Čo pomáha na herpes na perách?
Jemné mravčenie, pálenie, začervenanie na pere a následné vytvorenie pľuzgierika – áno, reč je o herpese na perách. Je to ochorenie, ktoré vyvoláva vírus nazývaný Herpes simplex.
Obsah článku
Ako vzniká?
Vírusom sa človek môže nakaziť už v detstve. A to bez toho, aby sa nejako prejavil. Vírus ale zostáva v nervových bunkách, kde čaká na oslabenie imunity, aby sa mohol aktivovať. Po „oživení“ putuje nervovými vláknami na povrch kože, kedy sa začína spomínané pálenie a svrbenie. U niektorých ľudí sa nemusí nikdy prejaviť, iných potrápi raz za život alebo sa môže opakovať častejšie. Najčastejšie vzniká na perách, avšak môže sa prejaviť aj na inej časti tváre (nos, oko, ucho).
Aké sú príznaky a priebeh?
Spočiatku sa objaví mravčenie, pálenie a svrbenie pery, neskôr nastupuje opuch, až sa vytvorí jeden alebo viacero pľuzgierikov. Pľuzgier môže prasknúť, vysušiť sa a následne sa vytvorí chrasta.
Aké sú príčiny vzniku herpesu?
Herpes sa aktivuje najmä pri oslabení organizmu, napríklad pri:
zvýšenom fyzickom alebo psychickom vypätí,
horúčke,
menštruácii,
silnom pôsobení UV žiarenia (počas pobytu pri mori, na horách, v soláriu),
prenose od inej osoby (pitie z rovnakého pohára, používanie spoločného príboru, dotykom, bozkom,...).
Ako sa môžeme chrániť?
Účinnou prevenciou pred infekciou je posilňovanie imunitného systému, preto by sme mali svojmu telu zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov, najmä zo skupiny B, vitamín C a D. Ak sa chystáme tráviť čas na slnku, je potrebné chrániť sa pred nadmerným UV žiarením. Významnú úlohu pri prevencii pred vírusom herpesu hrá dostatočný oddych, vyhýbanie sa nadmernému stresu a vyčerpaniu. A samozrejme, dôležité je používať čistý príbor a nepiť z rovnakého pohára po inej osobe.
Ako herpes liečiť?
Antivirotiká vo forme mastí (účinná látka acyklovir, pencyklovir):
sú voľno predajné,
sú najúčinnejšie, keď sa aplikujú čo najskôr - ešte pri pálení, keď sa vírus množí,
keď je už vytvorený pľuzgier, skracujú dĺžku liečby.
Niektoré masti obsahujú okrem antivirotika aj kortikoid (účinná látka hydrokortizón). Antivirotikum zabraňuje množeniu vírusu a kortikoid pomáha liečiť zápal, keď je opar vytvorený.
Náplasti na opary
Zabezpečujú pohodlnú liečbu pretože zmierňujú bolesť a svrbenie a zároveň herpes kryjú a chránia ložisko pred nečistotami. Sú tvorené hydrokoloidným vankúšikom, ktorý zabezpečuje tzv. vlhké hojenie, pri ktorom nevznikajú chrasty a jazvy. Sú vhodné na celodenné nosenie. Poznáme aj nočné náplasti - obsahujú okrem hydrokoloidu aj oxid zinočnatý, ktorý herpes vysušuje.
Lyzín
Je to esenciálna aminokyselina s antivirotickým účinkom, pretože spomaľuje množenie vírusu Herpes simplex. Telo si ho nevie samo vyrobiť, preto ho musíme prijímať v strave. Nachádza sa najmä vo vajíčkach, v mäse, rybách, kvasniciach, syroch, mlieku a v zemiakoch. Lyzín je účinný pri liečbe aj prevencii herpesu.
Mnohé potraviny obsahujú okrem lyzínu aj aminokyselinu arginín, ktorá naopak podporuje množenie vírusu. Vhodné je vylúčiť zo stravy potraviny obsahujúce arginín: vlašské orechy, lieskové orechy, burské oriešky, pistácie, kešu, čokoládu, aspik.
Vitamíny skupiny B (najmä vitamín B2 – riboflavín)
Vitamín C
Užitočné rady pri herpese
1. dodržiavať správnu hygienu
2. po odznení príznakov si vymeniť zubnú kefku
3. udržiavať opar čistý a suchý
4. oparu sa nedotýkať, na aplikáciu mastičky používať vždy čistú vatovú tyčinku
5. pľuzgier neprepichovať
6. nepoužívať ten istý uterák na zvyšok tváre
Liečba u lekára
V prípade, že ide o rozsiahlejšiu alebo bolestivú infekciu, na mieste je návšteva lekára. Ten môže liečbu rozšíriť o antivirotiká na vnútorné užívanie.