Ako si správne vybrať zubnú kefku?

9. 3. 2018 · 5 minút na prečítanie

Už od detstva sme vedení k pravidelnému čisteniu zubov a používanie zubnej kefky je základným a najlepším spôsobom, ako si udržiavať zuby a ďasná čisté a zdravé.

PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Ako si správne vybrať zubnú kefku?

Už od detstva sme vedení k pravidelnému čisteniu zubov a používanie zubnej kefky je základným a najlepším spôsobom ako si udržiavať zuby a ďasná čisté a zdravé. Zatiaľ čo sa v 30-tych rokoch minulého storočia ešte len dostávali na trh hromadne vyrábané zubné kefky s nylonovými štetinami, v súčasnosti už máme na výber z veľkého množstva druhov, tvarov, farieb a vlastností. Ako sa ale v tejto ponuke orientovať a ako si vybrať tú správnu?

Veľkosť hlavy a dĺžka rukoväte

Správna veľkosť hlavy zubnej kefky je veľmi dôležitá. Malo by sa s ňou dobre narábať  a mala by očistiť aj ťažko dostupné oblasti akými sú bočné a zadné steny stoličiek. Hoci sa môže zdať, že väčšia kefka je lepšia, v tomto prípade to neplatí. Predovšetkým ľudia s menšou ústnou dutinou by mali siahať skôr po menších rozmeroch. Pozornosť treba venovať aj rukoväti zubnej kefky. Mala by byť dostatočne dlhá a poskytovať pohodlnú manipuláciu.

 

Aké štetiny?

Väčšina bežne dostupných zubných kefiek má štetiny vyrobené z umelých materiálov, predovšetkým nylonu. Je vhodné vyberať si štetiny so zaobleným koncom, ktoré sú šetrnejšie k zubom aj k ďasnám. Najúčinnejšie je, ak sú všetky štetiny rovnakej dĺžky. Pri použití kefky s rôznymi dĺžkami štetín je v jeden okamih v kontakte so zubnou sklovinou len malá časť štetín. Nevhodné sú tiež rôzne skrížené vlákna alebo gumové masážne prvky. Nemajú žiadnu preukázateľnú funkciu a správne čistenie zubov môžu skôr skomplikovať.

Ďalším dôležitým parametrom je tvrdosť štetín. Bežne dostupné zubné kefky nám dávajú na výber z tvrdých, stredných a mäkkých. Pre väčšinu ľudí sa odporúča zvoliť mäkkú zubnú kefku. Príliš tvrdá kefka totiž poškodzujeďasná, krčky zubov, zubnú sklovinu a spôsobuje krvácanie ďasien. Najmäkšie zubné kefky sú nevyhnutnosťou pri zvýšenej citlivosti, zápale ďasien, alebo ak máme tendenciu pri čistení zubov príliš tlačiť. Najmäkšie zubné kefky majú zväčša tenšie štetiny v hrúbke 0,1mm v priemere a je ich viac (označenie 5000, 5460 a pod.). Stredne mäkké zubné kefky už majú štetiny o niečo hrubšie a je ich na kefke menej (označenie 3000, 3960 a pod.). Výraznejšie tvrdé kefky v lekárňach zväčša nenájdete, keďže z hľadiska správnej starostlivosti o ústnu dutinu nie sú odporúčané a od ich používania sa v súčasnosti upúšťa. Ak si nie ste istí aká mäkkosť štetín je pre vás tá správna, zamerajte sa na techniku čistenia zubov. Pre používateľov klasickej rotačnej techniky je vhodná najmäkšia zubná kefka s označením 5640, príp. 5000. Technika spočíva v jemných rotačných pohyboch po bočných stranách zubov a ďasnách a vyžaduje si len mierny tlak. Ak preferujete skôr Stillmanovu alebo stieraciu techniku, kedy stierate povlak pohybom kefky od ďasien ku koncu zubu, je pre vás vhodnejšia o niečo tvrdšia kefka s označením 1560, príp. 3000 alebo 3960. Bassova technika určená na použitie pri parodontitíde alebo zápale ďasien si vyžaduje taktiež najmäkšiu zubnú kefku.

Klasická verzus elektrická zubná kefka

Pokiaľ svoje zuby čistíte pravidelne a používate správnu techniku, mali by ste byť schopní zbaviť sa zubného povlaku a starať sa o svoje ďasná dostatočne ako s manuálnou, tak aj s elektrickou zubnou kefkou bez rozdielu. Ohľadom porovnania účinnosti klasických a elektrických zubných kefiek bolo vykonané veľké množstvo štúdií, ale zatiaľ nebol preukázaný výrazný rozdiel v schopnosti odstraňovať povlak a predchádzať zápalovým ochoreniam ďasien. 

Výber je teda výhradne na vás, ale je tu zopár vecí, na ktoré treba pred kúpou elektrickej kefky myslieť. Na trhu môžeme nájsť elektrické kefky v rôznych cenových reláciách od pár desiatok eur až po niekoľko stoviek. Každopádne sú výrazne drahšie ako klasické manuálne zubné kefky.

Pre čo najlepší výsledok je nevyhnutné, aby ste zubnú kefku používali pravidelne, a aby vám čistenie zubov bolo v rámci možností príjemné. Ak máte citlivejšiu ústnu dutinu a dotyk a tlak cudzích predmetov vás dráždia alebo šteklia, nemusia vám rôzne rotačné a vibračné pohyby elektrickej zubnej kefky byť príjemné, vtedy je vhodnejšie zvoliť klasickú zubnú kefku. Na druhej strane elektrická zubná kefka urobí časť práce za vás a umožňuje jednoduché prechádzanie po všetkých plochách zubov. Zatiaľ čo klasickou zubnou kefkou sme schopní vykonať maximálne 600 čistiacich pohybov za minútu, u elektrických zubných kefiek je to 8 000 až 40 000 podľa typu a výkonu. Táto schopnosť je výhodou predovšetkým pre ľudí s poruchou pohyblivosti rúk alebo bolestivou artritídou.

Modernejšie elektrické zubné kefky obsahujú rôzne pridané funkcie, ktoré zabezpečujú, aby bolo čistenie zubov čo najefektívnejšie. Zabudovaný časovač sa postará o to, aby ste dodržali odporúčanú dobu čistenia, ktorá je v prípade elektrických zubných kefiek 2 minúty. Senzor tlaku zastaví vibrácie, ak tlačíte na zuby príliš tvrdo. Takáto funkcia je zvlášť vhodná pre ľudí, ktorí majú tendenciu umývať si zuby príliš drsne a poškodzujú si pri tom svoje ďasná.

Pri kúpe elektrickej zubnej kefky máme na výber z dvoch základných druhov podľa použitej technológie čistenia. Rotačné zubné kefky vykonávajú rotačný alebo rotačno-oscilačný pohyb a spoznáme ich podľa kruhového tvaru hlavice. Novšie sú sonické zubné kefky, ktoré tvarom pripomínajú klasickú zubnú kefku a vykonávajú jemný vibračný pohyb. Ten rozkmitá vlákna na kefke, zároveň aj tekutinu v ústach a častice povlaku, ktorý je následne jednoduchšie odstránený zo zubného povrchu.

 

Ak stále neviete, ako na to, s výberom správnej zubnej kefky vám určite poradí aj váš zubný lekár, dentálny hygienik alebo vyškolený personál lekárne.

 

Ďalšie články k téme Ako si správne vybrať zubnú kefku?

  • Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

    Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

    · 3 minúty na prečítanie
    Zuby nám vyrastú dvakrát počas života. Prvým sú mliečne zuby, ktoré neskôr vystriedajú trvalé zuby. V našom chrupu sa nachádzajú zuby v určitom poradí v hornom aj dolnom zubnom oblúku. Každý zub má špecifickú funkciu a je prispôsobený svojím tvarom a veľkosťou.    
  • Ako zabrániť zubnému kazu

    Ako zabrániť zubnému kazu

    · 3 minúty na prečítanie
    Zubný kaz je jedním z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Avšak, s pravidelnou starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu je možné efektívne predchádzať tomuto problému. 
  • Aj zuby potrebujú detox

    Aj zuby potrebujú detox

    · 3 minúty na prečítanie
    Ideálne dvakrát do roka, minimálne však raz ročne je dobré zájsť na dentálnu hygienu a dopriať tak svojim zubom poriadnu „očistu“.
O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora