AKO TO ZAČÍNA?
Ako prvé začnete registrovať zvláštne mravčenie na perách. To už je jasným signálom pre každého, kto už má skúsenosti s týmto nepríjemným ochorením. Oblasť budúceho oparu je mierne napnutá a necitlivá, môže sa objaviť aj opuch. Neskôr cítite svrbenie či dokonca miernu bolesť. V priebehu niekoľkých hodín sa začne tvoriť pľuzgierik alebo dokonca celé skupinky s čírim obsahom, ktoré následne praskajú, čím sa spodná časť obnažuje a na povrchu pery sa objavia chrasty.
Tie zmeny na koži môžu byť sprevádzané zvýšenou teplotou a celkovou nevoľnosťou. Herpes sa spravidla hojí 10 až 14 dní, no treba naň dávať pozor, aby nedošlo ku komplikáciám, ako je napríklad druhotná bakteriálna infekcia. Preto by ste mali vedieť, ako sa o opar správne postarať.
DODRŽUJTE VHODNÚ LIEČBU
V prvom rade je potrebné zabezpečiť, aby sa opar ďalej nešíril. Používajte preto vždy vlastný uterák a príbor, dodržiavajte všetky hygienické zásady a nebozkávajte deti ani partnera na tvár či iné časti pokožky. Vymeniť treba aj zubnú kefku. Ďalším dôležitým pravidlom je, že sa ložisko musí dokonale zahojiť, preto si postihnuté miesto zbytočne nechytajte a doprajte mu dostatok času na liečbu.
Opar sa môže liečiť pomocou virostatík, na zmiernenie svrbenia sa používajú antihistaminiká. Zároveň je vhodné užívať vitamíny B, C a zinok. Arginín podporuje šírenie vírusu, preto by postihnutý človek mal dočasne obmedziť konzumáciu čokolády, výrobkov z koly, zeleného hrášku, arašidov, želatíny, kešu orieškov a piva. Vyhýbať sa treba aj slnku. Pri bežných herpesoch dobre fungujú vysušujúce prípravky alebo gély, ktoré vytvoria na postihnutom mieste akýsi ochranný filter. Pokiaľ používate hojivú náplasť, v žiadnom prípade ju z pery nestrhávajte – iba tak predĺžite čas, ktorý bude vaša koža potrebovať na rekonvalescenciu.