pre deti mimoriadne dôležitý. Nezabúdajte naň ani doma
Fyzicky aktívne deti sa lepšie vyrovnávajú so stresom, majú silnejšiu imunitu a pevnejšie kosti.
Obsah článku
Fyzicky aktívne deti sa lepšie vyrovnávajú so stresom, majú silnejšiu imunitu a pevnejšie kosti. Pohyb je pre telo prirodzený, preto sa mu pravidelne venujte aj počas pandémie.
Deti majú odmalička nekonečné zásoby energie a prirodzenú chuť hýbať sa. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by drobci medzi prvým a druhým rokom života mali stráviť najmenej 180 minút pri rôznych typoch fyzickej aktivity. Škôlkarom sa odporúča najmenej 60 minút mierneho až intenzívneho pohybu typu behanie denne a školáci by mali cielenú intenzívnu činnosť vykonávať niekoľkokrát do týždňa.
V dnešnej dobe, plnej protiepidemiologických opatrení a online vyučovania, si však pracujúci rodičia často vypomáhajú tabletom či televízorom. Poradíme vám, ako podporiť pohyb, hoci ste doma.
Samé pozitíva
Šport dokáže znížiť agresivitu, zlepšiť morálku a v spojení s pravidelným tréningom pestuje v deťoch zodpovednosť a morálku. Byť súčasťou kolektívu ich učí vzájomnej komunikácii, cieľavedomosti a trpezlivosti, pomáha im vyrovnávať sa so stresom a prehrou. Pravidelný pohyb pozitívne vplýva na nervový systém a predchádza vzniku depresií. Okrem toho znižuje krvný tlak, podporuje zdravú činnosť pľúc, pozitívne vplýva na kvalitu spánku a imunitu, zlepšuje metabolizmus a zabezpečuje správny vývin a rast detského organizmu.
Budujte návyky
Batoľatá povzbuďte obľúbenou hračkou alebo chutnou dobrotou, staršie deti by si mali pohyb spájať predovšetkým s hrou a objavovaním okolitého sveta. Správne pohybové návyky, ktoré u vašich potomkov vybudujete v predškolskom veku, im môžu v budúcnosti pomôcť predchádzať mnohým civilizačným chorobám, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia, ale tiež problémom s plochými nohami alebo chrbticou.
Dôležité je podporovať dieťa v akejkoľvek činnosti, ktorá ho zaujme a robí mu radosť. Zameriavať by ste sa mali najmä na pestrosť pohybu a nie na skvelé výkony malého športovca. Nerozhodujte za neho a nechajte mu možnosť výberu. Pokiaľ ste spoločne športovali od malička, je veľmi pravdepodobné, že si dieťa vyberie pohyb, ktorý dôverne pozná a ktorý preferujú aj jeho rodičia.
Nie je pohyb ako pohyb
Viete, aký je rozdiel medzi spontánnym a cieleným pohybom? Prvý menovaný je ten, ktorý dieťa zväčša vykonáva s členmi svojej rodiny. Môže to byť spoločné korčuľovanie, sánkovanie, plávanie alebo turistika. Medzi najobľúbenejšie spontánne detské aktivity patrí aj hra na ihrisku, kopanie do lopty a naháňačka.
Cielený pohyb predstavuje činnosti, ktoré sú pod odborným dohľadom vedené v škôlke, škole alebo na pohybovom krúžku. Naučiť sa skákať, šplhať, preliezať prekážky alebo hrať loptové hry je dobrým základom pre rozvíjanie jeho pohybových schopností v budúcnosti.
Pohybom ku zdravým kostiam
Príliš veľa pasívnej nečinnosti na gauči neprospieva deťom ani dospievajúcim. Okrem problémov s nadváhou, ktoré sa týkajú čoraz väčšieho počtu mladistvých, lekári upozorňujú na priamy vplyv pohybu na vývoj kostí. Kostná hmota sa u človeka formuje od 16. roka života.
Štúdie potvrdili, že deti, ktoré sedia pri počítači, televízii a hrách majú výrazne oslabené kosti.
Dospievajúci by mali stráviť aspoň hodinu denne cieleným pohybom.
Vo všeobecnosti možno povedať, že väčšie a silnejšie kosti mávajú chlapci.
Zároveň je dokázané, že obe pohlavia reagujú na fyzickú aktivitu rovnako, a to bez ohľadu na to, či ide o prechádzky v prírode, tanec alebo skákanie na švihadle. Aby ste podporili zdravie vašich drobcov aj počas dní, kedy ste zatvorení doma, nepotrebujete cielené pohybové krúžky. Stačí nájsť správnu motiváciu a spoločnú zábavu, ktorá neruší susedov, no zapotí sa pri nej celá rodina.
Aktívni aj doma
Pre zdravie je ideálny pohyb na čerstvom vzduchu, a to v akomkoľvek počasí. Prechádzka so psom, sánkovanie sa či kŕmenie sýkoriek v lese zabaví malých a veľkých. Čo však robiť, keď sa von ísť nedá? Nebojte sa zapojiť deti do vášho tréningu yogy či fitness. Vyskúšať môžete tiež niektoré z overených hier, ktoré zvládnete aj vo vašej obývačke!
Vyhláste súťaž v prenesení loptičky na lyžičke. Lepiacou páskou na podlahu nalepte dve vodorovné čiary, po ktorých musia súťažiaci čo najrýchlejšie prejsť s lyžičkou v ruke, pričom im loptička nesmie spadnúť. Rovnako dobre funguje aj obľúbená hra lyžičky-vidličky-nože. Pokiaľ vám to priestory umožňujú, vytvorte si doma ihrisko „a lá“ prekážkovú dráhu. Použite vankúše, detské tunely, švihadlá, stany či fitlopty, pričom do tejto hry môžete zakomponovať aj vedomostné úlohy. Nezabudnite deti zapojiť do záverečného upratovania, ktoré im takisto pomôže zlepšiť si kondičku a rozhýbať celé telo.