Ako predchádzať herpesu na perách?

18. 10. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Objaví sa v tej najhoršej chvíli – pred prvým rande či pracovným pohovorom. Zbavte sa nepríjemných oparov raz a navždy!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Ako predchádzať herpesu na perách?

Vedeli ste, že...?

Prvý kontakt s vírusom, spôsobujúcim vznik herpesu, človek zažíva už v detstve. Vinou nevhodnej životosprávy alebo veľmi vypätej situácie následne dochádza k jeho aktivácii. Tá začína nepríjemným pálením a svrbením pokožky, až napokon zasiahnuté miesto opuchne a vytvorí sa na ňom jeden alebo viacero pľuzgierikov. 

Najčastejšie si to odnášajú pery, no herpes sa môže objaviť aj na iných častiach tváre. Liečba je veľmi zdĺhavá – pokožka sa do pôvodnej kondície zvyčajne vráti za jeden až dva týždne. 

Bohužiaľ, ak ste sa s oparom už niekedy stretli, dobre viete, že sa zvykne vrátiť, a to v priemere 4x do roka. Hoci stále ostáva záhadou, prečo sú niektorí ľudia voči vírusu odolní a iní sa s ním trápia skoro každý mesiac, existuje niekoľko overených odporúčaní, ako sa dokážete ochoreniu úspešne a dlhodobo vyhýbať.

Môže za to stres?

Rozhodne. Len málokto si uvedomuje, že za vznikom herpesu často stojí zdravotnýduševný stav človeka. Opar je teda dôsledkom závažnejšieho problému – mentálneho napätia či iného vnútorného konfliktu. Objavuje sa v súvislosti so zlým stravovaním a tráviacimi ťažkosťami, oslabenou imunitou, ďalej pri horúčke či menštruácii. Zhoršuje ho tiež silné pôsobenie UV žiarenia počas pobytu pri mori, na horách alebo v soláriu. Práve preto sa herpes na perách v lete vyskytuje o čosi častejšie, no rovnako kritická býva i jeseň, kedy je telo vystavené množstvu vírusových ochorení a častému striedaniu tepla a chladu. Ak trpíte týmto ochorením, je dôležité zodpovedne si na vlastnej koži odpozorovať, prečo a kedy vás herpes trápi najviac, prípadne či sa neviete jeho spusteniu nejako vyhnúť.

 

Obrana je najlepší útok

Jedinou účinnou metódou, ako sa pred infekciou ochrániť, je posilniť svoj imunitný systém, ďalej zodpovedné opaľovanie sa a zvýšenie hygienických štandardov. Zabezpečte svojmu telu dostatočný prísun vitamínov B, C, D a E, zinku, selénu a probiotík. V strave ich nájdete v čerstvom ovocí a zelenine, ale tiež v droždí a cesnaku, ktorý je známy ako prírodné antibiotikum. Ak sa chystáte slniť, nezabudnite na kvalitnú a primeranú UV ochranu, vrátane tyčinky na pery s minimálnym SPF 15.

Mimoriadne dôležitým protioparovým bojovníkom je podľa odborníkov esenciálna aminokyselina s antivirotickým účinkom, nazývaná lyzín. Telo si ju nevie vyrobiť, preto je potrebné prijímať ju v strave. Nachádza sa vo vajíčkach, v mäse, rybách, kvasniciach, syroch, mlieku a zemiakoch. Významnou prevenciou voči vírusom herpesu je tiež dostatočný oddych a vyhýbanie sa nadmernému stresu.

Toto rozhodne nerobte!

1. Vylúčte zo stravy potraviny, ktoré obsahujú aminokyselinu arginín, spôsobujúcu nežiadúce množenie vírusu. Medzi ne patria najmä vlašské, lieskové, burské a kešu orechy, ďalej pistácie, biela múka či aspik. Stav herpesu výrazne zhoršujú čokoláda a kola.

2. Herpes sa aktivuje pri oslabení organizmu, napríklad pri prenose ochorenia od inej osoby, a to pitím z rovnakého pohára, používaním spoločného príboru, uteráka alebo posteľnej bielizne. Vyhýbať sa bohužiaľ musíte aj bozkávaniu.

 

3. Po doliečení nezabudnite vymeniť vašu starú zubnú kefku i dekoratívnu kozmetiku, vrátane korektoru, rúžov, leskov alebo balzamov, ktoré prišli s perou do kontaktu.

4. Počas liečby udržiavajte opar suchý a čistý. Nedotýkajte sa ho rukami, na ošetrovanie používajte vatovú tyčinku. Pľuzgier neprepichujte a pokiaľ ste sa rozhodli pre liečbu špeciálnymi náplasťami, dodržiavajte pokyny a nestrhávajte si ich z tváre predčasne.

Ďalšie články k téme Ako predchádzať herpesu na perách?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie